Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.8 painters can paint a school in 5 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 2.A hostel has enough food for 9 students for 16 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 3.If 11 notebooks cost ₹572, how much do 5 notebooks cost (in ₹)?
- 4.If 11 kites cost ₹385, how much do 18 kites cost (in ₹)?
- 5.10 painters can paint a school in 7 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 6.6 painters can paint a school in 22 days. How many days would 22 painters take, working at the same speed?
- 7.A car goes 40 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
- 8.A hostel has enough food for 3 students for 9 days. How many days will the same food last for 9 students?
- 9.If 8 kg of rice costs ₹184, how many kg can you buy for ₹322?
- 10.A hostel has enough food for 3 students for 5 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 11.If 2 kg of rice costs ₹98, how many kg can you buy for ₹245?
- 12.If 8 kg of rice costs ₹280, how many kg can you buy for ₹140?
- 13.A car goes 168 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 9 litres (in km)?
- 14.If 3 kg of rice costs ₹126, how many kg can you buy for ₹630?
- 15.If 2 kg of rice costs ₹126, how many kg can you buy for ₹945?
- 16.A car goes 22 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 8 litres (in km)?
- 17.If 2 kg of rice costs ₹66, how many kg can you buy for ₹363?
- 18.If 6 kg of rice costs ₹180, how many kg can you buy for ₹420?
- 19.11 painters can paint a school in 28 days. How many days would 22 painters take, working at the same speed?
- 20.If 7 pens cost ₹42, how much do 16 pens cost (in ₹)?
- 21.A car goes 230 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 26 litres (in km)?
- 22.A car goes 20 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
- 23.A car goes 70 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
- 24.If 4 mangoes cost ₹116, how much do 10 mangoes cost (in ₹)?
- 25.If 2 kg of rice costs ₹72, how many kg can you buy for ₹432?
- 26.If 7 kg of rice costs ₹287, how many kg can you buy for ₹164?
- 27.A car goes 36 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 25 litres (in km)?
- 28.5 painters can paint a school in 24 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 29.11 painters can paint a school in 25 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 30.If 5 kg of rice costs ₹130, how many kg can you buy for ₹52?
- 31.If 7 bottles of juice cost ₹182, how much do 14 bottles of juice cost (in ₹)?
- 32.If 2 kg of rice costs ₹174, how many kg can you buy for ₹1305?
- 33.3 painters can paint a school in 25 days. How many days would 15 painters take, working at the same speed?
- 34.A hostel has enough food for 9 students for 21 days. How many days will the same food last for 21 students?
- 35.6 painters can paint a school in 27 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 36.If 10 erasers cost ₹390, how much do 3 erasers cost (in ₹)?
- 37.A car goes 96 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 36 litres (in km)?
- 38.If 9 kg of rice costs ₹621, how many kg can you buy for ₹138?
- 39.4 painters can paint a school in 9 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
- 40.If 8 kg of rice costs ₹568, how many kg can you buy for ₹284?
Answer key
- 20
- 48
- 260
- 630
- 35
- 6
- 390
- 3
- 14
- 3
- 5
- 4
- 126
- 15
- 15
- 88
- 11
- 14
- 14
- 96
- 598
- 240
- 168
- 290
- 12
- 4
- 450
- 40
- 55
- 2
- 364
- 15
- 5
- 9
- 54
- 117
- 288
- 2
- 6
- 4
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude