← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 315 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.If 12 notebooks cost ₹504, how much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  2. 2.If 7 erasers cost ₹273, how much do 12 erasers cost (in ₹)?
  3. 3.If 8 kg of rice costs ₹448, how many kg can you buy for ₹560?
  4. 4.If 5 kg of rice costs ₹415, how many kg can you buy for ₹830?
  5. 5.If 9 kg of rice costs ₹279, how many kg can you buy for ₹341?
  6. 6.A car goes 192 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
  7. 7.If 5 pens cost ₹65, how much do 11 pens cost (in ₹)?
  8. 8.A car goes 57 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 37 litres (in km)?
  9. 9.A car goes 80 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
  10. 10.If 5 kg of rice costs ₹330, how many kg can you buy for ₹396?
  11. 11.If 5 kg of rice costs ₹165, how many kg can you buy for ₹264?
  12. 12.If 7 kg of rice costs ₹609, how many kg can you buy for ₹696?
  13. 13.If 7 erasers cost ₹357, how much do 17 erasers cost (in ₹)?
  14. 14.If 3 erasers cost ₹168, how much do 6 erasers cost (in ₹)?
  15. 15.If 3 kg of rice costs ₹267, how many kg can you buy for ₹1246?
  16. 16.12 painters can paint a school in 22 days. How many days would 24 painters take, working at the same speed?
  17. 17.A hostel has enough food for 3 students for 23 days. How many days will the same food last for 23 students?
  18. 18.If 6 kg of rice costs ₹234, how many kg can you buy for ₹390?
  19. 19.A car goes 80 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 40 litres (in km)?
  20. 20.If 7 kg of rice costs ₹490, how many kg can you buy for ₹700?
  21. 21.6 painters can paint a school in 18 days. How many days would 12 painters take, working at the same speed?
  22. 22.A hostel has enough food for 6 students for 8 days. How many days will the same food last for 16 students?
  23. 23.If 11 notebooks cost ₹440, how much do 5 notebooks cost (in ₹)?
  24. 24.If 3 kg of rice costs ₹201, how many kg can you buy for ₹670?
  25. 25.If 6 kg of rice costs ₹168, how many kg can you buy for ₹364?
  26. 26.If 4 bottles of juice cost ₹112, how much do 19 bottles of juice cost (in ₹)?
  27. 27.A car goes 85 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
  28. 28.9 painters can paint a school in 24 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
  29. 29.If 12 pens cost ₹564, how much do 11 pens cost (in ₹)?
  30. 30.If 9 mangoes cost ₹315, how much do 15 mangoes cost (in ₹)?
  31. 31.12 painters can paint a school in 14 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
  32. 32.If 6 mangoes cost ₹72, how much do 7 mangoes cost (in ₹)?
  33. 33.If 8 pencil boxes cost ₹80, how much do 19 pencil boxes cost (in ₹)?
  34. 34.If 5 kg of rice costs ₹345, how many kg can you buy for ₹1035?
  35. 35.If 11 cricket balls cost ₹308, how much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
  36. 36.If 5 kg of rice costs ₹340, how many kg can you buy for ₹748?
  37. 37.If 5 pencil boxes cost ₹95, how much do 17 pencil boxes cost (in ₹)?
  38. 38.A hostel has enough food for 4 students for 16 days. How many days will the same food last for 16 students?
  39. 39.If 4 cricket balls cost ₹108, how much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
  40. 40.If 9 pens cost ₹522, how much do 2 pens cost (in ₹)?

Answer key

  1. 84
  2. 468
  3. 10
  4. 10
  5. 11
  6. 264
  7. 143
  8. 703
  9. 256
  10. 6
  11. 8
  12. 8
  13. 867
  14. 336
  15. 14
  16. 11
  17. 3
  18. 10
  19. 320
  20. 10
  21. 9
  22. 3
  23. 200
  24. 10
  25. 13
  26. 532
  27. 289
  28. 54
  29. 517
  30. 525
  31. 42
  32. 84
  33. 190
  34. 15
  35. 56
  36. 11
  37. 323
  38. 4
  39. 243
  40. 116

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude