← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 337 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.If 3 mangoes cost ₹66, how much do 18 mangoes cost (in ₹)?
  2. 2.If 10 notebooks cost ₹400, how much do 6 notebooks cost (in ₹)?
  3. 3.If 3 cricket balls cost ₹36, how much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
  4. 4.If 2 kg of rice costs ₹64, how many kg can you buy for ₹480?
  5. 5.If 8 pencil boxes cost ₹64, how much do 2 pencil boxes cost (in ₹)?
  6. 6.If 3 kg of rice costs ₹201, how many kg can you buy for ₹268?
  7. 7.A car goes 168 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
  8. 8.A car goes 22 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
  9. 9.If 4 pens cost ₹24, how much do 12 pens cost (in ₹)?
  10. 10.If 5 kg of rice costs ₹245, how many kg can you buy for ₹735?
  11. 11.A car goes 121 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
  12. 12.If 5 kg of rice costs ₹135, how many kg can you buy for ₹81?
  13. 13.A hostel has enough food for 3 students for 30 days. How many days will the same food last for 10 students?
  14. 14.If 10 bottles of juice cost ₹570, how much do 7 bottles of juice cost (in ₹)?
  15. 15.If 6 pencil boxes cost ₹216, how much do 19 pencil boxes cost (in ₹)?
  16. 16.If 4 kg of rice costs ₹136, how many kg can you buy for ₹442?
  17. 17.A hostel has enough food for 11 students for 14 days. How many days will the same food last for 14 students?
  18. 18.3 painters can paint a school in 6 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
  19. 19.A car goes 192 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
  20. 20.If 5 kg of rice costs ₹250, how many kg can you buy for ₹650?
  21. 21.If 6 kg of rice costs ₹126, how many kg can you buy for ₹210?
  22. 22.A car goes 51 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 30 litres (in km)?
  23. 23.If 7 kg of rice costs ₹399, how many kg can you buy for ₹342?
  24. 24.If 6 kg of rice costs ₹522, how many kg can you buy for ₹1131?
  25. 25.If 9 bottles of juice cost ₹522, how much do 19 bottles of juice cost (in ₹)?
  26. 26.A hostel has enough food for 10 students for 29 days. How many days will the same food last for 5 students?
  27. 27.If 8 kg of rice costs ₹304, how many kg can you buy for ₹114?
  28. 28.11 painters can paint a school in 30 days. How many days would 10 painters take, working at the same speed?
  29. 29.A hostel has enough food for 10 students for 26 days. How many days will the same food last for 5 students?
  30. 30.If 5 pens cost ₹115, how much do 4 pens cost (in ₹)?
  31. 31.If 12 pens cost ₹300, how much do 4 pens cost (in ₹)?
  32. 32.A car goes 72 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
  33. 33.If 2 kg of rice costs ₹134, how many kg can you buy for ₹871?
  34. 34.2 painters can paint a school in 9 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
  35. 35.If 3 kg of rice costs ₹258, how many kg can you buy for ₹774?
  36. 36.A car goes 51 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 4 litres (in km)?
  37. 37.A car goes 242 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 25 litres (in km)?
  38. 38.If 7 pens cost ₹259, how much do 6 pens cost (in ₹)?
  39. 39.If 9 mangoes cost ₹324, how much do 15 mangoes cost (in ₹)?
  40. 40.A car goes 144 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?

Answer key

  1. 396
  2. 240
  3. 96
  4. 15
  5. 16
  6. 4
  7. 693
  8. 176
  9. 72
  10. 15
  11. 231
  12. 3
  13. 9
  14. 399
  15. 684
  16. 13
  17. 11
  18. 9
  19. 96
  20. 13
  21. 10
  22. 510
  23. 6
  24. 13
  25. 1102
  26. 58
  27. 3
  28. 33
  29. 52
  30. 92
  31. 100
  32. 18
  33. 13
  34. 3
  35. 9
  36. 68
  37. 550
  38. 222
  39. 540
  40. 176

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude