← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 341 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.If 9 pens cost ₹459, how much do 18 pens cost (in ₹)?
  2. 2.A car goes 45 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 15 litres (in km)?
  3. 3.If 6 kg of rice costs ₹366, how many kg can you buy for ₹854?
  4. 4.A car goes 225 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
  5. 5.If 7 notebooks cost ₹329, how much do 11 notebooks cost (in ₹)?
  6. 6.If 11 bottles of juice cost ₹198, how much do 3 bottles of juice cost (in ₹)?
  7. 7.If 4 erasers cost ₹124, how much do 2 erasers cost (in ₹)?
  8. 8.A hostel has enough food for 4 students for 9 days. How many days will the same food last for 12 students?
  9. 9.If 6 cricket balls cost ₹264, how much do 16 cricket balls cost (in ₹)?
  10. 10.A car goes 32 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
  11. 11.A car goes 57 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
  12. 12.A car goes 100 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
  13. 13.If 5 kg of rice costs ₹135, how many kg can you buy for ₹54?
  14. 14.9 painters can paint a school in 20 days. How many days would 20 painters take, working at the same speed?
  15. 15.If 10 pens cost ₹510, how much do 8 pens cost (in ₹)?
  16. 16.A hostel has enough food for 7 students for 22 days. How many days will the same food last for 14 students?
  17. 17.If 5 pens cost ₹210, how much do 19 pens cost (in ₹)?
  18. 18.If 6 kg of rice costs ₹522, how many kg can you buy for ₹957?
  19. 19.If 8 kg of rice costs ₹632, how many kg can you buy for ₹316?
  20. 20.If 8 kg of rice costs ₹384, how many kg can you buy for ₹432?
  21. 21.If 9 kg of rice costs ₹603, how many kg can you buy for ₹335?
  22. 22.A car goes 96 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
  23. 23.If 8 mangoes cost ₹432, how much do 16 mangoes cost (in ₹)?
  24. 24.If 8 pens cost ₹96, how much do 20 pens cost (in ₹)?
  25. 25.If 3 erasers cost ₹135, how much do 17 erasers cost (in ₹)?
  26. 26.A car goes 176 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 4 litres (in km)?
  27. 27.If 3 kg of rice costs ₹75, how many kg can you buy for ₹50?
  28. 28.If 12 kites cost ₹408, how much do 5 kites cost (in ₹)?
  29. 29.If 2 erasers cost ₹34, how much do 3 erasers cost (in ₹)?
  30. 30.If 2 kg of rice costs ₹166, how many kg can you buy for ₹1245?
  31. 31.If 3 kg of rice costs ₹252, how many kg can you buy for ₹924?
  32. 32.If 5 kg of rice costs ₹230, how many kg can you buy for ₹644?
  33. 33.If 5 kites cost ₹250, how much do 4 kites cost (in ₹)?
  34. 34.6 painters can paint a school in 14 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
  35. 35.A hostel has enough food for 8 students for 9 days. How many days will the same food last for 24 students?
  36. 36.If 5 pens cost ₹145, how much do 10 pens cost (in ₹)?
  37. 37.A car goes 76 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
  38. 38.If 3 kg of rice costs ₹228, how many kg can you buy for ₹456?
  39. 39.If 7 erasers cost ₹168, how much do 20 erasers cost (in ₹)?
  40. 40.If 7 kg of rice costs ₹602, how many kg can you buy for ₹860?

Answer key

  1. 918
  2. 135
  3. 14
  4. 600
  5. 517
  6. 54
  7. 62
  8. 3
  9. 704
  10. 232
  11. 551
  12. 680
  13. 2
  14. 9
  15. 408
  16. 11
  17. 798
  18. 11
  19. 4
  20. 9
  21. 5
  22. 696
  23. 864
  24. 240
  25. 765
  26. 88
  27. 2
  28. 170
  29. 51
  30. 15
  31. 11
  32. 14
  33. 200
  34. 21
  35. 3
  36. 290
  37. 228
  38. 6
  39. 480
  40. 10

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude