← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 317 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.If 10 cricket balls cost ₹510, how much do 16 cricket balls cost (in ₹)?
  2. 2.A hostel has enough food for 7 students for 8 days. How many days will the same food last for 4 students?
  3. 3.If 5 kites cost ₹150, how much do 11 kites cost (in ₹)?
  4. 4.If 11 cricket balls cost ₹121, how much do 20 cricket balls cost (in ₹)?
  5. 5.A car goes 144 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 37 litres (in km)?
  6. 6.If 4 pens cost ₹204, how much do 8 pens cost (in ₹)?
  7. 7.If 7 pens cost ₹329, how much do 9 pens cost (in ₹)?
  8. 8.If 3 kites cost ₹15, how much do 6 kites cost (in ₹)?
  9. 9.If 2 kg of rice costs ₹112, how many kg can you buy for ₹672?
  10. 10.If 8 bottles of juice cost ₹248, how much do 11 bottles of juice cost (in ₹)?
  11. 11.If 2 mangoes cost ₹70, how much do 3 mangoes cost (in ₹)?
  12. 12.A car goes 50 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 9 litres (in km)?
  13. 13.A car goes 64 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 30 litres (in km)?
  14. 14.If 8 cricket balls cost ₹368, how much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
  15. 15.If 2 cricket balls cost ₹78, how much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
  16. 16.A car goes 22 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 14 litres (in km)?
  17. 17.10 painters can paint a school in 14 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
  18. 18.If 5 kg of rice costs ₹335, how many kg can you buy for ₹670?
  19. 19.If 3 cricket balls cost ₹66, how much do 18 cricket balls cost (in ₹)?
  20. 20.If 4 kg of rice costs ₹176, how many kg can you buy for ₹88?
  21. 21.If 9 pencil boxes cost ₹306, how much do 16 pencil boxes cost (in ₹)?
  22. 22.If 10 pencil boxes cost ₹340, how much do 14 pencil boxes cost (in ₹)?
  23. 23.A hostel has enough food for 2 students for 13 days. How many days will the same food last for 13 students?
  24. 24.A hostel has enough food for 10 students for 5 days. How many days will the same food last for 5 students?
  25. 25.A car goes 60 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
  26. 26.If 2 pens cost ₹64, how much do 6 pens cost (in ₹)?
  27. 27.A car goes 168 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 26 litres (in km)?
  28. 28.If 7 kg of rice costs ₹434, how many kg can you buy for ₹372?
  29. 29.If 6 kg of rice costs ₹486, how many kg can you buy for ₹729?
  30. 30.A hostel has enough food for 6 students for 13 days. How many days will the same food last for 2 students?
  31. 31.If 9 kg of rice costs ₹486, how many kg can you buy for ₹594?
  32. 32.If 12 pens cost ₹108, how much do 8 pens cost (in ₹)?
  33. 33.If 2 kg of rice costs ₹102, how many kg can you buy for ₹306?
  34. 34.8 painters can paint a school in 21 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
  35. 35.A car goes 46 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
  36. 36.If 11 erasers cost ₹264, how much do 15 erasers cost (in ₹)?
  37. 37.8 painters can paint a school in 8 days. How many days would 16 painters take, working at the same speed?
  38. 38.If 4 kg of rice costs ₹340, how many kg can you buy for ₹595?
  39. 39.A hostel has enough food for 6 students for 23 days. How many days will the same food last for 3 students?
  40. 40.If 5 kg of rice costs ₹155, how many kg can you buy for ₹341?

Answer key

  1. 816
  2. 14
  3. 330
  4. 220
  5. 444
  6. 408
  7. 423
  8. 30
  9. 12
  10. 341
  11. 105
  12. 225
  13. 240
  14. 414
  15. 195
  16. 154
  17. 35
  18. 10
  19. 396
  20. 2
  21. 544
  22. 476
  23. 2
  24. 10
  25. 255
  26. 192
  27. 624
  28. 6
  29. 9
  30. 39
  31. 11
  32. 72
  33. 6
  34. 56
  35. 805
  36. 360
  37. 4
  38. 7
  39. 46
  40. 11

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude