← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 258 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A hostel has enough food for 2 students for 16 days. How many days will the same food last for 16 students?
  2. 2.4 painters can paint a school in 16 days. How many days would 16 painters take, working at the same speed?
  3. 3.If 8 bottles of juice cost ₹264, how much do 12 bottles of juice cost (in ₹)?
  4. 4.A hostel has enough food for 5 students for 10 days. How many days will the same food last for 10 students?
  5. 5.A car goes 168 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 5 litres (in km)?
  6. 6.A car goes 144 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 4 litres (in km)?
  7. 7.If 8 cricket balls cost ₹120, how much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
  8. 8.If 2 kg of rice costs ₹164, how many kg can you buy for ₹656?
  9. 9.If 4 kg of rice costs ₹100, how many kg can you buy for ₹225?
  10. 10.If 2 kg of rice costs ₹78, how many kg can you buy for ₹156?
  11. 11.If 7 erasers cost ₹392, how much do 17 erasers cost (in ₹)?
  12. 12.A hostel has enough food for 4 students for 20 days. How many days will the same food last for 2 students?
  13. 13.If 3 kg of rice costs ₹90, how many kg can you buy for ₹120?
  14. 14.A car goes 275 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 32 litres (in km)?
  15. 15.If 6 kites cost ₹330, how much do 20 kites cost (in ₹)?
  16. 16.9 painters can paint a school in 10 days. How many days would 10 painters take, working at the same speed?
  17. 17.If 10 erasers cost ₹220, how much do 6 erasers cost (in ₹)?
  18. 18.If 3 kg of rice costs ₹78, how many kg can you buy for ₹364?
  19. 19.If 6 pencil boxes cost ₹300, how much do 11 pencil boxes cost (in ₹)?
  20. 20.If 3 notebooks cost ₹132, how much do 6 notebooks cost (in ₹)?
  21. 21.If 8 kg of rice costs ₹400, how many kg can you buy for ₹200?
  22. 22.If 4 kg of rice costs ₹128, how many kg can you buy for ₹320?
  23. 23.If 2 pens cost ₹66, how much do 4 pens cost (in ₹)?
  24. 24.If 9 erasers cost ₹333, how much do 11 erasers cost (in ₹)?
  25. 25.If 5 bottles of juice cost ₹110, how much do 17 bottles of juice cost (in ₹)?
  26. 26.A hostel has enough food for 2 students for 11 days. How many days will the same food last for 11 students?
  27. 27.If 3 kg of rice costs ₹96, how many kg can you buy for ₹224?
  28. 28.If 7 kg of rice costs ₹294, how many kg can you buy for ₹462?
  29. 29.A car goes 138 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
  30. 30.If 9 cricket balls cost ₹270, how much do 16 cricket balls cost (in ₹)?
  31. 31.A hostel has enough food for 10 students for 20 days. How many days will the same food last for 8 students?
  32. 32.10 painters can paint a school in 5 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
  33. 33.A hostel has enough food for 8 students for 28 days. How many days will the same food last for 14 students?
  34. 34.11 painters can paint a school in 16 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
  35. 35.If 11 kites cost ₹660, how much do 19 kites cost (in ₹)?
  36. 36.A car goes 96 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?
  37. 37.If 11 pens cost ₹209, how much do 2 pens cost (in ₹)?
  38. 38.A car goes 132 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
  39. 39.A hostel has enough food for 4 students for 8 days. How many days will the same food last for 16 students?
  40. 40.If 2 pencil boxes cost ₹40, how much do 16 pencil boxes cost (in ₹)?

Answer key

  1. 2
  2. 4
  3. 396
  4. 5
  5. 105
  6. 72
  7. 30
  8. 8
  9. 9
  10. 4
  11. 952
  12. 40
  13. 4
  14. 800
  15. 1100
  16. 9
  17. 132
  18. 14
  19. 550
  20. 264
  21. 4
  22. 10
  23. 132
  24. 407
  25. 374
  26. 2
  27. 7
  28. 11
  29. 805
  30. 480
  31. 25
  32. 10
  33. 16
  34. 44
  35. 1140
  36. 24
  37. 38
  38. 363
  39. 2
  40. 320

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude