Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A car goes 108 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
- 2.A car goes 210 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
- 3.If 3 notebooks cost ₹108, how much do 15 notebooks cost (in ₹)?
- 4.A hostel has enough food for 5 students for 8 days. How many days will the same food last for 20 students?
- 5.If 12 mangoes cost ₹420, how much do 15 mangoes cost (in ₹)?
- 6.If 9 kites cost ₹522, how much do 12 kites cost (in ₹)?
- 7.If 12 erasers cost ₹588, how much do 6 erasers cost (in ₹)?
- 8.A hostel has enough food for 2 students for 16 days. How many days will the same food last for 4 students?
- 9.A car goes 192 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 40 litres (in km)?
- 10.7 painters can paint a school in 5 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 11.If 10 notebooks cost ₹160, how much do 19 notebooks cost (in ₹)?
- 12.A car goes 110 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
- 13.A car goes 72 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
- 14.If 2 pencil boxes cost ₹54, how much do 6 pencil boxes cost (in ₹)?
- 15.A car goes 75 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
- 16.If 7 kg of rice costs ₹175, how many kg can you buy for ₹375?
- 17.If 5 pens cost ₹130, how much do 18 pens cost (in ₹)?
- 18.If 2 kg of rice costs ₹138, how many kg can you buy for ₹828?
- 19.If 6 kg of rice costs ₹420, how many kg can you buy for ₹560?
- 20.If 3 pencil boxes cost ₹33, how much do 6 pencil boxes cost (in ₹)?
- 21.If 4 kg of rice costs ₹172, how many kg can you buy for ₹258?
- 22.If 11 pens cost ₹363, how much do 8 pens cost (in ₹)?
- 23.A car goes 72 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
- 24.If 8 bottles of juice cost ₹368, how much do 14 bottles of juice cost (in ₹)?
- 25.If 5 kg of rice costs ₹115, how many kg can you buy for ₹276?
- 26.If 3 notebooks cost ₹33, how much do 12 notebooks cost (in ₹)?
- 27.If 4 mangoes cost ₹164, how much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 28.If 9 kites cost ₹36, how much do 6 kites cost (in ₹)?
- 29.If 6 kg of rice costs ₹408, how many kg can you buy for ₹612?
- 30.A car goes 144 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 28 litres (in km)?
- 31.If 10 bottles of juice cost ₹370, how much do 16 bottles of juice cost (in ₹)?
- 32.If 2 kg of rice costs ₹144, how many kg can you buy for ₹576?
- 33.A car goes 200 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
- 34.If 5 kg of rice costs ₹355, how many kg can you buy for ₹213?
- 35.A hostel has enough food for 4 students for 25 days. How many days will the same food last for 20 students?
- 36.If 3 kg of rice costs ₹66, how many kg can you buy for ₹176?
- 37.If 4 kg of rice costs ₹296, how many kg can you buy for ₹592?
- 38.A hostel has enough food for 9 students for 5 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 39.A car goes 225 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 23 litres (in km)?
- 40.A hostel has enough food for 10 students for 20 days. How many days will the same food last for 4 students?
Answer key
- 306
- 357
- 540
- 2
- 525
- 696
- 294
- 8
- 640
- 7
- 304
- 132
- 48
- 162
- 525
- 15
- 468
- 12
- 8
- 66
- 6
- 264
- 936
- 644
- 12
- 132
- 246
- 24
- 9
- 448
- 592
- 8
- 325
- 3
- 5
- 8
- 8
- 15
- 575
- 50
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude