← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 274 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A car goes 120 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 9 litres (in km)?
  2. 2.A car goes 140 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 25 litres (in km)?
  3. 3.A car goes 91 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 20 litres (in km)?
  4. 4.If 6 kg of rice costs ₹450, how many kg can you buy for ₹900?
  5. 5.A hostel has enough food for 8 students for 9 days. How many days will the same food last for 3 students?
  6. 6.If 2 kg of rice costs ₹80, how many kg can you buy for ₹400?
  7. 7.A car goes 128 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
  8. 8.If 2 kites cost ₹70, how much do 3 kites cost (in ₹)?
  9. 9.If 4 kg of rice costs ₹272, how many kg can you buy for ₹204?
  10. 10.A car goes 264 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 28 litres (in km)?
  11. 11.If 4 kg of rice costs ₹184, how many kg can you buy for ₹138?
  12. 12.9 painters can paint a school in 28 days. How many days would 7 painters take, working at the same speed?
  13. 13.If 6 pens cost ₹36, how much do 13 pens cost (in ₹)?
  14. 14.A car goes 100 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
  15. 15.If 3 erasers cost ₹135, how much do 2 erasers cost (in ₹)?
  16. 16.A car goes 132 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
  17. 17.A hostel has enough food for 3 students for 12 days. How many days will the same food last for 2 students?
  18. 18.A car goes 128 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
  19. 19.If 5 kg of rice costs ₹380, how many kg can you buy for ₹304?
  20. 20.If 3 kg of rice costs ₹243, how many kg can you buy for ₹405?
  21. 21.If 9 kg of rice costs ₹180, how many kg can you buy for ₹140?
  22. 22.If 5 pencil boxes cost ₹195, how much do 11 pencil boxes cost (in ₹)?
  23. 23.A hostel has enough food for 2 students for 6 days. How many days will the same food last for 3 students?
  24. 24.A car goes 54 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 5 litres (in km)?
  25. 25.If 10 pens cost ₹200, how much do 16 pens cost (in ₹)?
  26. 26.If 4 bottles of juice cost ₹84, how much do 16 bottles of juice cost (in ₹)?
  27. 27.If 5 bottles of juice cost ₹250, how much do 14 bottles of juice cost (in ₹)?
  28. 28.A car goes 264 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 37 litres (in km)?
  29. 29.If 8 pencil boxes cost ₹272, how much do 4 pencil boxes cost (in ₹)?
  30. 30.A car goes 34 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 32 litres (in km)?
  31. 31.A car goes 121 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 19 litres (in km)?
  32. 32.A car goes 42 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
  33. 33.If 9 kg of rice costs ₹315, how many kg can you buy for ₹385?
  34. 34.If 6 kg of rice costs ₹174, how many kg can you buy for ₹261?
  35. 35.If 9 kg of rice costs ₹684, how many kg can you buy for ₹836?
  36. 36.A car goes 72 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 32 litres (in km)?
  37. 37.9 painters can paint a school in 30 days. How many days would 18 painters take, working at the same speed?
  38. 38.If 4 kg of rice costs ₹184, how many kg can you buy for ₹92?
  39. 39.9 painters can paint a school in 16 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
  40. 40.A car goes 32 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 18 litres (in km)?

Answer key

  1. 216
  2. 350
  3. 260
  4. 12
  5. 24
  6. 10
  7. 560
  8. 105
  9. 3
  10. 672
  11. 3
  12. 36
  13. 78
  14. 600
  15. 90
  16. 204
  17. 18
  18. 336
  19. 4
  20. 5
  21. 7
  22. 429
  23. 4
  24. 90
  25. 320
  26. 336
  27. 700
  28. 814
  29. 136
  30. 544
  31. 209
  32. 357
  33. 11
  34. 9
  35. 11
  36. 768
  37. 15
  38. 2
  39. 48
  40. 144

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude