Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A hostel has enough food for 8 students for 8 days. How many days will the same food last for 4 students?
- 2.If 2 kg of rice costs ₹44, how many kg can you buy for ₹88?
- 3.8 painters can paint a school in 29 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 4.If 7 kg of rice costs ₹280, how many kg can you buy for ₹160?
- 5.If 8 bottles of juice cost ₹120, how much do 6 bottles of juice cost (in ₹)?
- 6.A car goes 20 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?
- 7.If 4 pencil boxes cost ₹184, how much do 9 pencil boxes cost (in ₹)?
- 8.If 12 bottles of juice cost ₹180, how much do 18 bottles of juice cost (in ₹)?
- 9.A car goes 50 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
- 10.A car goes 138 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 22 litres (in km)?
- 11.10 painters can paint a school in 18 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 12.A car goes 91 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
- 13.If 3 bottles of juice cost ₹42, how much do 5 bottles of juice cost (in ₹)?
- 14.If 3 erasers cost ₹102, how much do 2 erasers cost (in ₹)?
- 15.A car goes 36 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 30 litres (in km)?
- 16.If 7 kg of rice costs ₹273, how many kg can you buy for ₹585?
- 17.A hostel has enough food for 8 students for 20 days. How many days will the same food last for 4 students?
- 18.If 12 kites cost ₹432, how much do 4 kites cost (in ₹)?
- 19.If 5 bottles of juice cost ₹90, how much do 9 bottles of juice cost (in ₹)?
- 20.If 11 cricket balls cost ₹660, how much do 16 cricket balls cost (in ₹)?
- 21.If 7 kg of rice costs ₹168, how many kg can you buy for ₹144?
- 22.If 11 pencil boxes cost ₹143, how much do 8 pencil boxes cost (in ₹)?
- 23.If 10 notebooks cost ₹540, how much do 16 notebooks cost (in ₹)?
- 24.2 painters can paint a school in 15 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 25.If 6 kg of rice costs ₹162, how many kg can you buy for ₹270?
- 26.If 5 notebooks cost ₹265, how much do 7 notebooks cost (in ₹)?
- 27.If 2 notebooks cost ₹42, how much do 10 notebooks cost (in ₹)?
- 28.If 2 erasers cost ₹108, how much do 5 erasers cost (in ₹)?
- 29.If 5 notebooks cost ₹160, how much do 4 notebooks cost (in ₹)?
- 30.If 11 mangoes cost ₹506, how much do 18 mangoes cost (in ₹)?
- 31.If 3 bottles of juice cost ₹21, how much do 8 bottles of juice cost (in ₹)?
- 32.If 8 notebooks cost ₹64, how much do 5 notebooks cost (in ₹)?
- 33.If 6 notebooks cost ₹282, how much do 11 notebooks cost (in ₹)?
- 34.If 9 kg of rice costs ₹288, how many kg can you buy for ₹352?
- 35.A car goes 100 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
- 36.If 4 kg of rice costs ₹272, how many kg can you buy for ₹612?
- 37.If 11 mangoes cost ₹297, how much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 38.A car goes 126 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 25 litres (in km)?
- 39.If 7 pencil boxes cost ₹280, how much do 17 pencil boxes cost (in ₹)?
- 40.3 painters can paint a school in 28 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
Answer key
- 16
- 4
- 58
- 4
- 90
- 30
- 414
- 270
- 60
- 506
- 36
- 143
- 70
- 68
- 270
- 15
- 40
- 144
- 162
- 960
- 6
- 104
- 864
- 10
- 10
- 371
- 210
- 270
- 128
- 828
- 56
- 40
- 517
- 11
- 130
- 9
- 162
- 450
- 680
- 21
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude