Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 4 kg of rice costs ₹124, how many kg can you buy for ₹434?
- 2.If 3 notebooks cost ₹87, how much do 16 notebooks cost (in ₹)?
- 3.A car goes 30 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 27 litres (in km)?
- 4.A hostel has enough food for 5 students for 21 days. How many days will the same food last for 7 students?
- 5.If 6 kg of rice costs ₹540, how many kg can you buy for ₹1350?
- 6.If 8 kg of rice costs ₹240, how many kg can you buy for ₹180?
- 7.If 8 bottles of juice cost ₹400, how much do 11 bottles of juice cost (in ₹)?
- 8.A hostel has enough food for 11 students for 20 days. How many days will the same food last for 10 students?
- 9.A car goes 63 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
- 10.If 7 erasers cost ₹42, how much do 5 erasers cost (in ₹)?
- 11.A hostel has enough food for 10 students for 25 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 12.If 4 kg of rice costs ₹184, how many kg can you buy for ₹414?
- 13.If 2 kg of rice costs ₹132, how many kg can you buy for ₹792?
- 14.A car goes 36 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 31 litres (in km)?
- 15.If 5 cricket balls cost ₹160, how much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
- 16.11 painters can paint a school in 28 days. How many days would 7 painters take, working at the same speed?
- 17.A hostel has enough food for 5 students for 15 days. How many days will the same food last for 15 students?
- 18.If 5 kg of rice costs ₹235, how many kg can you buy for ₹611?
- 19.If 4 notebooks cost ₹216, how much do 19 notebooks cost (in ₹)?
- 20.3 painters can paint a school in 20 days. How many days would 15 painters take, working at the same speed?
- 21.If 3 kg of rice costs ₹84, how many kg can you buy for ₹224?
- 22.If 5 kg of rice costs ₹350, how many kg can you buy for ₹140?
- 23.A car goes 78 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
- 24.A car goes 112 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 32 litres (in km)?
- 25.A hostel has enough food for 4 students for 27 days. How many days will the same food last for 9 students?
- 26.A hostel has enough food for 10 students for 27 days. How many days will the same food last for 15 students?
- 27.A hostel has enough food for 9 students for 10 days. How many days will the same food last for 10 students?
- 28.If 2 kg of rice costs ₹104, how many kg can you buy for ₹208?
- 29.A car goes 210 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
- 30.If 2 kg of rice costs ₹72, how many kg can you buy for ₹396?
- 31.A car goes 168 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
- 32.A car goes 154 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 26 litres (in km)?
- 33.If 6 kg of rice costs ₹240, how many kg can you buy for ₹360?
- 34.3 painters can paint a school in 16 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 35.A car goes 70 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 26 litres (in km)?
- 36.If 6 kites cost ₹78, how much do 5 kites cost (in ₹)?
- 37.If 8 kg of rice costs ₹664, how many kg can you buy for ₹830?
- 38.If 3 kg of rice costs ₹87, how many kg can you buy for ₹58?
- 39.A car goes 34 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 22 litres (in km)?
- 40.If 7 kg of rice costs ₹364, how many kg can you buy for ₹572?
Answer key
- 14
- 464
- 270
- 15
- 15
- 6
- 550
- 22
- 210
- 30
- 50
- 9
- 12
- 558
- 128
- 44
- 5
- 13
- 1026
- 4
- 8
- 2
- 429
- 512
- 12
- 18
- 9
- 4
- 609
- 11
- 504
- 572
- 9
- 24
- 364
- 65
- 10
- 2
- 374
- 11
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude