Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 12 notebooks cost ₹504, how much do 2 notebooks cost (in ₹)?
- 2.If 7 erasers cost ₹273, how much do 12 erasers cost (in ₹)?
- 3.If 8 kg of rice costs ₹448, how many kg can you buy for ₹560?
- 4.If 5 kg of rice costs ₹415, how many kg can you buy for ₹830?
- 5.If 9 kg of rice costs ₹279, how many kg can you buy for ₹341?
- 6.A car goes 192 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
- 7.If 5 pens cost ₹65, how much do 11 pens cost (in ₹)?
- 8.A car goes 57 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 37 litres (in km)?
- 9.A car goes 80 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
- 10.If 5 kg of rice costs ₹330, how many kg can you buy for ₹396?
- 11.If 5 kg of rice costs ₹165, how many kg can you buy for ₹264?
- 12.If 7 kg of rice costs ₹609, how many kg can you buy for ₹696?
- 13.If 7 erasers cost ₹357, how much do 17 erasers cost (in ₹)?
- 14.If 3 erasers cost ₹168, how much do 6 erasers cost (in ₹)?
- 15.If 3 kg of rice costs ₹267, how many kg can you buy for ₹1246?
- 16.12 painters can paint a school in 22 days. How many days would 24 painters take, working at the same speed?
- 17.A hostel has enough food for 3 students for 23 days. How many days will the same food last for 23 students?
- 18.If 6 kg of rice costs ₹234, how many kg can you buy for ₹390?
- 19.A car goes 80 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 40 litres (in km)?
- 20.If 7 kg of rice costs ₹490, how many kg can you buy for ₹700?
- 21.6 painters can paint a school in 18 days. How many days would 12 painters take, working at the same speed?
- 22.A hostel has enough food for 6 students for 8 days. How many days will the same food last for 16 students?
- 23.If 11 notebooks cost ₹440, how much do 5 notebooks cost (in ₹)?
- 24.If 3 kg of rice costs ₹201, how many kg can you buy for ₹670?
- 25.If 6 kg of rice costs ₹168, how many kg can you buy for ₹364?
- 26.If 4 bottles of juice cost ₹112, how much do 19 bottles of juice cost (in ₹)?
- 27.A car goes 85 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
- 28.9 painters can paint a school in 24 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 29.If 12 pens cost ₹564, how much do 11 pens cost (in ₹)?
- 30.If 9 mangoes cost ₹315, how much do 15 mangoes cost (in ₹)?
- 31.12 painters can paint a school in 14 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 32.If 6 mangoes cost ₹72, how much do 7 mangoes cost (in ₹)?
- 33.If 8 pencil boxes cost ₹80, how much do 19 pencil boxes cost (in ₹)?
- 34.If 5 kg of rice costs ₹345, how many kg can you buy for ₹1035?
- 35.If 11 cricket balls cost ₹308, how much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
- 36.If 5 kg of rice costs ₹340, how many kg can you buy for ₹748?
- 37.If 5 pencil boxes cost ₹95, how much do 17 pencil boxes cost (in ₹)?
- 38.A hostel has enough food for 4 students for 16 days. How many days will the same food last for 16 students?
- 39.If 4 cricket balls cost ₹108, how much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
- 40.If 9 pens cost ₹522, how much do 2 pens cost (in ₹)?
Answer key
- 84
- 468
- 10
- 10
- 11
- 264
- 143
- 703
- 256
- 6
- 8
- 8
- 867
- 336
- 14
- 11
- 3
- 10
- 320
- 10
- 9
- 3
- 200
- 10
- 13
- 532
- 289
- 54
- 517
- 525
- 42
- 84
- 190
- 15
- 56
- 11
- 323
- 4
- 243
- 116
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude