Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A car goes 28 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
- 2.3 painters can paint a school in 9 days. How many days would 9 painters take, working at the same speed?
- 3.A hostel has enough food for 3 students for 23 days. How many days will the same food last for 23 students?
- 4.A car goes 126 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
- 5.If 4 pencil boxes cost ₹164, how much do 17 pencil boxes cost (in ₹)?
- 6.If 3 kg of rice costs ₹105, how many kg can you buy for ₹70?
- 7.If 5 kg of rice costs ₹235, how many kg can you buy for ₹94?
- 8.If 6 mangoes cost ₹84, how much do 5 mangoes cost (in ₹)?
- 9.If 3 kg of rice costs ₹195, how many kg can you buy for ₹130?
- 10.If 7 kg of rice costs ₹462, how many kg can you buy for ₹198?
- 11.If 3 kg of rice costs ₹69, how many kg can you buy for ₹161?
- 12.If 9 kg of rice costs ₹702, how many kg can you buy for ₹468?
- 13.If 6 kg of rice costs ₹528, how many kg can you buy for ₹1144?
- 14.A car goes 63 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 26 litres (in km)?
- 15.A hostel has enough food for 12 students for 8 days. How many days will the same food last for 4 students?
- 16.If 9 kg of rice costs ₹639, how many kg can you buy for ₹923?
- 17.A car goes 140 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 36 litres (in km)?
- 18.A hostel has enough food for 10 students for 7 days. How many days will the same food last for 14 students?
- 19.If 4 mangoes cost ₹140, how much do 11 mangoes cost (in ₹)?
- 20.11 painters can paint a school in 27 days. How many days would 9 painters take, working at the same speed?
- 21.A car goes 48 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 31 litres (in km)?
- 22.If 2 pens cost ₹84, how much do 15 pens cost (in ₹)?
- 23.If 9 pens cost ₹207, how much do 18 pens cost (in ₹)?
- 24.A car goes 228 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 22 litres (in km)?
- 25.If 7 mangoes cost ₹63, how much do 8 mangoes cost (in ₹)?
- 26.If 9 kg of rice costs ₹432, how many kg can you buy for ₹672?
- 27.If 10 pencil boxes cost ₹580, how much do 7 pencil boxes cost (in ₹)?
- 28.If 8 notebooks cost ₹120, how much do 14 notebooks cost (in ₹)?
- 29.A hostel has enough food for 8 students for 13 days. How many days will the same food last for 4 students?
- 30.If 12 notebooks cost ₹180, how much do 8 notebooks cost (in ₹)?
- 31.If 5 bottles of juice cost ₹185, how much do 9 bottles of juice cost (in ₹)?
- 32.A car goes 95 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 32 litres (in km)?
- 33.If 11 erasers cost ₹605, how much do 17 erasers cost (in ₹)?
- 34.A car goes 63 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
- 35.If 4 cricket balls cost ₹208, how much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
- 36.If 10 mangoes cost ₹480, how much do 16 mangoes cost (in ₹)?
- 37.9 painters can paint a school in 25 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 38.If 10 bottles of juice cost ₹290, how much do 19 bottles of juice cost (in ₹)?
- 39.9 painters can paint a school in 7 days. How many days would 21 painters take, working at the same speed?
- 40.If 10 pens cost ₹160, how much do 8 pens cost (in ₹)?
Answer key
- 84
- 3
- 3
- 98
- 697
- 2
- 2
- 70
- 2
- 3
- 7
- 6
- 13
- 546
- 24
- 13
- 720
- 5
- 385
- 33
- 248
- 630
- 414
- 418
- 72
- 14
- 406
- 210
- 26
- 120
- 333
- 608
- 935
- 231
- 468
- 768
- 45
- 551
- 3
- 128
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude