Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.4 painters can paint a school in 23 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 2.If 2 cricket balls cost ₹10, how much do 10 cricket balls cost (in ₹)?
- 3.If 9 erasers cost ₹81, how much do 5 erasers cost (in ₹)?
- 4.A hostel has enough food for 3 students for 25 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 5.If 12 erasers cost ₹588, how much do 18 erasers cost (in ₹)?
- 6.If 3 bottles of juice cost ₹27, how much do 20 bottles of juice cost (in ₹)?
- 7.If 3 kites cost ₹63, how much do 17 kites cost (in ₹)?
- 8.A car goes 24 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
- 9.A car goes 60 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
- 10.4 painters can paint a school in 14 days. How many days would 14 painters take, working at the same speed?
- 11.A car goes 77 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 25 litres (in km)?
- 12.If 2 kg of rice costs ₹76, how many kg can you buy for ₹304?
- 13.If 11 cricket balls cost ₹88, how much do 12 cricket balls cost (in ₹)?
- 14.If 8 mangoes cost ₹56, how much do 12 mangoes cost (in ₹)?
- 15.If 9 kg of rice costs ₹594, how many kg can you buy for ₹132?
- 16.8 painters can paint a school in 11 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 17.If 3 kg of rice costs ₹162, how many kg can you buy for ₹108?
- 18.A car goes 96 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 5 litres (in km)?
- 19.If 12 notebooks cost ₹468, how much do 15 notebooks cost (in ₹)?
- 20.A car goes 192 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
- 21.If 6 kg of rice costs ₹390, how many kg can you buy for ₹195?
- 22.If 4 mangoes cost ₹164, how much do 12 mangoes cost (in ₹)?
- 23.If 4 kg of rice costs ₹324, how many kg can you buy for ₹648?
- 24.A car goes 175 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
- 25.If 3 kg of rice costs ₹75, how many kg can you buy for ₹275?
- 26.If 7 notebooks cost ₹280, how much do 15 notebooks cost (in ₹)?
- 27.If 3 kg of rice costs ₹186, how many kg can you buy for ₹620?
- 28.A car goes 60 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
- 29.If 2 kg of rice costs ₹96, how many kg can you buy for ₹240?
- 30.A hostel has enough food for 2 students for 23 days. How many days will the same food last for 23 students?
- 31.11 painters can paint a school in 12 days. How many days would 22 painters take, working at the same speed?
- 32.If 9 pens cost ₹414, how much do 12 pens cost (in ₹)?
- 33.4 painters can paint a school in 16 days. How many days would 8 painters take, working at the same speed?
- 34.If 2 bottles of juice cost ₹94, how much do 6 bottles of juice cost (in ₹)?
- 35.If 2 kg of rice costs ₹68, how many kg can you buy for ₹340?
- 36.If 11 notebooks cost ₹561, how much do 5 notebooks cost (in ₹)?
- 37.If 3 kg of rice costs ₹168, how many kg can you buy for ₹112?
- 38.A car goes 117 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 14 litres (in km)?
- 39.If 6 kg of rice costs ₹210, how many kg can you buy for ₹280?
- 40.If 11 pencil boxes cost ₹319, how much do 10 pencil boxes cost (in ₹)?
Answer key
- 46
- 50
- 45
- 15
- 882
- 180
- 357
- 168
- 330
- 4
- 275
- 8
- 96
- 84
- 2
- 22
- 2
- 60
- 585
- 240
- 3
- 492
- 8
- 50
- 11
- 600
- 10
- 340
- 5
- 2
- 6
- 552
- 8
- 282
- 10
- 255
- 2
- 182
- 8
- 290
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude