← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 307 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.If 9 kg of rice costs ₹225, how many kg can you buy for ₹75?
  2. 2.A hostel has enough food for 6 students for 13 days. How many days will the same food last for 2 students?
  3. 3.If 2 kg of rice costs ₹178, how many kg can you buy for ₹1157?
  4. 4.11 painters can paint a school in 24 days. How many days would 22 painters take, working at the same speed?
  5. 5.If 8 kg of rice costs ₹160, how many kg can you buy for ₹300?
  6. 6.If 5 notebooks cost ₹220, how much do 19 notebooks cost (in ₹)?
  7. 7.If 7 kg of rice costs ₹308, how many kg can you buy for ₹220?
  8. 8.If 9 kg of rice costs ₹216, how many kg can you buy for ₹240?
  9. 9.A car goes 80 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 30 litres (in km)?
  10. 10.A car goes 78 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 4 litres (in km)?
  11. 11.8 painters can paint a school in 10 days. How many days would 20 painters take, working at the same speed?
  12. 12.If 2 mangoes cost ₹12, how much do 5 mangoes cost (in ₹)?
  13. 13.If 7 kg of rice costs ₹462, how many kg can you buy for ₹792?
  14. 14.4 painters can paint a school in 15 days. How many days would 15 painters take, working at the same speed?
  15. 15.If 9 kg of rice costs ₹459, how many kg can you buy for ₹102?
  16. 16.If 3 kg of rice costs ₹162, how many kg can you buy for ₹648?
  17. 17.10 painters can paint a school in 27 days. How many days would 18 painters take, working at the same speed?
  18. 18.If 6 kg of rice costs ₹144, how many kg can you buy for ₹48?
  19. 19.If 2 kg of rice costs ₹132, how many kg can you buy for ₹660?
  20. 20.If 5 kg of rice costs ₹415, how many kg can you buy for ₹332?
  21. 21.If 4 kg of rice costs ₹260, how many kg can you buy for ₹390?
  22. 22.A car goes 45 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 4 litres (in km)?
  23. 23.If 8 kg of rice costs ₹208, how many kg can you buy for ₹390?
  24. 24.9 painters can paint a school in 13 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
  25. 25.If 9 erasers cost ₹405, how much do 20 erasers cost (in ₹)?
  26. 26.If 2 pencil boxes cost ₹84, how much do 19 pencil boxes cost (in ₹)?
  27. 27.If 4 bottles of juice cost ₹12, how much do 15 bottles of juice cost (in ₹)?
  28. 28.If 5 kg of rice costs ₹205, how many kg can you buy for ₹164?
  29. 29.A hostel has enough food for 3 students for 27 days. How many days will the same food last for 9 students?
  30. 30.If 2 erasers cost ₹86, how much do 15 erasers cost (in ₹)?
  31. 31.A car goes 180 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 30 litres (in km)?
  32. 32.A hostel has enough food for 9 students for 11 days. How many days will the same food last for 11 students?
  33. 33.A hostel has enough food for 6 students for 7 days. How many days will the same food last for 21 students?
  34. 34.If 5 erasers cost ₹240, how much do 15 erasers cost (in ₹)?
  35. 35.If 10 pens cost ₹400, how much do 6 pens cost (in ₹)?
  36. 36.A car goes 200 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
  37. 37.If 11 notebooks cost ₹330, how much do 4 notebooks cost (in ₹)?
  38. 38.4 painters can paint a school in 26 days. How many days would 13 painters take, working at the same speed?
  39. 39.If 7 kg of rice costs ₹280, how many kg can you buy for ₹240?
  40. 40.A car goes 48 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?

Answer key

  1. 3
  2. 39
  3. 13
  4. 12
  5. 15
  6. 836
  7. 5
  8. 10
  9. 480
  10. 52
  11. 4
  12. 30
  13. 12
  14. 4
  15. 2
  16. 12
  17. 15
  18. 2
  19. 10
  20. 4
  21. 6
  22. 60
  23. 15
  24. 39
  25. 900
  26. 798
  27. 45
  28. 4
  29. 9
  30. 645
  31. 540
  32. 9
  33. 2
  34. 720
  35. 240
  36. 760
  37. 120
  38. 8
  39. 6
  40. 36

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude