← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 261 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.4 painters can paint a school in 11 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
  2. 2.If 8 kg of rice costs ₹504, how many kg can you buy for ₹882?
  3. 3.A hostel has enough food for 3 students for 11 days. How many days will the same food last for 11 students?
  4. 4.If 10 erasers cost ₹30, how much do 6 erasers cost (in ₹)?
  5. 5.If 4 kg of rice costs ₹352, how many kg can you buy for ₹264?
  6. 6.A hostel has enough food for 2 students for 5 days. How many days will the same food last for 5 students?
  7. 7.11 painters can paint a school in 6 days. How many days would 22 painters take, working at the same speed?
  8. 8.If 7 kg of rice costs ₹420, how many kg can you buy for ₹900?
  9. 9.A car goes 48 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
  10. 10.A hostel has enough food for 8 students for 22 days. How many days will the same food last for 11 students?
  11. 11.A car goes 22 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 19 litres (in km)?
  12. 12.A car goes 48 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
  13. 13.If 7 kg of rice costs ₹574, how many kg can you buy for ₹328?
  14. 14.A car goes 171 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
  15. 15.If 4 pens cost ₹28, how much do 13 pens cost (in ₹)?
  16. 16.If 4 erasers cost ₹64, how much do 9 erasers cost (in ₹)?
  17. 17.If 2 kg of rice costs ₹42, how many kg can you buy for ₹273?
  18. 18.A car goes 33 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 28 litres (in km)?
  19. 19.A car goes 144 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
  20. 20.If 7 kg of rice costs ₹315, how many kg can you buy for ₹180?
  21. 21.If 9 kg of rice costs ₹540, how many kg can you buy for ₹420?
  22. 22.If 5 kg of rice costs ₹390, how many kg can you buy for ₹468?
  23. 23.If 10 erasers cost ₹400, how much do 18 erasers cost (in ₹)?
  24. 24.If 5 kg of rice costs ₹275, how many kg can you buy for ₹165?
  25. 25.A car goes 36 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 30 litres (in km)?
  26. 26.If 8 kg of rice costs ₹304, how many kg can you buy for ₹418?
  27. 27.If 6 pens cost ₹354, how much do 18 pens cost (in ₹)?
  28. 28.A car goes 48 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
  29. 29.If 5 kg of rice costs ₹405, how many kg can you buy for ₹1053?
  30. 30.If 4 mangoes cost ₹56, how much do 10 mangoes cost (in ₹)?
  31. 31.A car goes 96 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
  32. 32.11 painters can paint a school in 22 days. How many days would 22 painters take, working at the same speed?
  33. 33.If 6 cricket balls cost ₹336, how much do 15 cricket balls cost (in ₹)?
  34. 34.If 8 erasers cost ₹480, how much do 18 erasers cost (in ₹)?
  35. 35.A car goes 70 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
  36. 36.If 4 pencil boxes cost ₹100, how much do 19 pencil boxes cost (in ₹)?
  37. 37.5 painters can paint a school in 4 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
  38. 38.A car goes 126 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
  39. 39.A car goes 115 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 15 litres (in km)?
  40. 40.If 9 kg of rice costs ₹324, how many kg can you buy for ₹180?

Answer key

  1. 22
  2. 14
  3. 3
  4. 18
  5. 3
  6. 2
  7. 3
  8. 15
  9. 56
  10. 16
  11. 209
  12. 264
  13. 4
  14. 722
  15. 91
  16. 144
  17. 13
  18. 308
  19. 126
  20. 4
  21. 7
  22. 6
  23. 720
  24. 3
  25. 360
  26. 11
  27. 1062
  28. 192
  29. 13
  30. 140
  31. 144
  32. 11
  33. 840
  34. 1080
  35. 20
  36. 475
  37. 10
  38. 154
  39. 345
  40. 5

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude