Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A car goes 204 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 4 litres (in km)?
- 2.If 5 kg of rice costs ₹150, how many kg can you buy for ₹330?
- 3.A car goes 84 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 18 litres (in km)?
- 4.If 4 pencil boxes cost ₹164, how much do 8 pencil boxes cost (in ₹)?
- 5.If 4 kg of rice costs ₹116, how many kg can you buy for ₹58?
- 6.A hostel has enough food for 9 students for 20 days. How many days will the same food last for 15 students?
- 7.If 6 kg of rice costs ₹486, how many kg can you buy for ₹810?
- 8.A car goes 30 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
- 9.If 7 notebooks cost ₹301, how much do 10 notebooks cost (in ₹)?
- 10.A hostel has enough food for 2 students for 23 days. How many days will the same food last for 23 students?
- 11.If 7 pens cost ₹322, how much do 14 pens cost (in ₹)?
- 12.3 painters can paint a school in 16 days. How many days would 8 painters take, working at the same speed?
- 13.A car goes 189 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
- 14.If 12 kites cost ₹612, how much do 19 kites cost (in ₹)?
- 15.If 4 kg of rice costs ₹292, how many kg can you buy for ₹146?
- 16.If 8 kg of rice costs ₹472, how many kg can you buy for ₹354?
- 17.If 4 erasers cost ₹64, how much do 12 erasers cost (in ₹)?
- 18.If 7 notebooks cost ₹238, how much do 15 notebooks cost (in ₹)?
- 19.If 8 kg of rice costs ₹632, how many kg can you buy for ₹1106?
- 20.If 3 kg of rice costs ₹72, how many kg can you buy for ₹288?
- 21.If 5 kg of rice costs ₹445, how many kg can you buy for ₹979?
- 22.8 painters can paint a school in 23 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 23.6 painters can paint a school in 25 days. How many days would 15 painters take, working at the same speed?
- 24.If 4 kg of rice costs ₹316, how many kg can you buy for ₹1027?
- 25.2 painters can paint a school in 18 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 26.If 4 kg of rice costs ₹108, how many kg can you buy for ₹270?
- 27.8 painters can paint a school in 7 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 28.If 5 kites cost ₹260, how much do 15 kites cost (in ₹)?
- 29.If 6 kg of rice costs ₹360, how many kg can you buy for ₹900?
- 30.If 3 kg of rice costs ₹267, how many kg can you buy for ₹623?
- 31.If 9 kg of rice costs ₹495, how many kg can you buy for ₹330?
- 32.If 8 bottles of juice cost ₹152, how much do 13 bottles of juice cost (in ₹)?
- 33.9 painters can paint a school in 20 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 34.If 5 notebooks cost ₹255, how much do 9 notebooks cost (in ₹)?
- 35.A car goes 72 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
- 36.A hostel has enough food for 5 students for 7 days. How many days will the same food last for 7 students?
- 37.A car goes 24 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
- 38.If 2 notebooks cost ₹46, how much do 12 notebooks cost (in ₹)?
- 39.A car goes 55 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 25 litres (in km)?
- 40.If 10 erasers cost ₹300, how much do 4 erasers cost (in ₹)?
Answer key
- 68
- 11
- 378
- 328
- 2
- 12
- 10
- 290
- 430
- 2
- 644
- 6
- 231
- 969
- 2
- 6
- 192
- 510
- 14
- 12
- 11
- 46
- 10
- 13
- 12
- 10
- 28
- 780
- 15
- 7
- 6
- 247
- 45
- 459
- 63
- 5
- 204
- 276
- 275
- 120
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude