Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 3 pencil boxes cost ₹78, how much do 7 pencil boxes cost (in ₹)?
- 2.8 painters can paint a school in 12 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 3.If 8 cricket balls cost ₹264, how much do 14 cricket balls cost (in ₹)?
- 4.A car goes 108 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
- 5.A car goes 88 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
- 6.If 6 mangoes cost ₹90, how much do 4 mangoes cost (in ₹)?
- 7.If 4 kg of rice costs ₹180, how many kg can you buy for ₹225?
- 8.If 9 pens cost ₹522, how much do 17 pens cost (in ₹)?
- 9.9 painters can paint a school in 9 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 10.A car goes 40 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
- 11.If 3 kg of rice costs ₹96, how many kg can you buy for ₹288?
- 12.If 2 kg of rice costs ₹174, how many kg can you buy for ₹609?
- 13.A car goes 48 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
- 14.A hostel has enough food for 6 students for 11 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 15.A car goes 144 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 4 litres (in km)?
- 16.If 3 kg of rice costs ₹219, how many kg can you buy for ₹146?
- 17.A car goes 64 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 4 litres (in km)?
- 18.If 4 cricket balls cost ₹88, how much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
- 19.If 9 bottles of juice cost ₹198, how much do 14 bottles of juice cost (in ₹)?
- 20.A car goes 220 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
- 21.A hostel has enough food for 12 students for 10 days. How many days will the same food last for 4 students?
- 22.If 8 kg of rice costs ₹688, how many kg can you buy for ₹430?
- 23.If 3 kg of rice costs ₹192, how many kg can you buy for ₹704?
- 24.A car goes 143 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 5 litres (in km)?
- 25.If 8 kg of rice costs ₹216, how many kg can you buy for ₹135?
- 26.If 3 kites cost ₹135, how much do 10 kites cost (in ₹)?
- 27.A car goes 117 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 22 litres (in km)?
- 28.If 2 bottles of juice cost ₹86, how much do 11 bottles of juice cost (in ₹)?
- 29.A car goes 143 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
- 30.If 6 kg of rice costs ₹276, how many kg can you buy for ₹368?
- 31.If 2 pens cost ₹24, how much do 13 pens cost (in ₹)?
- 32.If 8 kg of rice costs ₹448, how many kg can you buy for ₹280?
- 33.If 2 kg of rice costs ₹166, how many kg can you buy for ₹1245?
- 34.A car goes 168 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
- 35.8 painters can paint a school in 6 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 36.If 5 notebooks cost ₹215, how much do 11 notebooks cost (in ₹)?
- 37.8 painters can paint a school in 24 days. How many days would 24 painters take, working at the same speed?
- 38.If 2 kg of rice costs ₹164, how many kg can you buy for ₹902?
- 39.A hostel has enough food for 2 students for 24 days. How many days will the same food last for 6 students?
- 40.A car goes 275 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
Answer key
- 182
- 24
- 462
- 63
- 304
- 60
- 5
- 986
- 27
- 200
- 9
- 7
- 464
- 22
- 72
- 2
- 32
- 44
- 308
- 352
- 30
- 5
- 11
- 65
- 5
- 450
- 286
- 473
- 273
- 8
- 156
- 5
- 15
- 252
- 16
- 473
- 8
- 11
- 8
- 175
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude