← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 355 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.10 painters can paint a school in 25 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
  2. 2.If 9 kg of rice costs ₹216, how many kg can you buy for ₹168?
  3. 3.If 6 kg of rice costs ₹276, how many kg can you buy for ₹414?
  4. 4.If 3 kg of rice costs ₹249, how many kg can you buy for ₹332?
  5. 5.A car goes 88 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
  6. 6.A hostel has enough food for 2 students for 27 days. How many days will the same food last for 3 students?
  7. 7.If 10 kites cost ₹370, how much do 8 kites cost (in ₹)?
  8. 8.5 painters can paint a school in 17 days. How many days would 17 painters take, working at the same speed?
  9. 9.7 painters can paint a school in 11 days. How many days would 11 painters take, working at the same speed?
  10. 10.If 4 mangoes cost ₹60, how much do 11 mangoes cost (in ₹)?
  11. 11.If 9 kites cost ₹243, how much do 3 kites cost (in ₹)?
  12. 12.If 2 kg of rice costs ₹130, how many kg can you buy for ₹975?
  13. 13.A hostel has enough food for 2 students for 7 days. How many days will the same food last for 7 students?
  14. 14.If 4 kg of rice costs ₹160, how many kg can you buy for ₹280?
  15. 15.If 9 erasers cost ₹459, how much do 10 erasers cost (in ₹)?
  16. 16.If 2 cricket balls cost ₹48, how much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
  17. 17.3 painters can paint a school in 7 days. How many days would 7 painters take, working at the same speed?
  18. 18.If 9 cricket balls cost ₹414, how much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
  19. 19.If 9 kites cost ₹360, how much do 11 kites cost (in ₹)?
  20. 20.If 7 kg of rice costs ₹217, how many kg can you buy for ₹124?
  21. 21.A car goes 105 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
  22. 22.If 5 cricket balls cost ₹80, how much do 11 cricket balls cost (in ₹)?
  23. 23.A hostel has enough food for 4 students for 8 days. How many days will the same food last for 8 students?
  24. 24.If 5 kg of rice costs ₹395, how many kg can you buy for ₹869?
  25. 25.A car goes 65 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 14 litres (in km)?
  26. 26.A car goes 144 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 5 litres (in km)?
  27. 27.12 painters can paint a school in 14 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
  28. 28.A hostel has enough food for 6 students for 22 days. How many days will the same food last for 22 students?
  29. 29.A car goes 60 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 26 litres (in km)?
  30. 30.6 painters can paint a school in 19 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
  31. 31.If 8 notebooks cost ₹464, how much do 10 notebooks cost (in ₹)?
  32. 32.If 3 kg of rice costs ₹141, how many kg can you buy for ₹423?
  33. 33.A car goes 18 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 40 litres (in km)?
  34. 34.If 2 notebooks cost ₹10, how much do 8 notebooks cost (in ₹)?
  35. 35.A hostel has enough food for 12 students for 29 days. How many days will the same food last for 6 students?
  36. 36.If 5 mangoes cost ₹15, how much do 2 mangoes cost (in ₹)?
  37. 37.If 3 kg of rice costs ₹123, how many kg can you buy for ₹164?
  38. 38.If 6 kg of rice costs ₹522, how many kg can you buy for ₹957?
  39. 39.5 painters can paint a school in 15 days. How many days would 15 painters take, working at the same speed?
  40. 40.If 5 pencil boxes cost ₹200, how much do 6 pencil boxes cost (in ₹)?

Answer key

  1. 50
  2. 7
  3. 9
  4. 4
  5. 385
  6. 18
  7. 296
  8. 5
  9. 7
  10. 165
  11. 81
  12. 15
  13. 2
  14. 7
  15. 510
  16. 216
  17. 3
  18. 322
  19. 440
  20. 4
  21. 510
  22. 176
  23. 4
  24. 11
  25. 182
  26. 120
  27. 28
  28. 6
  29. 520
  30. 38
  31. 580
  32. 9
  33. 360
  34. 40
  35. 58
  36. 6
  37. 4
  38. 11
  39. 5
  40. 240

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude