Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.10 painters can paint a school in 29 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 2.If 5 erasers cost ₹70, how much do 15 erasers cost (in ₹)?
- 3.If 12 pencil boxes cost ₹132, how much do 10 pencil boxes cost (in ₹)?
- 4.5 painters can paint a school in 15 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 5.If 4 mangoes cost ₹132, how much do 20 mangoes cost (in ₹)?
- 6.If 7 pencil boxes cost ₹119, how much do 5 pencil boxes cost (in ₹)?
- 7.A hostel has enough food for 7 students for 16 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 8.If 9 kg of rice costs ₹180, how many kg can you buy for ₹280?
- 9.If 11 cricket balls cost ₹176, how much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
- 10.A car goes 161 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
- 11.9 painters can paint a school in 24 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 12.If 9 kg of rice costs ₹342, how many kg can you buy for ₹228?
- 13.A car goes 168 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 18 litres (in km)?
- 14.A car goes 40 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 15 litres (in km)?
- 15.If 8 kg of rice costs ₹216, how many kg can you buy for ₹81?
- 16.If 10 notebooks cost ₹510, how much do 14 notebooks cost (in ₹)?
- 17.A hostel has enough food for 8 students for 5 days. How many days will the same food last for 20 students?
- 18.If 12 pens cost ₹636, how much do 17 pens cost (in ₹)?
- 19.6 painters can paint a school in 24 days. How many days would 18 painters take, working at the same speed?
- 20.A car goes 76 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 40 litres (in km)?
- 21.A car goes 150 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
- 22.12 painters can paint a school in 11 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 23.If 6 kg of rice costs ₹336, how many kg can you buy for ₹504?
- 24.If 7 pens cost ₹259, how much do 13 pens cost (in ₹)?
- 25.If 12 kites cost ₹192, how much do 14 kites cost (in ₹)?
- 26.If 3 pencil boxes cost ₹60, how much do 7 pencil boxes cost (in ₹)?
- 27.If 6 kg of rice costs ₹402, how many kg can you buy for ₹603?
- 28.If 5 kg of rice costs ₹160, how many kg can you buy for ₹192?
- 29.A car goes 120 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 14 litres (in km)?
- 30.If 5 bottles of juice cost ₹290, how much do 9 bottles of juice cost (in ₹)?
- 31.A car goes 96 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 20 litres (in km)?
- 32.A car goes 209 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 8 litres (in km)?
- 33.4 painters can paint a school in 15 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 34.If 8 kg of rice costs ₹312, how many kg can you buy for ₹234?
- 35.A car goes 220 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
- 36.If 7 kg of rice costs ₹364, how many kg can you buy for ₹208?
- 37.6 painters can paint a school in 7 days. How many days would 14 painters take, working at the same speed?
- 38.If 5 notebooks cost ₹225, how much do 2 notebooks cost (in ₹)?
- 39.If 10 pens cost ₹230, how much do 2 pens cost (in ₹)?
- 40.3 painters can paint a school in 23 days. How many days would 23 painters take, working at the same speed?
Answer key
- 58
- 210
- 110
- 25
- 660
- 85
- 56
- 14
- 32
- 299
- 54
- 6
- 378
- 120
- 3
- 714
- 2
- 901
- 8
- 760
- 360
- 44
- 9
- 481
- 224
- 140
- 9
- 6
- 210
- 522
- 320
- 152
- 30
- 6
- 132
- 4
- 3
- 90
- 46
- 3
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude