Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A car goes 120 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 9 litres (in km)?
- 2.A car goes 140 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 25 litres (in km)?
- 3.A car goes 91 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 20 litres (in km)?
- 4.If 6 kg of rice costs ₹450, how many kg can you buy for ₹900?
- 5.A hostel has enough food for 8 students for 9 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 6.If 2 kg of rice costs ₹80, how many kg can you buy for ₹400?
- 7.A car goes 128 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
- 8.If 2 kites cost ₹70, how much do 3 kites cost (in ₹)?
- 9.If 4 kg of rice costs ₹272, how many kg can you buy for ₹204?
- 10.A car goes 264 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 28 litres (in km)?
- 11.If 4 kg of rice costs ₹184, how many kg can you buy for ₹138?
- 12.9 painters can paint a school in 28 days. How many days would 7 painters take, working at the same speed?
- 13.If 6 pens cost ₹36, how much do 13 pens cost (in ₹)?
- 14.A car goes 100 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
- 15.If 3 erasers cost ₹135, how much do 2 erasers cost (in ₹)?
- 16.A car goes 132 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
- 17.A hostel has enough food for 3 students for 12 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 18.A car goes 128 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
- 19.If 5 kg of rice costs ₹380, how many kg can you buy for ₹304?
- 20.If 3 kg of rice costs ₹243, how many kg can you buy for ₹405?
- 21.If 9 kg of rice costs ₹180, how many kg can you buy for ₹140?
- 22.If 5 pencil boxes cost ₹195, how much do 11 pencil boxes cost (in ₹)?
- 23.A hostel has enough food for 2 students for 6 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 24.A car goes 54 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 5 litres (in km)?
- 25.If 10 pens cost ₹200, how much do 16 pens cost (in ₹)?
- 26.If 4 bottles of juice cost ₹84, how much do 16 bottles of juice cost (in ₹)?
- 27.If 5 bottles of juice cost ₹250, how much do 14 bottles of juice cost (in ₹)?
- 28.A car goes 264 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 37 litres (in km)?
- 29.If 8 pencil boxes cost ₹272, how much do 4 pencil boxes cost (in ₹)?
- 30.A car goes 34 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 32 litres (in km)?
- 31.A car goes 121 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 19 litres (in km)?
- 32.A car goes 42 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
- 33.If 9 kg of rice costs ₹315, how many kg can you buy for ₹385?
- 34.If 6 kg of rice costs ₹174, how many kg can you buy for ₹261?
- 35.If 9 kg of rice costs ₹684, how many kg can you buy for ₹836?
- 36.A car goes 72 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 32 litres (in km)?
- 37.9 painters can paint a school in 30 days. How many days would 18 painters take, working at the same speed?
- 38.If 4 kg of rice costs ₹184, how many kg can you buy for ₹92?
- 39.9 painters can paint a school in 16 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 40.A car goes 32 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 18 litres (in km)?
Answer key
- 216
- 350
- 260
- 12
- 24
- 10
- 560
- 105
- 3
- 672
- 3
- 36
- 78
- 600
- 90
- 204
- 18
- 336
- 4
- 5
- 7
- 429
- 4
- 90
- 320
- 336
- 700
- 814
- 136
- 544
- 209
- 357
- 11
- 9
- 11
- 768
- 15
- 2
- 48
- 144
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude