Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.5 painters can paint a school in 27 days. How many days would 15 painters take, working at the same speed?
- 2.If 4 notebooks cost ₹56, how much do 12 notebooks cost (in ₹)?
- 3.12 painters can paint a school in 18 days. How many days would 24 painters take, working at the same speed?
- 4.A car goes 72 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 22 litres (in km)?
- 5.If 9 pens cost ₹360, how much do 7 pens cost (in ₹)?
- 6.A car goes 88 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
- 7.If 7 bottles of juice cost ₹70, how much do 11 bottles of juice cost (in ₹)?
- 8.If 2 mangoes cost ₹104, how much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 9.If 2 kites cost ₹18, how much do 4 kites cost (in ₹)?
- 10.6 painters can paint a school in 11 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 11.If 7 kg of rice costs ₹406, how many kg can you buy for ₹754?
- 12.If 4 kg of rice costs ₹284, how many kg can you buy for ₹213?
- 13.A car goes 63 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
- 14.A hostel has enough food for 7 students for 21 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 15.If 12 mangoes cost ₹348, how much do 4 mangoes cost (in ₹)?
- 16.If 8 kg of rice costs ₹608, how many kg can you buy for ₹228?
- 17.A car goes 69 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
- 18.If 8 erasers cost ₹216, how much do 6 erasers cost (in ₹)?
- 19.A car goes 54 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 8 litres (in km)?
- 20.If 3 kg of rice costs ₹189, how many kg can you buy for ₹693?
- 21.A car goes 96 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
- 22.A car goes 102 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 25 litres (in km)?
- 23.If 5 kg of rice costs ₹330, how many kg can you buy for ₹594?
- 24.If 4 kg of rice costs ₹88, how many kg can you buy for ₹198?
- 25.A car goes 119 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 22 litres (in km)?
- 26.If 2 bottles of juice cost ₹16, how much do 6 bottles of juice cost (in ₹)?
- 27.3 painters can paint a school in 9 days. How many days would 9 painters take, working at the same speed?
- 28.If 9 kg of rice costs ₹639, how many kg can you buy for ₹142?
- 29.If 5 kg of rice costs ₹150, how many kg can you buy for ₹240?
- 30.9 painters can paint a school in 26 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
- 31.A car goes 143 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 28 litres (in km)?
- 32.If 8 kg of rice costs ₹264, how many kg can you buy for ₹429?
- 33.A car goes 120 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
- 34.If 8 bottles of juice cost ₹64, how much do 3 bottles of juice cost (in ₹)?
- 35.A car goes 54 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
- 36.If 12 cricket balls cost ₹528, how much do 13 cricket balls cost (in ₹)?
- 37.If 6 cricket balls cost ₹264, how much do 17 cricket balls cost (in ₹)?
- 38.If 11 mangoes cost ₹627, how much do 3 mangoes cost (in ₹)?
- 39.If 8 notebooks cost ₹368, how much do 9 notebooks cost (in ₹)?
- 40.If 6 notebooks cost ₹174, how much do 12 notebooks cost (in ₹)?
Answer key
- 9
- 168
- 9
- 528
- 280
- 16
- 110
- 312
- 36
- 33
- 13
- 3
- 714
- 49
- 116
- 3
- 782
- 162
- 144
- 11
- 504
- 425
- 9
- 9
- 374
- 48
- 3
- 2
- 8
- 39
- 364
- 13
- 144
- 24
- 90
- 572
- 748
- 171
- 414
- 348
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude