Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.4 painters can paint a school in 11 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 2.If 8 kg of rice costs ₹504, how many kg can you buy for ₹882?
- 3.A hostel has enough food for 3 students for 11 days. How many days will the same food last for 11 students?
- 4.If 10 erasers cost ₹30, how much do 6 erasers cost (in ₹)?
- 5.If 4 kg of rice costs ₹352, how many kg can you buy for ₹264?
- 6.A hostel has enough food for 2 students for 5 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 7.11 painters can paint a school in 6 days. How many days would 22 painters take, working at the same speed?
- 8.If 7 kg of rice costs ₹420, how many kg can you buy for ₹900?
- 9.A car goes 48 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
- 10.A hostel has enough food for 8 students for 22 days. How many days will the same food last for 11 students?
- 11.A car goes 22 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 19 litres (in km)?
- 12.A car goes 48 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
- 13.If 7 kg of rice costs ₹574, how many kg can you buy for ₹328?
- 14.A car goes 171 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
- 15.If 4 pens cost ₹28, how much do 13 pens cost (in ₹)?
- 16.If 4 erasers cost ₹64, how much do 9 erasers cost (in ₹)?
- 17.If 2 kg of rice costs ₹42, how many kg can you buy for ₹273?
- 18.A car goes 33 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 28 litres (in km)?
- 19.A car goes 144 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
- 20.If 7 kg of rice costs ₹315, how many kg can you buy for ₹180?
- 21.If 9 kg of rice costs ₹540, how many kg can you buy for ₹420?
- 22.If 5 kg of rice costs ₹390, how many kg can you buy for ₹468?
- 23.If 10 erasers cost ₹400, how much do 18 erasers cost (in ₹)?
- 24.If 5 kg of rice costs ₹275, how many kg can you buy for ₹165?
- 25.A car goes 36 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 30 litres (in km)?
- 26.If 8 kg of rice costs ₹304, how many kg can you buy for ₹418?
- 27.If 6 pens cost ₹354, how much do 18 pens cost (in ₹)?
- 28.A car goes 48 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
- 29.If 5 kg of rice costs ₹405, how many kg can you buy for ₹1053?
- 30.If 4 mangoes cost ₹56, how much do 10 mangoes cost (in ₹)?
- 31.A car goes 96 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
- 32.11 painters can paint a school in 22 days. How many days would 22 painters take, working at the same speed?
- 33.If 6 cricket balls cost ₹336, how much do 15 cricket balls cost (in ₹)?
- 34.If 8 erasers cost ₹480, how much do 18 erasers cost (in ₹)?
- 35.A car goes 70 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
- 36.If 4 pencil boxes cost ₹100, how much do 19 pencil boxes cost (in ₹)?
- 37.5 painters can paint a school in 4 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 38.A car goes 126 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
- 39.A car goes 115 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 15 litres (in km)?
- 40.If 9 kg of rice costs ₹324, how many kg can you buy for ₹180?
Answer key
- 22
- 14
- 3
- 18
- 3
- 2
- 3
- 15
- 56
- 16
- 209
- 264
- 4
- 722
- 91
- 144
- 13
- 308
- 126
- 4
- 7
- 6
- 720
- 3
- 360
- 11
- 1062
- 192
- 13
- 140
- 144
- 11
- 840
- 1080
- 20
- 475
- 10
- 154
- 345
- 5
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude