Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A car goes 150 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 18 litres (in km)?
- 2.If 2 kg of rice costs ₹96, how many kg can you buy for ₹240?
- 3.8 painters can paint a school in 21 days. How many days would 7 painters take, working at the same speed?
- 4.If 12 cricket balls cost ₹648, how much do 11 cricket balls cost (in ₹)?
- 5.A car goes 104 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
- 6.7 painters can paint a school in 25 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 7.If 3 kg of rice costs ₹162, how many kg can you buy for ₹648?
- 8.A hostel has enough food for 5 students for 10 days. How many days will the same food last for 10 students?
- 9.If 5 bottles of juice cost ₹230, how much do 3 bottles of juice cost (in ₹)?
- 10.8 painters can paint a school in 8 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 11.A car goes 252 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 25 litres (in km)?
- 12.If 9 erasers cost ₹198, how much do 3 erasers cost (in ₹)?
- 13.If 5 kg of rice costs ₹285, how many kg can you buy for ₹627?
- 14.If 5 kg of rice costs ₹395, how many kg can you buy for ₹948?
- 15.If 7 pens cost ₹357, how much do 15 pens cost (in ₹)?
- 16.If 4 notebooks cost ₹52, how much do 7 notebooks cost (in ₹)?
- 17.If 9 notebooks cost ₹72, how much do 18 notebooks cost (in ₹)?
- 18.A car goes 52 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 14 litres (in km)?
- 19.A hostel has enough food for 11 students for 9 days. How many days will the same food last for 9 students?
- 20.9 painters can paint a school in 24 days. How many days would 8 painters take, working at the same speed?
- 21.A car goes 88 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
- 22.A car goes 32 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 14 litres (in km)?
- 23.If 6 kg of rice costs ₹492, how many kg can you buy for ₹1148?
- 24.If 3 kg of rice costs ₹249, how many kg can you buy for ₹996?
- 25.A car goes 132 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 14 litres (in km)?
- 26.A car goes 104 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
- 27.If 2 kg of rice costs ₹98, how many kg can you buy for ₹147?
- 28.A car goes 114 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 9 litres (in km)?
- 29.A hostel has enough food for 6 students for 23 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 30.A hostel has enough food for 5 students for 27 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 31.If 2 pens cost ₹106, how much do 12 pens cost (in ₹)?
- 32.If 9 kg of rice costs ₹180, how many kg can you buy for ₹160?
- 33.A car goes 228 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 9 litres (in km)?
- 34.A car goes 100 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
- 35.If 6 kg of rice costs ₹222, how many kg can you buy for ₹148?
- 36.4 painters can paint a school in 19 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 37.If 10 notebooks cost ₹320, how much do 16 notebooks cost (in ₹)?
- 38.If 2 kg of rice costs ₹168, how many kg can you buy for ₹1176?
- 39.If 12 erasers cost ₹600, how much do 4 erasers cost (in ₹)?
- 40.If 8 pens cost ₹256, how much do 14 pens cost (in ₹)?
Answer key
- 270
- 5
- 24
- 594
- 169
- 35
- 12
- 5
- 138
- 32
- 525
- 66
- 11
- 12
- 765
- 91
- 144
- 182
- 11
- 27
- 528
- 224
- 14
- 12
- 154
- 91
- 3
- 171
- 46
- 45
- 636
- 8
- 171
- 60
- 4
- 38
- 512
- 14
- 200
- 448
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude