Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 9 kg of rice costs ₹225, how many kg can you buy for ₹75?
- 2.A hostel has enough food for 6 students for 13 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 3.If 2 kg of rice costs ₹178, how many kg can you buy for ₹1157?
- 4.11 painters can paint a school in 24 days. How many days would 22 painters take, working at the same speed?
- 5.If 8 kg of rice costs ₹160, how many kg can you buy for ₹300?
- 6.If 5 notebooks cost ₹220, how much do 19 notebooks cost (in ₹)?
- 7.If 7 kg of rice costs ₹308, how many kg can you buy for ₹220?
- 8.If 9 kg of rice costs ₹216, how many kg can you buy for ₹240?
- 9.A car goes 80 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 30 litres (in km)?
- 10.A car goes 78 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 4 litres (in km)?
- 11.8 painters can paint a school in 10 days. How many days would 20 painters take, working at the same speed?
- 12.If 2 mangoes cost ₹12, how much do 5 mangoes cost (in ₹)?
- 13.If 7 kg of rice costs ₹462, how many kg can you buy for ₹792?
- 14.4 painters can paint a school in 15 days. How many days would 15 painters take, working at the same speed?
- 15.If 9 kg of rice costs ₹459, how many kg can you buy for ₹102?
- 16.If 3 kg of rice costs ₹162, how many kg can you buy for ₹648?
- 17.10 painters can paint a school in 27 days. How many days would 18 painters take, working at the same speed?
- 18.If 6 kg of rice costs ₹144, how many kg can you buy for ₹48?
- 19.If 2 kg of rice costs ₹132, how many kg can you buy for ₹660?
- 20.If 5 kg of rice costs ₹415, how many kg can you buy for ₹332?
- 21.If 4 kg of rice costs ₹260, how many kg can you buy for ₹390?
- 22.A car goes 45 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 4 litres (in km)?
- 23.If 8 kg of rice costs ₹208, how many kg can you buy for ₹390?
- 24.9 painters can paint a school in 13 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 25.If 9 erasers cost ₹405, how much do 20 erasers cost (in ₹)?
- 26.If 2 pencil boxes cost ₹84, how much do 19 pencil boxes cost (in ₹)?
- 27.If 4 bottles of juice cost ₹12, how much do 15 bottles of juice cost (in ₹)?
- 28.If 5 kg of rice costs ₹205, how many kg can you buy for ₹164?
- 29.A hostel has enough food for 3 students for 27 days. How many days will the same food last for 9 students?
- 30.If 2 erasers cost ₹86, how much do 15 erasers cost (in ₹)?
- 31.A car goes 180 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 30 litres (in km)?
- 32.A hostel has enough food for 9 students for 11 days. How many days will the same food last for 11 students?
- 33.A hostel has enough food for 6 students for 7 days. How many days will the same food last for 21 students?
- 34.If 5 erasers cost ₹240, how much do 15 erasers cost (in ₹)?
- 35.If 10 pens cost ₹400, how much do 6 pens cost (in ₹)?
- 36.A car goes 200 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
- 37.If 11 notebooks cost ₹330, how much do 4 notebooks cost (in ₹)?
- 38.4 painters can paint a school in 26 days. How many days would 13 painters take, working at the same speed?
- 39.If 7 kg of rice costs ₹280, how many kg can you buy for ₹240?
- 40.A car goes 48 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?
Answer key
- 3
- 39
- 13
- 12
- 15
- 836
- 5
- 10
- 480
- 52
- 4
- 30
- 12
- 4
- 2
- 12
- 15
- 2
- 10
- 4
- 6
- 60
- 15
- 39
- 900
- 798
- 45
- 4
- 9
- 645
- 540
- 9
- 2
- 720
- 240
- 760
- 120
- 8
- 6
- 36
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude