Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A hostel has enough food for 2 students for 16 days. How many days will the same food last for 16 students?
- 2.4 painters can paint a school in 16 days. How many days would 16 painters take, working at the same speed?
- 3.If 8 bottles of juice cost ₹264, how much do 12 bottles of juice cost (in ₹)?
- 4.A hostel has enough food for 5 students for 10 days. How many days will the same food last for 10 students?
- 5.A car goes 168 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 5 litres (in km)?
- 6.A car goes 144 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 4 litres (in km)?
- 7.If 8 cricket balls cost ₹120, how much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
- 8.If 2 kg of rice costs ₹164, how many kg can you buy for ₹656?
- 9.If 4 kg of rice costs ₹100, how many kg can you buy for ₹225?
- 10.If 2 kg of rice costs ₹78, how many kg can you buy for ₹156?
- 11.If 7 erasers cost ₹392, how much do 17 erasers cost (in ₹)?
- 12.A hostel has enough food for 4 students for 20 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 13.If 3 kg of rice costs ₹90, how many kg can you buy for ₹120?
- 14.A car goes 275 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 32 litres (in km)?
- 15.If 6 kites cost ₹330, how much do 20 kites cost (in ₹)?
- 16.9 painters can paint a school in 10 days. How many days would 10 painters take, working at the same speed?
- 17.If 10 erasers cost ₹220, how much do 6 erasers cost (in ₹)?
- 18.If 3 kg of rice costs ₹78, how many kg can you buy for ₹364?
- 19.If 6 pencil boxes cost ₹300, how much do 11 pencil boxes cost (in ₹)?
- 20.If 3 notebooks cost ₹132, how much do 6 notebooks cost (in ₹)?
- 21.If 8 kg of rice costs ₹400, how many kg can you buy for ₹200?
- 22.If 4 kg of rice costs ₹128, how many kg can you buy for ₹320?
- 23.If 2 pens cost ₹66, how much do 4 pens cost (in ₹)?
- 24.If 9 erasers cost ₹333, how much do 11 erasers cost (in ₹)?
- 25.If 5 bottles of juice cost ₹110, how much do 17 bottles of juice cost (in ₹)?
- 26.A hostel has enough food for 2 students for 11 days. How many days will the same food last for 11 students?
- 27.If 3 kg of rice costs ₹96, how many kg can you buy for ₹224?
- 28.If 7 kg of rice costs ₹294, how many kg can you buy for ₹462?
- 29.A car goes 138 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
- 30.If 9 cricket balls cost ₹270, how much do 16 cricket balls cost (in ₹)?
- 31.A hostel has enough food for 10 students for 20 days. How many days will the same food last for 8 students?
- 32.10 painters can paint a school in 5 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 33.A hostel has enough food for 8 students for 28 days. How many days will the same food last for 14 students?
- 34.11 painters can paint a school in 16 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 35.If 11 kites cost ₹660, how much do 19 kites cost (in ₹)?
- 36.A car goes 96 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?
- 37.If 11 pens cost ₹209, how much do 2 pens cost (in ₹)?
- 38.A car goes 132 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
- 39.A hostel has enough food for 4 students for 8 days. How many days will the same food last for 16 students?
- 40.If 2 pencil boxes cost ₹40, how much do 16 pencil boxes cost (in ₹)?
Answer key
- 2
- 4
- 396
- 5
- 105
- 72
- 30
- 8
- 9
- 4
- 952
- 40
- 4
- 800
- 1100
- 9
- 132
- 14
- 550
- 264
- 4
- 10
- 132
- 407
- 374
- 2
- 7
- 11
- 805
- 480
- 25
- 10
- 16
- 44
- 1140
- 24
- 38
- 363
- 2
- 320
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude