Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.2 painters can paint a school in 10 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 2.A car goes 63 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 40 litres (in km)?
- 3.A hostel has enough food for 3 students for 9 days. How many days will the same food last for 9 students?
- 4.4 painters can paint a school in 21 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 5.If 8 kg of rice costs ₹280, how many kg can you buy for ₹140?
- 6.A hostel has enough food for 10 students for 11 days. How many days will the same food last for 11 students?
- 7.If 4 kg of rice costs ₹224, how many kg can you buy for ₹840?
- 8.If 4 kg of rice costs ₹156, how many kg can you buy for ₹390?
- 9.If 5 kg of rice costs ₹290, how many kg can you buy for ₹116?
- 10.A car goes 50 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
- 11.8 painters can paint a school in 13 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 12.If 2 erasers cost ₹26, how much do 18 erasers cost (in ₹)?
- 13.If 9 kg of rice costs ₹765, how many kg can you buy for ₹170?
- 14.A car goes 80 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 22 litres (in km)?
- 15.A car goes 190 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 20 litres (in km)?
- 16.If 8 pens cost ₹288, how much do 19 pens cost (in ₹)?
- 17.If 3 kg of rice costs ₹204, how many kg can you buy for ₹408?
- 18.If 3 notebooks cost ₹60, how much do 2 notebooks cost (in ₹)?
- 19.A car goes 80 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
- 20.5 painters can paint a school in 22 days. How many days would 22 painters take, working at the same speed?
- 21.If 2 bottles of juice cost ₹20, how much do 9 bottles of juice cost (in ₹)?
- 22.If 12 pencil boxes cost ₹252, how much do 20 pencil boxes cost (in ₹)?
- 23.If 2 mangoes cost ₹26, how much do 16 mangoes cost (in ₹)?
- 24.If 6 kg of rice costs ₹318, how many kg can you buy for ₹212?
- 25.A car goes 22 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
- 26.If 3 bottles of juice cost ₹96, how much do 6 bottles of juice cost (in ₹)?
- 27.A car goes 264 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
- 28.A hostel has enough food for 7 students for 18 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 29.A car goes 72 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 23 litres (in km)?
- 30.A car goes 187 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 14 litres (in km)?
- 31.A hostel has enough food for 12 students for 23 days. How many days will the same food last for 23 students?
- 32.A car goes 16 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
- 33.10 painters can paint a school in 10 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 34.A car goes 225 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 18 litres (in km)?
- 35.A hostel has enough food for 6 students for 13 days. How many days will the same food last for 13 students?
- 36.If 12 notebooks cost ₹612, how much do 20 notebooks cost (in ₹)?
- 37.If 8 kg of rice costs ₹312, how many kg can you buy for ₹156?
- 38.If 2 bottles of juice cost ₹26, how much do 7 bottles of juice cost (in ₹)?
- 39.If 4 kg of rice costs ₹204, how many kg can you buy for ₹306?
- 40.If 10 mangoes cost ₹440, how much do 17 mangoes cost (in ₹)?
Answer key
- 4
- 360
- 3
- 28
- 4
- 10
- 15
- 10
- 2
- 150
- 52
- 234
- 2
- 176
- 380
- 684
- 6
- 40
- 480
- 5
- 90
- 420
- 208
- 4
- 132
- 192
- 374
- 42
- 184
- 238
- 12
- 312
- 25
- 450
- 6
- 1020
- 4
- 91
- 6
- 748
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude