Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.10 painters can paint a school in 25 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 2.If 9 kg of rice costs ₹216, how many kg can you buy for ₹168?
- 3.If 6 kg of rice costs ₹276, how many kg can you buy for ₹414?
- 4.If 3 kg of rice costs ₹249, how many kg can you buy for ₹332?
- 5.A car goes 88 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
- 6.A hostel has enough food for 2 students for 27 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 7.If 10 kites cost ₹370, how much do 8 kites cost (in ₹)?
- 8.5 painters can paint a school in 17 days. How many days would 17 painters take, working at the same speed?
- 9.7 painters can paint a school in 11 days. How many days would 11 painters take, working at the same speed?
- 10.If 4 mangoes cost ₹60, how much do 11 mangoes cost (in ₹)?
- 11.If 9 kites cost ₹243, how much do 3 kites cost (in ₹)?
- 12.If 2 kg of rice costs ₹130, how many kg can you buy for ₹975?
- 13.A hostel has enough food for 2 students for 7 days. How many days will the same food last for 7 students?
- 14.If 4 kg of rice costs ₹160, how many kg can you buy for ₹280?
- 15.If 9 erasers cost ₹459, how much do 10 erasers cost (in ₹)?
- 16.If 2 cricket balls cost ₹48, how much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
- 17.3 painters can paint a school in 7 days. How many days would 7 painters take, working at the same speed?
- 18.If 9 cricket balls cost ₹414, how much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
- 19.If 9 kites cost ₹360, how much do 11 kites cost (in ₹)?
- 20.If 7 kg of rice costs ₹217, how many kg can you buy for ₹124?
- 21.A car goes 105 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
- 22.If 5 cricket balls cost ₹80, how much do 11 cricket balls cost (in ₹)?
- 23.A hostel has enough food for 4 students for 8 days. How many days will the same food last for 8 students?
- 24.If 5 kg of rice costs ₹395, how many kg can you buy for ₹869?
- 25.A car goes 65 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 14 litres (in km)?
- 26.A car goes 144 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 5 litres (in km)?
- 27.12 painters can paint a school in 14 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
- 28.A hostel has enough food for 6 students for 22 days. How many days will the same food last for 22 students?
- 29.A car goes 60 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 26 litres (in km)?
- 30.6 painters can paint a school in 19 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 31.If 8 notebooks cost ₹464, how much do 10 notebooks cost (in ₹)?
- 32.If 3 kg of rice costs ₹141, how many kg can you buy for ₹423?
- 33.A car goes 18 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 40 litres (in km)?
- 34.If 2 notebooks cost ₹10, how much do 8 notebooks cost (in ₹)?
- 35.A hostel has enough food for 12 students for 29 days. How many days will the same food last for 6 students?
- 36.If 5 mangoes cost ₹15, how much do 2 mangoes cost (in ₹)?
- 37.If 3 kg of rice costs ₹123, how many kg can you buy for ₹164?
- 38.If 6 kg of rice costs ₹522, how many kg can you buy for ₹957?
- 39.5 painters can paint a school in 15 days. How many days would 15 painters take, working at the same speed?
- 40.If 5 pencil boxes cost ₹200, how much do 6 pencil boxes cost (in ₹)?
Answer key
- 50
- 7
- 9
- 4
- 385
- 18
- 296
- 5
- 7
- 165
- 81
- 15
- 2
- 7
- 510
- 216
- 3
- 322
- 440
- 4
- 510
- 176
- 4
- 11
- 182
- 120
- 28
- 6
- 520
- 38
- 580
- 9
- 360
- 40
- 58
- 6
- 4
- 11
- 5
- 240
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude