Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 9 pens cost ₹459, how much do 18 pens cost (in ₹)?
- 2.A car goes 45 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 15 litres (in km)?
- 3.If 6 kg of rice costs ₹366, how many kg can you buy for ₹854?
- 4.A car goes 225 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
- 5.If 7 notebooks cost ₹329, how much do 11 notebooks cost (in ₹)?
- 6.If 11 bottles of juice cost ₹198, how much do 3 bottles of juice cost (in ₹)?
- 7.If 4 erasers cost ₹124, how much do 2 erasers cost (in ₹)?
- 8.A hostel has enough food for 4 students for 9 days. How many days will the same food last for 12 students?
- 9.If 6 cricket balls cost ₹264, how much do 16 cricket balls cost (in ₹)?
- 10.A car goes 32 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
- 11.A car goes 57 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
- 12.A car goes 100 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
- 13.If 5 kg of rice costs ₹135, how many kg can you buy for ₹54?
- 14.9 painters can paint a school in 20 days. How many days would 20 painters take, working at the same speed?
- 15.If 10 pens cost ₹510, how much do 8 pens cost (in ₹)?
- 16.A hostel has enough food for 7 students for 22 days. How many days will the same food last for 14 students?
- 17.If 5 pens cost ₹210, how much do 19 pens cost (in ₹)?
- 18.If 6 kg of rice costs ₹522, how many kg can you buy for ₹957?
- 19.If 8 kg of rice costs ₹632, how many kg can you buy for ₹316?
- 20.If 8 kg of rice costs ₹384, how many kg can you buy for ₹432?
- 21.If 9 kg of rice costs ₹603, how many kg can you buy for ₹335?
- 22.A car goes 96 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
- 23.If 8 mangoes cost ₹432, how much do 16 mangoes cost (in ₹)?
- 24.If 8 pens cost ₹96, how much do 20 pens cost (in ₹)?
- 25.If 3 erasers cost ₹135, how much do 17 erasers cost (in ₹)?
- 26.A car goes 176 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 4 litres (in km)?
- 27.If 3 kg of rice costs ₹75, how many kg can you buy for ₹50?
- 28.If 12 kites cost ₹408, how much do 5 kites cost (in ₹)?
- 29.If 2 erasers cost ₹34, how much do 3 erasers cost (in ₹)?
- 30.If 2 kg of rice costs ₹166, how many kg can you buy for ₹1245?
- 31.If 3 kg of rice costs ₹252, how many kg can you buy for ₹924?
- 32.If 5 kg of rice costs ₹230, how many kg can you buy for ₹644?
- 33.If 5 kites cost ₹250, how much do 4 kites cost (in ₹)?
- 34.6 painters can paint a school in 14 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 35.A hostel has enough food for 8 students for 9 days. How many days will the same food last for 24 students?
- 36.If 5 pens cost ₹145, how much do 10 pens cost (in ₹)?
- 37.A car goes 76 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
- 38.If 3 kg of rice costs ₹228, how many kg can you buy for ₹456?
- 39.If 7 erasers cost ₹168, how much do 20 erasers cost (in ₹)?
- 40.If 7 kg of rice costs ₹602, how many kg can you buy for ₹860?
Answer key
- 918
- 135
- 14
- 600
- 517
- 54
- 62
- 3
- 704
- 232
- 551
- 680
- 2
- 9
- 408
- 11
- 798
- 11
- 4
- 9
- 5
- 696
- 864
- 240
- 765
- 88
- 2
- 170
- 51
- 15
- 11
- 14
- 200
- 21
- 3
- 290
- 228
- 6
- 480
- 10
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude