← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 240 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A car goes 108 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
  2. 2.A car goes 210 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
  3. 3.If 3 notebooks cost ₹108, how much do 15 notebooks cost (in ₹)?
  4. 4.A hostel has enough food for 5 students for 8 days. How many days will the same food last for 20 students?
  5. 5.If 12 mangoes cost ₹420, how much do 15 mangoes cost (in ₹)?
  6. 6.If 9 kites cost ₹522, how much do 12 kites cost (in ₹)?
  7. 7.If 12 erasers cost ₹588, how much do 6 erasers cost (in ₹)?
  8. 8.A hostel has enough food for 2 students for 16 days. How many days will the same food last for 4 students?
  9. 9.A car goes 192 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 40 litres (in km)?
  10. 10.7 painters can paint a school in 5 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
  11. 11.If 10 notebooks cost ₹160, how much do 19 notebooks cost (in ₹)?
  12. 12.A car goes 110 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
  13. 13.A car goes 72 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
  14. 14.If 2 pencil boxes cost ₹54, how much do 6 pencil boxes cost (in ₹)?
  15. 15.A car goes 75 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
  16. 16.If 7 kg of rice costs ₹175, how many kg can you buy for ₹375?
  17. 17.If 5 pens cost ₹130, how much do 18 pens cost (in ₹)?
  18. 18.If 2 kg of rice costs ₹138, how many kg can you buy for ₹828?
  19. 19.If 6 kg of rice costs ₹420, how many kg can you buy for ₹560?
  20. 20.If 3 pencil boxes cost ₹33, how much do 6 pencil boxes cost (in ₹)?
  21. 21.If 4 kg of rice costs ₹172, how many kg can you buy for ₹258?
  22. 22.If 11 pens cost ₹363, how much do 8 pens cost (in ₹)?
  23. 23.A car goes 72 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
  24. 24.If 8 bottles of juice cost ₹368, how much do 14 bottles of juice cost (in ₹)?
  25. 25.If 5 kg of rice costs ₹115, how many kg can you buy for ₹276?
  26. 26.If 3 notebooks cost ₹33, how much do 12 notebooks cost (in ₹)?
  27. 27.If 4 mangoes cost ₹164, how much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  28. 28.If 9 kites cost ₹36, how much do 6 kites cost (in ₹)?
  29. 29.If 6 kg of rice costs ₹408, how many kg can you buy for ₹612?
  30. 30.A car goes 144 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 28 litres (in km)?
  31. 31.If 10 bottles of juice cost ₹370, how much do 16 bottles of juice cost (in ₹)?
  32. 32.If 2 kg of rice costs ₹144, how many kg can you buy for ₹576?
  33. 33.A car goes 200 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
  34. 34.If 5 kg of rice costs ₹355, how many kg can you buy for ₹213?
  35. 35.A hostel has enough food for 4 students for 25 days. How many days will the same food last for 20 students?
  36. 36.If 3 kg of rice costs ₹66, how many kg can you buy for ₹176?
  37. 37.If 4 kg of rice costs ₹296, how many kg can you buy for ₹592?
  38. 38.A hostel has enough food for 9 students for 5 days. How many days will the same food last for 3 students?
  39. 39.A car goes 225 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 23 litres (in km)?
  40. 40.A hostel has enough food for 10 students for 20 days. How many days will the same food last for 4 students?

Answer key

  1. 306
  2. 357
  3. 540
  4. 2
  5. 525
  6. 696
  7. 294
  8. 8
  9. 640
  10. 7
  11. 304
  12. 132
  13. 48
  14. 162
  15. 525
  16. 15
  17. 468
  18. 12
  19. 8
  20. 66
  21. 6
  22. 264
  23. 936
  24. 644
  25. 12
  26. 132
  27. 246
  28. 24
  29. 9
  30. 448
  31. 592
  32. 8
  33. 325
  34. 3
  35. 5
  36. 8
  37. 8
  38. 15
  39. 575
  40. 50

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude