Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 7 mangoes cost ₹217, how much do 8 mangoes cost (in ₹)?
- 2.If 6 kg of rice costs ₹228, how many kg can you buy for ₹494?
- 3.11 painters can paint a school in 12 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 4.If 12 pens cost ₹180, how much do 3 pens cost (in ₹)?
- 5.A car goes 46 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
- 6.A car goes 132 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 25 litres (in km)?
- 7.If 3 kg of rice costs ₹147, how many kg can you buy for ₹343?
- 8.If 3 kg of rice costs ₹75, how many kg can you buy for ₹150?
- 9.If 8 kg of rice costs ₹296, how many kg can you buy for ₹222?
- 10.A car goes 28 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 37 litres (in km)?
- 11.If 9 kg of rice costs ₹198, how many kg can you buy for ₹286?
- 12.If 10 pens cost ₹100, how much do 16 pens cost (in ₹)?
- 13.If 2 kg of rice costs ₹164, how many kg can you buy for ₹902?
- 14.If 9 notebooks cost ₹315, how much do 2 notebooks cost (in ₹)?
- 15.A car goes 90 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
- 16.12 painters can paint a school in 8 days. How many days would 24 painters take, working at the same speed?
- 17.If 8 kg of rice costs ₹216, how many kg can you buy for ₹243?
- 18.If 6 bottles of juice cost ₹156, how much do 9 bottles of juice cost (in ₹)?
- 19.3 painters can paint a school in 22 days. How many days would 22 painters take, working at the same speed?
- 20.If 6 kg of rice costs ₹156, how many kg can you buy for ₹78?
- 21.If 8 pens cost ₹56, how much do 16 pens cost (in ₹)?
- 22.A hostel has enough food for 11 students for 19 days. How many days will the same food last for 19 students?
- 23.4 painters can paint a school in 18 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 24.If 7 kg of rice costs ₹238, how many kg can you buy for ₹136?
- 25.If 9 kg of rice costs ₹585, how many kg can you buy for ₹260?
- 26.A car goes 66 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 26 litres (in km)?
- 27.If 4 notebooks cost ₹148, how much do 17 notebooks cost (in ₹)?
- 28.If 4 bottles of juice cost ₹220, how much do 13 bottles of juice cost (in ₹)?
- 29.If 6 kg of rice costs ₹444, how many kg can you buy for ₹592?
- 30.If 3 pencil boxes cost ₹27, how much do 6 pencil boxes cost (in ₹)?
- 31.If 5 bottles of juice cost ₹195, how much do 8 bottles of juice cost (in ₹)?
- 32.If 11 mangoes cost ₹286, how much do 18 mangoes cost (in ₹)?
- 33.If 4 notebooks cost ₹204, how much do 15 notebooks cost (in ₹)?
- 34.A car goes 165 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
- 35.A hostel has enough food for 3 students for 12 days. How many days will the same food last for 9 students?
- 36.A car goes 68 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
- 37.7 painters can paint a school in 5 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 38.If 3 cricket balls cost ₹87, how much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
- 39.If 8 notebooks cost ₹288, how much do 5 notebooks cost (in ₹)?
- 40.If 8 kg of rice costs ₹544, how many kg can you buy for ₹408?
Answer key
- 248
- 13
- 33
- 45
- 897
- 550
- 7
- 6
- 6
- 518
- 13
- 160
- 11
- 70
- 360
- 4
- 9
- 234
- 3
- 3
- 112
- 11
- 24
- 4
- 4
- 572
- 629
- 715
- 8
- 54
- 312
- 468
- 765
- 525
- 4
- 595
- 7
- 174
- 180
- 6
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude