← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 281 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A car goes 204 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 4 litres (in km)?
  2. 2.If 5 kg of rice costs ₹150, how many kg can you buy for ₹330?
  3. 3.A car goes 84 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 18 litres (in km)?
  4. 4.If 4 pencil boxes cost ₹164, how much do 8 pencil boxes cost (in ₹)?
  5. 5.If 4 kg of rice costs ₹116, how many kg can you buy for ₹58?
  6. 6.A hostel has enough food for 9 students for 20 days. How many days will the same food last for 15 students?
  7. 7.If 6 kg of rice costs ₹486, how many kg can you buy for ₹810?
  8. 8.A car goes 30 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
  9. 9.If 7 notebooks cost ₹301, how much do 10 notebooks cost (in ₹)?
  10. 10.A hostel has enough food for 2 students for 23 days. How many days will the same food last for 23 students?
  11. 11.If 7 pens cost ₹322, how much do 14 pens cost (in ₹)?
  12. 12.3 painters can paint a school in 16 days. How many days would 8 painters take, working at the same speed?
  13. 13.A car goes 189 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
  14. 14.If 12 kites cost ₹612, how much do 19 kites cost (in ₹)?
  15. 15.If 4 kg of rice costs ₹292, how many kg can you buy for ₹146?
  16. 16.If 8 kg of rice costs ₹472, how many kg can you buy for ₹354?
  17. 17.If 4 erasers cost ₹64, how much do 12 erasers cost (in ₹)?
  18. 18.If 7 notebooks cost ₹238, how much do 15 notebooks cost (in ₹)?
  19. 19.If 8 kg of rice costs ₹632, how many kg can you buy for ₹1106?
  20. 20.If 3 kg of rice costs ₹72, how many kg can you buy for ₹288?
  21. 21.If 5 kg of rice costs ₹445, how many kg can you buy for ₹979?
  22. 22.8 painters can paint a school in 23 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
  23. 23.6 painters can paint a school in 25 days. How many days would 15 painters take, working at the same speed?
  24. 24.If 4 kg of rice costs ₹316, how many kg can you buy for ₹1027?
  25. 25.2 painters can paint a school in 18 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
  26. 26.If 4 kg of rice costs ₹108, how many kg can you buy for ₹270?
  27. 27.8 painters can paint a school in 7 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
  28. 28.If 5 kites cost ₹260, how much do 15 kites cost (in ₹)?
  29. 29.If 6 kg of rice costs ₹360, how many kg can you buy for ₹900?
  30. 30.If 3 kg of rice costs ₹267, how many kg can you buy for ₹623?
  31. 31.If 9 kg of rice costs ₹495, how many kg can you buy for ₹330?
  32. 32.If 8 bottles of juice cost ₹152, how much do 13 bottles of juice cost (in ₹)?
  33. 33.9 painters can paint a school in 20 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
  34. 34.If 5 notebooks cost ₹255, how much do 9 notebooks cost (in ₹)?
  35. 35.A car goes 72 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
  36. 36.A hostel has enough food for 5 students for 7 days. How many days will the same food last for 7 students?
  37. 37.A car goes 24 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
  38. 38.If 2 notebooks cost ₹46, how much do 12 notebooks cost (in ₹)?
  39. 39.A car goes 55 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 25 litres (in km)?
  40. 40.If 10 erasers cost ₹300, how much do 4 erasers cost (in ₹)?

Answer key

  1. 68
  2. 11
  3. 378
  4. 328
  5. 2
  6. 12
  7. 10
  8. 290
  9. 430
  10. 2
  11. 644
  12. 6
  13. 231
  14. 969
  15. 2
  16. 6
  17. 192
  18. 510
  19. 14
  20. 12
  21. 11
  22. 46
  23. 10
  24. 13
  25. 12
  26. 10
  27. 28
  28. 780
  29. 15
  30. 7
  31. 6
  32. 247
  33. 45
  34. 459
  35. 63
  36. 5
  37. 204
  38. 276
  39. 275
  40. 120

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude