Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A hostel has enough food for 8 students for 27 days. How many days will the same food last for 6 students?
- 2.A car goes 80 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
- 3.A car goes 54 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 40 litres (in km)?
- 4.3 painters can paint a school in 5 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 5.If 8 kg of rice costs ₹584, how many kg can you buy for ₹803?
- 6.A car goes 42 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 32 litres (in km)?
- 7.A hostel has enough food for 7 students for 6 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 8.A car goes 184 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 31 litres (in km)?
- 9.A car goes 264 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
- 10.If 4 kg of rice costs ₹340, how many kg can you buy for ₹765?
- 11.If 12 erasers cost ₹672, how much do 18 erasers cost (in ₹)?
- 12.A car goes 144 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
- 13.A hostel has enough food for 3 students for 18 days. How many days will the same food last for 6 students?
- 14.3 painters can paint a school in 22 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 15.If 7 kg of rice costs ₹504, how many kg can you buy for ₹864?
- 16.If 3 pens cost ₹168, how much do 9 pens cost (in ₹)?
- 17.A hostel has enough food for 4 students for 4 days. How many days will the same food last for 8 students?
- 18.If 5 kg of rice costs ₹360, how many kg can you buy for ₹144?
- 19.If 8 kites cost ₹256, how much do 6 kites cost (in ₹)?
- 20.If 8 kg of rice costs ₹464, how many kg can you buy for ₹870?
- 21.If 12 bottles of juice cost ₹348, how much do 3 bottles of juice cost (in ₹)?
- 22.If 10 pencil boxes cost ₹100, how much do 2 pencil boxes cost (in ₹)?
- 23.A car goes 50 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
- 24.If 10 notebooks cost ₹120, how much do 20 notebooks cost (in ₹)?
- 25.8 painters can paint a school in 15 days. How many days would 24 painters take, working at the same speed?
- 26.If 9 kg of rice costs ₹522, how many kg can you buy for ₹348?
- 27.A car goes 150 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 14 litres (in km)?
- 28.A hostel has enough food for 10 students for 6 days. How many days will the same food last for 12 students?
- 29.A car goes 96 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 9 litres (in km)?
- 30.If 7 kg of rice costs ₹434, how many kg can you buy for ₹496?
- 31.A car goes 34 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 30 litres (in km)?
- 32.If 5 mangoes cost ₹180, how much do 20 mangoes cost (in ₹)?
- 33.A car goes 198 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
- 34.A hostel has enough food for 7 students for 5 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 35.3 painters can paint a school in 23 days. How many days would 23 painters take, working at the same speed?
- 36.A car goes 42 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
- 37.If 7 erasers cost ₹35, how much do 15 erasers cost (in ₹)?
- 38.If 9 bottles of juice cost ₹27, how much do 4 bottles of juice cost (in ₹)?
- 39.A car goes 24 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
- 40.A car goes 33 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 36 litres (in km)?
Answer key
- 36
- 384
- 720
- 3
- 11
- 672
- 21
- 713
- 44
- 9
- 1008
- 204
- 9
- 33
- 12
- 504
- 2
- 2
- 192
- 15
- 87
- 20
- 350
- 240
- 5
- 6
- 350
- 5
- 72
- 8
- 510
- 720
- 132
- 7
- 3
- 28
- 75
- 12
- 104
- 396
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude