Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 7 kg of rice costs ₹420, how many kg can you buy for ₹840?
- 2.A car goes 30 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 37 litres (in km)?
- 3.A car goes 117 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
- 4.A car goes 90 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?
- 5.If 3 kg of rice costs ₹126, how many kg can you buy for ₹378?
- 6.If 2 erasers cost ₹114, how much do 7 erasers cost (in ₹)?
- 7.If 4 kg of rice costs ₹108, how many kg can you buy for ₹216?
- 8.A car goes 40 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
- 9.A car goes 110 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 5 litres (in km)?
- 10.A car goes 51 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 40 litres (in km)?
- 11.A hostel has enough food for 6 students for 5 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 12.A car goes 24 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
- 13.A car goes 126 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
- 14.If 7 kites cost ₹126, how much do 17 kites cost (in ₹)?
- 15.If 5 mangoes cost ₹165, how much do 12 mangoes cost (in ₹)?
- 16.5 painters can paint a school in 17 days. How many days would 17 painters take, working at the same speed?
- 17.12 painters can paint a school in 5 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 18.If 3 kg of rice costs ₹231, how many kg can you buy for ₹693?
- 19.A car goes 112 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
- 20.A car goes 117 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 8 litres (in km)?
- 21.4 painters can paint a school in 20 days. How many days would 10 painters take, working at the same speed?
- 22.If 4 kites cost ₹108, how much do 17 kites cost (in ₹)?
- 23.If 3 pencil boxes cost ₹120, how much do 17 pencil boxes cost (in ₹)?
- 24.If 2 kg of rice costs ₹122, how many kg can you buy for ₹183?
- 25.A car goes 60 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
- 26.If 3 kg of rice costs ₹141, how many kg can you buy for ₹235?
- 27.6 painters can paint a school in 30 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 28.If 10 mangoes cost ₹450, how much do 5 mangoes cost (in ₹)?
- 29.A hostel has enough food for 8 students for 14 days. How many days will the same food last for 7 students?
- 30.If 9 kg of rice costs ₹594, how many kg can you buy for ₹264?
- 31.If 8 kg of rice costs ₹336, how many kg can you buy for ₹378?
- 32.If 11 bottles of juice cost ₹495, how much do 8 bottles of juice cost (in ₹)?
- 33.A car goes 200 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 40 litres (in km)?
- 34.A car goes 160 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 37 litres (in km)?
- 35.A hostel has enough food for 5 students for 6 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 36.If 2 bottles of juice cost ₹6, how much do 3 bottles of juice cost (in ₹)?
- 37.A car goes 26 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
- 38.A hostel has enough food for 10 students for 28 days. How many days will the same food last for 8 students?
- 39.If 6 pencil boxes cost ₹318, how much do 9 pencil boxes cost (in ₹)?
- 40.A car goes 50 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 8 litres (in km)?
Answer key
- 14
- 370
- 143
- 27
- 9
- 399
- 8
- 480
- 50
- 680
- 10
- 72
- 378
- 306
- 396
- 5
- 15
- 9
- 464
- 104
- 8
- 459
- 680
- 3
- 420
- 5
- 45
- 225
- 16
- 4
- 9
- 360
- 1000
- 740
- 10
- 9
- 208
- 35
- 477
- 80
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude