← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 364 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.If 2 kg of rice costs ₹88, how many kg can you buy for ₹132?
  2. 2.If 3 notebooks cost ₹24, how much do 19 notebooks cost (in ₹)?
  3. 3.A car goes 40 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
  4. 4.A car goes 88 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
  5. 5.If 5 bottles of juice cost ₹170, how much do 3 bottles of juice cost (in ₹)?
  6. 6.A car goes 231 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
  7. 7.A hostel has enough food for 5 students for 19 days. How many days will the same food last for 19 students?
  8. 8.If 8 erasers cost ₹400, how much do 12 erasers cost (in ₹)?
  9. 9.A hostel has enough food for 9 students for 21 days. How many days will the same food last for 21 students?
  10. 10.If 2 kg of rice costs ₹86, how many kg can you buy for ₹129?
  11. 11.A car goes 72 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 8 litres (in km)?
  12. 12.If 7 pens cost ₹175, how much do 2 pens cost (in ₹)?
  13. 13.If 4 kites cost ₹160, how much do 3 kites cost (in ₹)?
  14. 14.If 8 cricket balls cost ₹304, how much do 16 cricket balls cost (in ₹)?
  15. 15.If 3 pens cost ₹78, how much do 14 pens cost (in ₹)?
  16. 16.If 4 pens cost ₹76, how much do 6 pens cost (in ₹)?
  17. 17.6 painters can paint a school in 25 days. How many days would 10 painters take, working at the same speed?
  18. 18.A hostel has enough food for 4 students for 5 days. How many days will the same food last for 5 students?
  19. 19.If 2 kg of rice costs ₹78, how many kg can you buy for ₹429?
  20. 20.If 8 kg of rice costs ₹400, how many kg can you buy for ₹650?
  21. 21.9 painters can paint a school in 24 days. How many days would 24 painters take, working at the same speed?
  22. 22.If 3 mangoes cost ₹36, how much do 8 mangoes cost (in ₹)?
  23. 23.A car goes 69 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
  24. 24.A hostel has enough food for 4 students for 30 days. How many days will the same food last for 20 students?
  25. 25.A hostel has enough food for 10 students for 25 days. How many days will the same food last for 5 students?
  26. 26.If 8 kg of rice costs ₹264, how many kg can you buy for ₹462?
  27. 27.If 7 pens cost ₹231, how much do 11 pens cost (in ₹)?
  28. 28.If 6 kg of rice costs ₹336, how many kg can you buy for ₹560?
  29. 29.8 painters can paint a school in 10 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
  30. 30.If 11 mangoes cost ₹286, how much do 2 mangoes cost (in ₹)?
  31. 31.If 4 notebooks cost ₹212, how much do 5 notebooks cost (in ₹)?
  32. 32.If 3 kg of rice costs ₹75, how many kg can you buy for ₹250?
  33. 33.If 6 kg of rice costs ₹480, how many kg can you buy for ₹1200?
  34. 34.If 5 kg of rice costs ₹140, how many kg can you buy for ₹112?
  35. 35.6 painters can paint a school in 6 days. How many days would 18 painters take, working at the same speed?
  36. 36.12 painters can paint a school in 27 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
  37. 37.A car goes 132 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 37 litres (in km)?
  38. 38.If 3 kg of rice costs ₹162, how many kg can you buy for ₹648?
  39. 39.A hostel has enough food for 6 students for 20 days. How many days will the same food last for 3 students?
  40. 40.3 painters can paint a school in 21 days. How many days would 21 painters take, working at the same speed?

Answer key

  1. 3
  2. 152
  3. 48
  4. 264
  5. 102
  6. 126
  7. 5
  8. 600
  9. 9
  10. 3
  11. 64
  12. 50
  13. 120
  14. 608
  15. 364
  16. 114
  17. 15
  18. 4
  19. 11
  20. 13
  21. 9
  22. 96
  23. 759
  24. 6
  25. 50
  26. 14
  27. 363
  28. 10
  29. 16
  30. 52
  31. 265
  32. 10
  33. 15
  34. 4
  35. 2
  36. 54
  37. 407
  38. 12
  39. 40
  40. 3

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude