← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 250 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A hostel has enough food for 8 students for 8 days. How many days will the same food last for 4 students?
  2. 2.If 2 kg of rice costs ₹44, how many kg can you buy for ₹88?
  3. 3.8 painters can paint a school in 29 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
  4. 4.If 7 kg of rice costs ₹280, how many kg can you buy for ₹160?
  5. 5.If 8 bottles of juice cost ₹120, how much do 6 bottles of juice cost (in ₹)?
  6. 6.A car goes 20 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?
  7. 7.If 4 pencil boxes cost ₹184, how much do 9 pencil boxes cost (in ₹)?
  8. 8.If 12 bottles of juice cost ₹180, how much do 18 bottles of juice cost (in ₹)?
  9. 9.A car goes 50 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
  10. 10.A car goes 138 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 22 litres (in km)?
  11. 11.10 painters can paint a school in 18 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
  12. 12.A car goes 91 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
  13. 13.If 3 bottles of juice cost ₹42, how much do 5 bottles of juice cost (in ₹)?
  14. 14.If 3 erasers cost ₹102, how much do 2 erasers cost (in ₹)?
  15. 15.A car goes 36 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 30 litres (in km)?
  16. 16.If 7 kg of rice costs ₹273, how many kg can you buy for ₹585?
  17. 17.A hostel has enough food for 8 students for 20 days. How many days will the same food last for 4 students?
  18. 18.If 12 kites cost ₹432, how much do 4 kites cost (in ₹)?
  19. 19.If 5 bottles of juice cost ₹90, how much do 9 bottles of juice cost (in ₹)?
  20. 20.If 11 cricket balls cost ₹660, how much do 16 cricket balls cost (in ₹)?
  21. 21.If 7 kg of rice costs ₹168, how many kg can you buy for ₹144?
  22. 22.If 11 pencil boxes cost ₹143, how much do 8 pencil boxes cost (in ₹)?
  23. 23.If 10 notebooks cost ₹540, how much do 16 notebooks cost (in ₹)?
  24. 24.2 painters can paint a school in 15 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
  25. 25.If 6 kg of rice costs ₹162, how many kg can you buy for ₹270?
  26. 26.If 5 notebooks cost ₹265, how much do 7 notebooks cost (in ₹)?
  27. 27.If 2 notebooks cost ₹42, how much do 10 notebooks cost (in ₹)?
  28. 28.If 2 erasers cost ₹108, how much do 5 erasers cost (in ₹)?
  29. 29.If 5 notebooks cost ₹160, how much do 4 notebooks cost (in ₹)?
  30. 30.If 11 mangoes cost ₹506, how much do 18 mangoes cost (in ₹)?
  31. 31.If 3 bottles of juice cost ₹21, how much do 8 bottles of juice cost (in ₹)?
  32. 32.If 8 notebooks cost ₹64, how much do 5 notebooks cost (in ₹)?
  33. 33.If 6 notebooks cost ₹282, how much do 11 notebooks cost (in ₹)?
  34. 34.If 9 kg of rice costs ₹288, how many kg can you buy for ₹352?
  35. 35.A car goes 100 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
  36. 36.If 4 kg of rice costs ₹272, how many kg can you buy for ₹612?
  37. 37.If 11 mangoes cost ₹297, how much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  38. 38.A car goes 126 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 25 litres (in km)?
  39. 39.If 7 pencil boxes cost ₹280, how much do 17 pencil boxes cost (in ₹)?
  40. 40.3 painters can paint a school in 28 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?

Answer key

  1. 16
  2. 4
  3. 58
  4. 4
  5. 90
  6. 30
  7. 414
  8. 270
  9. 60
  10. 506
  11. 36
  12. 143
  13. 70
  14. 68
  15. 270
  16. 15
  17. 40
  18. 144
  19. 162
  20. 960
  21. 6
  22. 104
  23. 864
  24. 10
  25. 10
  26. 371
  27. 210
  28. 270
  29. 128
  30. 828
  31. 56
  32. 40
  33. 517
  34. 11
  35. 130
  36. 9
  37. 162
  38. 450
  39. 680
  40. 21

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude