Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 3 mangoes cost ₹66, how much do 18 mangoes cost (in ₹)?
- 2.If 10 notebooks cost ₹400, how much do 6 notebooks cost (in ₹)?
- 3.If 3 cricket balls cost ₹36, how much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
- 4.If 2 kg of rice costs ₹64, how many kg can you buy for ₹480?
- 5.If 8 pencil boxes cost ₹64, how much do 2 pencil boxes cost (in ₹)?
- 6.If 3 kg of rice costs ₹201, how many kg can you buy for ₹268?
- 7.A car goes 168 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
- 8.A car goes 22 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
- 9.If 4 pens cost ₹24, how much do 12 pens cost (in ₹)?
- 10.If 5 kg of rice costs ₹245, how many kg can you buy for ₹735?
- 11.A car goes 121 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
- 12.If 5 kg of rice costs ₹135, how many kg can you buy for ₹81?
- 13.A hostel has enough food for 3 students for 30 days. How many days will the same food last for 10 students?
- 14.If 10 bottles of juice cost ₹570, how much do 7 bottles of juice cost (in ₹)?
- 15.If 6 pencil boxes cost ₹216, how much do 19 pencil boxes cost (in ₹)?
- 16.If 4 kg of rice costs ₹136, how many kg can you buy for ₹442?
- 17.A hostel has enough food for 11 students for 14 days. How many days will the same food last for 14 students?
- 18.3 painters can paint a school in 6 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 19.A car goes 192 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
- 20.If 5 kg of rice costs ₹250, how many kg can you buy for ₹650?
- 21.If 6 kg of rice costs ₹126, how many kg can you buy for ₹210?
- 22.A car goes 51 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 30 litres (in km)?
- 23.If 7 kg of rice costs ₹399, how many kg can you buy for ₹342?
- 24.If 6 kg of rice costs ₹522, how many kg can you buy for ₹1131?
- 25.If 9 bottles of juice cost ₹522, how much do 19 bottles of juice cost (in ₹)?
- 26.A hostel has enough food for 10 students for 29 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 27.If 8 kg of rice costs ₹304, how many kg can you buy for ₹114?
- 28.11 painters can paint a school in 30 days. How many days would 10 painters take, working at the same speed?
- 29.A hostel has enough food for 10 students for 26 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 30.If 5 pens cost ₹115, how much do 4 pens cost (in ₹)?
- 31.If 12 pens cost ₹300, how much do 4 pens cost (in ₹)?
- 32.A car goes 72 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
- 33.If 2 kg of rice costs ₹134, how many kg can you buy for ₹871?
- 34.2 painters can paint a school in 9 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
- 35.If 3 kg of rice costs ₹258, how many kg can you buy for ₹774?
- 36.A car goes 51 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 4 litres (in km)?
- 37.A car goes 242 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 25 litres (in km)?
- 38.If 7 pens cost ₹259, how much do 6 pens cost (in ₹)?
- 39.If 9 mangoes cost ₹324, how much do 15 mangoes cost (in ₹)?
- 40.A car goes 144 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
Answer key
- 396
- 240
- 96
- 15
- 16
- 4
- 693
- 176
- 72
- 15
- 231
- 3
- 9
- 399
- 684
- 13
- 11
- 9
- 96
- 13
- 10
- 510
- 6
- 13
- 1102
- 58
- 3
- 33
- 52
- 92
- 100
- 18
- 13
- 3
- 9
- 68
- 550
- 222
- 540
- 176
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude