← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 329 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.If 3 pencil boxes cost ₹78, how much do 7 pencil boxes cost (in ₹)?
  2. 2.8 painters can paint a school in 12 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
  3. 3.If 8 cricket balls cost ₹264, how much do 14 cricket balls cost (in ₹)?
  4. 4.A car goes 108 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
  5. 5.A car goes 88 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
  6. 6.If 6 mangoes cost ₹90, how much do 4 mangoes cost (in ₹)?
  7. 7.If 4 kg of rice costs ₹180, how many kg can you buy for ₹225?
  8. 8.If 9 pens cost ₹522, how much do 17 pens cost (in ₹)?
  9. 9.9 painters can paint a school in 9 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
  10. 10.A car goes 40 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
  11. 11.If 3 kg of rice costs ₹96, how many kg can you buy for ₹288?
  12. 12.If 2 kg of rice costs ₹174, how many kg can you buy for ₹609?
  13. 13.A car goes 48 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
  14. 14.A hostel has enough food for 6 students for 11 days. How many days will the same food last for 3 students?
  15. 15.A car goes 144 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 4 litres (in km)?
  16. 16.If 3 kg of rice costs ₹219, how many kg can you buy for ₹146?
  17. 17.A car goes 64 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 4 litres (in km)?
  18. 18.If 4 cricket balls cost ₹88, how much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
  19. 19.If 9 bottles of juice cost ₹198, how much do 14 bottles of juice cost (in ₹)?
  20. 20.A car goes 220 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
  21. 21.A hostel has enough food for 12 students for 10 days. How many days will the same food last for 4 students?
  22. 22.If 8 kg of rice costs ₹688, how many kg can you buy for ₹430?
  23. 23.If 3 kg of rice costs ₹192, how many kg can you buy for ₹704?
  24. 24.A car goes 143 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 5 litres (in km)?
  25. 25.If 8 kg of rice costs ₹216, how many kg can you buy for ₹135?
  26. 26.If 3 kites cost ₹135, how much do 10 kites cost (in ₹)?
  27. 27.A car goes 117 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 22 litres (in km)?
  28. 28.If 2 bottles of juice cost ₹86, how much do 11 bottles of juice cost (in ₹)?
  29. 29.A car goes 143 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
  30. 30.If 6 kg of rice costs ₹276, how many kg can you buy for ₹368?
  31. 31.If 2 pens cost ₹24, how much do 13 pens cost (in ₹)?
  32. 32.If 8 kg of rice costs ₹448, how many kg can you buy for ₹280?
  33. 33.If 2 kg of rice costs ₹166, how many kg can you buy for ₹1245?
  34. 34.A car goes 168 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
  35. 35.8 painters can paint a school in 6 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
  36. 36.If 5 notebooks cost ₹215, how much do 11 notebooks cost (in ₹)?
  37. 37.8 painters can paint a school in 24 days. How many days would 24 painters take, working at the same speed?
  38. 38.If 2 kg of rice costs ₹164, how many kg can you buy for ₹902?
  39. 39.A hostel has enough food for 2 students for 24 days. How many days will the same food last for 6 students?
  40. 40.A car goes 275 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?

Answer key

  1. 182
  2. 24
  3. 462
  4. 63
  5. 304
  6. 60
  7. 5
  8. 986
  9. 27
  10. 200
  11. 9
  12. 7
  13. 464
  14. 22
  15. 72
  16. 2
  17. 32
  18. 44
  19. 308
  20. 352
  21. 30
  22. 5
  23. 11
  24. 65
  25. 5
  26. 450
  27. 286
  28. 473
  29. 273
  30. 8
  31. 156
  32. 5
  33. 15
  34. 252
  35. 16
  36. 473
  37. 8
  38. 11
  39. 8
  40. 175

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude