Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A car goes 32 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 26 litres (in km)?
- 2.If 2 kg of rice costs ₹130, how many kg can you buy for ₹195?
- 3.If 7 kites cost ₹84, how much do 11 kites cost (in ₹)?
- 4.If 2 kg of rice costs ₹92, how many kg can you buy for ₹184?
- 5.A hostel has enough food for 11 students for 21 days. How many days will the same food last for 21 students?
- 6.If 5 kg of rice costs ₹130, how many kg can you buy for ₹234?
- 7.A hostel has enough food for 9 students for 18 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 8.A car goes 88 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 27 litres (in km)?
- 9.If 2 kg of rice costs ₹82, how many kg can you buy for ₹328?
- 10.A hostel has enough food for 5 students for 14 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 11.2 painters can paint a school in 12 days. How many days would 8 painters take, working at the same speed?
- 12.If 7 kg of rice costs ₹483, how many kg can you buy for ₹1035?
- 13.If 7 kg of rice costs ₹259, how many kg can you buy for ₹111?
- 14.If 2 mangoes cost ₹14, how much do 4 mangoes cost (in ₹)?
- 15.If 2 mangoes cost ₹60, how much do 12 mangoes cost (in ₹)?
- 16.If 4 kg of rice costs ₹112, how many kg can you buy for ₹364?
- 17.A car goes 63 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
- 18.If 2 kites cost ₹70, how much do 8 kites cost (in ₹)?
- 19.A hostel has enough food for 11 students for 26 days. How many days will the same food last for 13 students?
- 20.If 7 pencil boxes cost ₹147, how much do 10 pencil boxes cost (in ₹)?
- 21.A car goes 112 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
- 22.A car goes 198 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
- 23.If 8 kg of rice costs ₹616, how many kg can you buy for ₹308?
- 24.If 5 kg of rice costs ₹180, how many kg can you buy for ₹108?
- 25.A hostel has enough food for 9 students for 19 days. How many days will the same food last for 19 students?
- 26.2 painters can paint a school in 19 days. How many days would 19 painters take, working at the same speed?
- 27.A car goes 75 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
- 28.If 3 kites cost ₹114, how much do 13 kites cost (in ₹)?
- 29.11 painters can paint a school in 17 days. How many days would 17 painters take, working at the same speed?
- 30.If 6 kg of rice costs ₹156, how many kg can you buy for ₹104?
- 31.A car goes 200 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
- 32.If 6 kg of rice costs ₹330, how many kg can you buy for ₹660?
- 33.If 2 kg of rice costs ₹52, how many kg can you buy for ₹364?
- 34.A car goes 99 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 20 litres (in km)?
- 35.A car goes 150 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
- 36.7 painters can paint a school in 9 days. How many days would 9 painters take, working at the same speed?
- 37.If 9 mangoes cost ₹90, how much do 18 mangoes cost (in ₹)?
- 38.12 painters can paint a school in 24 days. How many days would 24 painters take, working at the same speed?
- 39.A car goes 72 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 25 litres (in km)?
- 40.A car goes 80 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
Answer key
- 208
- 3
- 132
- 4
- 11
- 9
- 54
- 594
- 8
- 35
- 3
- 15
- 3
- 28
- 360
- 13
- 54
- 280
- 22
- 210
- 256
- 242
- 4
- 3
- 9
- 2
- 150
- 494
- 11
- 4
- 220
- 12
- 14
- 180
- 875
- 7
- 180
- 12
- 600
- 390
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude