Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 2 kg of rice costs ₹88, how many kg can you buy for ₹132?
- 2.If 3 notebooks cost ₹24, how much do 19 notebooks cost (in ₹)?
- 3.A car goes 40 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
- 4.A car goes 88 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
- 5.If 5 bottles of juice cost ₹170, how much do 3 bottles of juice cost (in ₹)?
- 6.A car goes 231 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
- 7.A hostel has enough food for 5 students for 19 days. How many days will the same food last for 19 students?
- 8.If 8 erasers cost ₹400, how much do 12 erasers cost (in ₹)?
- 9.A hostel has enough food for 9 students for 21 days. How many days will the same food last for 21 students?
- 10.If 2 kg of rice costs ₹86, how many kg can you buy for ₹129?
- 11.A car goes 72 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 8 litres (in km)?
- 12.If 7 pens cost ₹175, how much do 2 pens cost (in ₹)?
- 13.If 4 kites cost ₹160, how much do 3 kites cost (in ₹)?
- 14.If 8 cricket balls cost ₹304, how much do 16 cricket balls cost (in ₹)?
- 15.If 3 pens cost ₹78, how much do 14 pens cost (in ₹)?
- 16.If 4 pens cost ₹76, how much do 6 pens cost (in ₹)?
- 17.6 painters can paint a school in 25 days. How many days would 10 painters take, working at the same speed?
- 18.A hostel has enough food for 4 students for 5 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 19.If 2 kg of rice costs ₹78, how many kg can you buy for ₹429?
- 20.If 8 kg of rice costs ₹400, how many kg can you buy for ₹650?
- 21.9 painters can paint a school in 24 days. How many days would 24 painters take, working at the same speed?
- 22.If 3 mangoes cost ₹36, how much do 8 mangoes cost (in ₹)?
- 23.A car goes 69 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
- 24.A hostel has enough food for 4 students for 30 days. How many days will the same food last for 20 students?
- 25.A hostel has enough food for 10 students for 25 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 26.If 8 kg of rice costs ₹264, how many kg can you buy for ₹462?
- 27.If 7 pens cost ₹231, how much do 11 pens cost (in ₹)?
- 28.If 6 kg of rice costs ₹336, how many kg can you buy for ₹560?
- 29.8 painters can paint a school in 10 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 30.If 11 mangoes cost ₹286, how much do 2 mangoes cost (in ₹)?
- 31.If 4 notebooks cost ₹212, how much do 5 notebooks cost (in ₹)?
- 32.If 3 kg of rice costs ₹75, how many kg can you buy for ₹250?
- 33.If 6 kg of rice costs ₹480, how many kg can you buy for ₹1200?
- 34.If 5 kg of rice costs ₹140, how many kg can you buy for ₹112?
- 35.6 painters can paint a school in 6 days. How many days would 18 painters take, working at the same speed?
- 36.12 painters can paint a school in 27 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
- 37.A car goes 132 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 37 litres (in km)?
- 38.If 3 kg of rice costs ₹162, how many kg can you buy for ₹648?
- 39.A hostel has enough food for 6 students for 20 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 40.3 painters can paint a school in 21 days. How many days would 21 painters take, working at the same speed?
Answer key
- 3
- 152
- 48
- 264
- 102
- 126
- 5
- 600
- 9
- 3
- 64
- 50
- 120
- 608
- 364
- 114
- 15
- 4
- 11
- 13
- 9
- 96
- 759
- 6
- 50
- 14
- 363
- 10
- 16
- 52
- 265
- 10
- 15
- 4
- 2
- 54
- 407
- 12
- 40
- 3
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude