Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 10 cricket balls cost ₹510, how much do 16 cricket balls cost (in ₹)?
- 2.A hostel has enough food for 7 students for 8 days. How many days will the same food last for 4 students?
- 3.If 5 kites cost ₹150, how much do 11 kites cost (in ₹)?
- 4.If 11 cricket balls cost ₹121, how much do 20 cricket balls cost (in ₹)?
- 5.A car goes 144 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 37 litres (in km)?
- 6.If 4 pens cost ₹204, how much do 8 pens cost (in ₹)?
- 7.If 7 pens cost ₹329, how much do 9 pens cost (in ₹)?
- 8.If 3 kites cost ₹15, how much do 6 kites cost (in ₹)?
- 9.If 2 kg of rice costs ₹112, how many kg can you buy for ₹672?
- 10.If 8 bottles of juice cost ₹248, how much do 11 bottles of juice cost (in ₹)?
- 11.If 2 mangoes cost ₹70, how much do 3 mangoes cost (in ₹)?
- 12.A car goes 50 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 9 litres (in km)?
- 13.A car goes 64 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 30 litres (in km)?
- 14.If 8 cricket balls cost ₹368, how much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
- 15.If 2 cricket balls cost ₹78, how much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
- 16.A car goes 22 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 14 litres (in km)?
- 17.10 painters can paint a school in 14 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 18.If 5 kg of rice costs ₹335, how many kg can you buy for ₹670?
- 19.If 3 cricket balls cost ₹66, how much do 18 cricket balls cost (in ₹)?
- 20.If 4 kg of rice costs ₹176, how many kg can you buy for ₹88?
- 21.If 9 pencil boxes cost ₹306, how much do 16 pencil boxes cost (in ₹)?
- 22.If 10 pencil boxes cost ₹340, how much do 14 pencil boxes cost (in ₹)?
- 23.A hostel has enough food for 2 students for 13 days. How many days will the same food last for 13 students?
- 24.A hostel has enough food for 10 students for 5 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 25.A car goes 60 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
- 26.If 2 pens cost ₹64, how much do 6 pens cost (in ₹)?
- 27.A car goes 168 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 26 litres (in km)?
- 28.If 7 kg of rice costs ₹434, how many kg can you buy for ₹372?
- 29.If 6 kg of rice costs ₹486, how many kg can you buy for ₹729?
- 30.A hostel has enough food for 6 students for 13 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 31.If 9 kg of rice costs ₹486, how many kg can you buy for ₹594?
- 32.If 12 pens cost ₹108, how much do 8 pens cost (in ₹)?
- 33.If 2 kg of rice costs ₹102, how many kg can you buy for ₹306?
- 34.8 painters can paint a school in 21 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 35.A car goes 46 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
- 36.If 11 erasers cost ₹264, how much do 15 erasers cost (in ₹)?
- 37.8 painters can paint a school in 8 days. How many days would 16 painters take, working at the same speed?
- 38.If 4 kg of rice costs ₹340, how many kg can you buy for ₹595?
- 39.A hostel has enough food for 6 students for 23 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 40.If 5 kg of rice costs ₹155, how many kg can you buy for ₹341?
Answer key
- 816
- 14
- 330
- 220
- 444
- 408
- 423
- 30
- 12
- 341
- 105
- 225
- 240
- 414
- 195
- 154
- 35
- 10
- 396
- 2
- 544
- 476
- 2
- 10
- 255
- 192
- 624
- 6
- 9
- 39
- 11
- 72
- 6
- 56
- 805
- 360
- 4
- 7
- 46
- 11
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude