← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 223 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A car goes 28 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
  2. 2.3 painters can paint a school in 9 days. How many days would 9 painters take, working at the same speed?
  3. 3.A hostel has enough food for 3 students for 23 days. How many days will the same food last for 23 students?
  4. 4.A car goes 126 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
  5. 5.If 4 pencil boxes cost ₹164, how much do 17 pencil boxes cost (in ₹)?
  6. 6.If 3 kg of rice costs ₹105, how many kg can you buy for ₹70?
  7. 7.If 5 kg of rice costs ₹235, how many kg can you buy for ₹94?
  8. 8.If 6 mangoes cost ₹84, how much do 5 mangoes cost (in ₹)?
  9. 9.If 3 kg of rice costs ₹195, how many kg can you buy for ₹130?
  10. 10.If 7 kg of rice costs ₹462, how many kg can you buy for ₹198?
  11. 11.If 3 kg of rice costs ₹69, how many kg can you buy for ₹161?
  12. 12.If 9 kg of rice costs ₹702, how many kg can you buy for ₹468?
  13. 13.If 6 kg of rice costs ₹528, how many kg can you buy for ₹1144?
  14. 14.A car goes 63 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 26 litres (in km)?
  15. 15.A hostel has enough food for 12 students for 8 days. How many days will the same food last for 4 students?
  16. 16.If 9 kg of rice costs ₹639, how many kg can you buy for ₹923?
  17. 17.A car goes 140 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 36 litres (in km)?
  18. 18.A hostel has enough food for 10 students for 7 days. How many days will the same food last for 14 students?
  19. 19.If 4 mangoes cost ₹140, how much do 11 mangoes cost (in ₹)?
  20. 20.11 painters can paint a school in 27 days. How many days would 9 painters take, working at the same speed?
  21. 21.A car goes 48 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 31 litres (in km)?
  22. 22.If 2 pens cost ₹84, how much do 15 pens cost (in ₹)?
  23. 23.If 9 pens cost ₹207, how much do 18 pens cost (in ₹)?
  24. 24.A car goes 228 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 22 litres (in km)?
  25. 25.If 7 mangoes cost ₹63, how much do 8 mangoes cost (in ₹)?
  26. 26.If 9 kg of rice costs ₹432, how many kg can you buy for ₹672?
  27. 27.If 10 pencil boxes cost ₹580, how much do 7 pencil boxes cost (in ₹)?
  28. 28.If 8 notebooks cost ₹120, how much do 14 notebooks cost (in ₹)?
  29. 29.A hostel has enough food for 8 students for 13 days. How many days will the same food last for 4 students?
  30. 30.If 12 notebooks cost ₹180, how much do 8 notebooks cost (in ₹)?
  31. 31.If 5 bottles of juice cost ₹185, how much do 9 bottles of juice cost (in ₹)?
  32. 32.A car goes 95 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 32 litres (in km)?
  33. 33.If 11 erasers cost ₹605, how much do 17 erasers cost (in ₹)?
  34. 34.A car goes 63 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
  35. 35.If 4 cricket balls cost ₹208, how much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
  36. 36.If 10 mangoes cost ₹480, how much do 16 mangoes cost (in ₹)?
  37. 37.9 painters can paint a school in 25 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
  38. 38.If 10 bottles of juice cost ₹290, how much do 19 bottles of juice cost (in ₹)?
  39. 39.9 painters can paint a school in 7 days. How many days would 21 painters take, working at the same speed?
  40. 40.If 10 pens cost ₹160, how much do 8 pens cost (in ₹)?

Answer key

  1. 84
  2. 3
  3. 3
  4. 98
  5. 697
  6. 2
  7. 2
  8. 70
  9. 2
  10. 3
  11. 7
  12. 6
  13. 13
  14. 546
  15. 24
  16. 13
  17. 720
  18. 5
  19. 385
  20. 33
  21. 248
  22. 630
  23. 414
  24. 418
  25. 72
  26. 14
  27. 406
  28. 210
  29. 26
  30. 120
  31. 333
  32. 608
  33. 935
  34. 231
  35. 468
  36. 768
  37. 45
  38. 551
  39. 3
  40. 128

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude