Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A car goes 20 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 26 litres (in km)?
- 2.A car goes 90 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
- 3.A car goes 120 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 27 litres (in km)?
- 4.A car goes 88 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 25 litres (in km)?
- 5.If 2 bottles of juice cost ₹74, how much do 7 bottles of juice cost (in ₹)?
- 6.If 11 mangoes cost ₹121, how much do 3 mangoes cost (in ₹)?
- 7.3 painters can paint a school in 18 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
- 8.If 3 kg of rice costs ₹87, how many kg can you buy for ₹58?
- 9.If 6 kg of rice costs ₹204, how many kg can you buy for ₹238?
- 10.A hostel has enough food for 11 students for 28 days. How many days will the same food last for 14 students?
- 11.A car goes 132 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 23 litres (in km)?
- 12.A car goes 225 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 31 litres (in km)?
- 13.If 8 mangoes cost ₹248, how much do 13 mangoes cost (in ₹)?
- 14.8 painters can paint a school in 10 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 15.If 11 cricket balls cost ₹264, how much do 14 cricket balls cost (in ₹)?
- 16.If 9 kg of rice costs ₹693, how many kg can you buy for ₹616?
- 17.A hostel has enough food for 2 students for 4 days. How many days will the same food last for 4 students?
- 18.A car goes 88 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
- 19.If 5 kg of rice costs ₹270, how many kg can you buy for ₹108?
- 20.4 painters can paint a school in 11 days. How many days would 11 painters take, working at the same speed?
- 21.If 8 kg of rice costs ₹312, how many kg can you buy for ₹273?
- 22.If 2 kg of rice costs ₹170, how many kg can you buy for ₹1105?
- 23.A hostel has enough food for 2 students for 9 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 24.A car goes 26 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 19 litres (in km)?
- 25.A car goes 63 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
- 26.A car goes 140 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 37 litres (in km)?
- 27.A car goes 204 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 31 litres (in km)?
- 28.A car goes 228 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
- 29.If 6 kg of rice costs ₹312, how many kg can you buy for ₹780?
- 30.A car goes 105 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 26 litres (in km)?
- 31.If 10 mangoes cost ₹470, how much do 9 mangoes cost (in ₹)?
- 32.If 5 pens cost ₹70, how much do 2 pens cost (in ₹)?
- 33.9 painters can paint a school in 20 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 34.If 9 kg of rice costs ₹333, how many kg can you buy for ₹259?
- 35.A car goes 60 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 40 litres (in km)?
- 36.A hostel has enough food for 2 students for 23 days. How many days will the same food last for 23 students?
- 37.A car goes 34 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 5 litres (in km)?
- 38.If 7 mangoes cost ₹84, how much do 5 mangoes cost (in ₹)?
- 39.If 4 pencil boxes cost ₹208, how much do 19 pencil boxes cost (in ₹)?
- 40.If 7 kites cost ₹399, how much do 11 kites cost (in ₹)?
Answer key
- 260
- 36
- 270
- 200
- 259
- 33
- 9
- 2
- 7
- 22
- 276
- 775
- 403
- 20
- 336
- 8
- 2
- 44
- 2
- 4
- 7
- 13
- 6
- 247
- 231
- 518
- 527
- 456
- 15
- 390
- 423
- 28
- 60
- 7
- 400
- 2
- 85
- 60
- 988
- 627
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude