Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.7 painters can paint a school in 16 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 2.A hostel has enough food for 6 students for 27 days. How many days will the same food last for 9 students?
- 3.If 3 cricket balls cost ₹27, how much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
- 4.If 4 bottles of juice cost ₹76, how much do 15 bottles of juice cost (in ₹)?
- 5.If 10 mangoes cost ₹180, how much do 11 mangoes cost (in ₹)?
- 6.If 11 pens cost ₹363, how much do 10 pens cost (in ₹)?
- 7.If 6 pencil boxes cost ₹24, how much do 7 pencil boxes cost (in ₹)?
- 8.10 painters can paint a school in 25 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 9.If 12 notebooks cost ₹720, how much do 18 notebooks cost (in ₹)?
- 10.If 3 notebooks cost ₹147, how much do 18 notebooks cost (in ₹)?
- 11.If 10 erasers cost ₹130, how much do 4 erasers cost (in ₹)?
- 12.3 painters can paint a school in 16 days. How many days would 8 painters take, working at the same speed?
- 13.7 painters can paint a school in 26 days. How many days would 13 painters take, working at the same speed?
- 14.If 9 erasers cost ₹162, how much do 18 erasers cost (in ₹)?
- 15.If 5 kg of rice costs ₹160, how many kg can you buy for ₹448?
- 16.If 8 kg of rice costs ₹512, how many kg can you buy for ₹448?
- 17.A car goes 22 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
- 18.A hostel has enough food for 3 students for 28 days. How many days will the same food last for 12 students?
- 19.11 painters can paint a school in 30 days. How many days would 22 painters take, working at the same speed?
- 20.A hostel has enough food for 12 students for 4 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 21.A car goes 225 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
- 22.8 painters can paint a school in 17 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 23.A hostel has enough food for 4 students for 6 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 24.If 11 pens cost ₹297, how much do 3 pens cost (in ₹)?
- 25.A car goes 80 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
- 26.If 6 kg of rice costs ₹204, how many kg can you buy for ₹476?
- 27.2 painters can paint a school in 17 days. How many days would 17 painters take, working at the same speed?
- 28.A car goes 44 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 14 litres (in km)?
- 29.A hostel has enough food for 5 students for 12 days. How many days will the same food last for 6 students?
- 30.If 5 cricket balls cost ₹225, how much do 12 cricket balls cost (in ₹)?
- 31.If 6 bottles of juice cost ₹66, how much do 2 bottles of juice cost (in ₹)?
- 32.If 3 pencil boxes cost ₹162, how much do 19 pencil boxes cost (in ₹)?
- 33.If 9 pens cost ₹162, how much do 4 pens cost (in ₹)?
- 34.2 painters can paint a school in 21 days. How many days would 7 painters take, working at the same speed?
- 35.If 9 kg of rice costs ₹423, how many kg can you buy for ₹517?
- 36.If 12 pens cost ₹192, how much do 13 pens cost (in ₹)?
- 37.If 5 pens cost ₹295, how much do 7 pens cost (in ₹)?
- 38.A car goes 75 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 9 litres (in km)?
- 39.If 2 kg of rice costs ₹158, how many kg can you buy for ₹869?
- 40.If 5 kg of rice costs ₹400, how many kg can you buy for ₹880?
Answer key
- 28
- 18
- 63
- 285
- 198
- 330
- 28
- 50
- 1080
- 882
- 52
- 6
- 14
- 324
- 14
- 7
- 110
- 7
- 15
- 16
- 875
- 34
- 8
- 81
- 320
- 14
- 2
- 308
- 10
- 540
- 22
- 1026
- 72
- 6
- 11
- 208
- 413
- 135
- 11
- 11
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude