Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A hostel has enough food for 12 students for 15 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 2.A hostel has enough food for 6 students for 6 days. How many days will the same food last for 9 students?
- 3.If 9 pens cost ₹99, how much do 7 pens cost (in ₹)?
- 4.If 4 kg of rice costs ₹256, how many kg can you buy for ₹960?
- 5.If 10 bottles of juice cost ₹170, how much do 11 bottles of juice cost (in ₹)?
- 6.If 2 kg of rice costs ₹156, how many kg can you buy for ₹1092?
- 7.A car goes 187 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
- 8.If 4 kg of rice costs ₹276, how many kg can you buy for ₹345?
- 9.10 painters can paint a school in 15 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 10.10 painters can paint a school in 24 days. How many days would 12 painters take, working at the same speed?
- 11.If 10 bottles of juice cost ₹540, how much do 17 bottles of juice cost (in ₹)?
- 12.6 painters can paint a school in 11 days. How many days would 11 painters take, working at the same speed?
- 13.If 4 kg of rice costs ₹360, how many kg can you buy for ₹270?
- 14.If 2 mangoes cost ₹8, how much do 11 mangoes cost (in ₹)?
- 15.If 5 kg of rice costs ₹145, how many kg can you buy for ₹232?
- 16.If 2 kg of rice costs ₹56, how many kg can you buy for ₹280?
- 17.If 4 kg of rice costs ₹220, how many kg can you buy for ₹715?
- 18.If 3 pens cost ₹171, how much do 7 pens cost (in ₹)?
- 19.10 painters can paint a school in 30 days. How many days would 20 painters take, working at the same speed?
- 20.A car goes 220 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
- 21.If 5 pencil boxes cost ₹135, how much do 16 pencil boxes cost (in ₹)?
- 22.A car goes 90 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 8 litres (in km)?
- 23.A car goes 150 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
- 24.A car goes 189 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
- 25.7 painters can paint a school in 26 days. How many days would 14 painters take, working at the same speed?
- 26.If 2 kg of rice costs ₹54, how many kg can you buy for ₹270?
- 27.A car goes 60 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
- 28.A car goes 50 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 36 litres (in km)?
- 29.A car goes 80 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 25 litres (in km)?
- 30.If 6 kg of rice costs ₹312, how many kg can you buy for ₹364?
- 31.A hostel has enough food for 4 students for 6 days. How many days will the same food last for 6 students?
- 32.A hostel has enough food for 8 students for 25 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 33.A car goes 230 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 26 litres (in km)?
- 34.A car goes 108 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 40 litres (in km)?
- 35.If 8 kg of rice costs ₹264, how many kg can you buy for ₹363?
- 36.If 9 kg of rice costs ₹729, how many kg can you buy for ₹1215?
- 37.8 painters can paint a school in 7 days. How many days would 14 painters take, working at the same speed?
- 38.9 painters can paint a school in 20 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 39.2 painters can paint a school in 7 days. How many days would 7 painters take, working at the same speed?
- 40.If 12 mangoes cost ₹252, how much do 5 mangoes cost (in ₹)?
Answer key
- 36
- 4
- 77
- 15
- 187
- 14
- 272
- 5
- 50
- 20
- 918
- 6
- 3
- 44
- 8
- 10
- 13
- 399
- 15
- 286
- 432
- 72
- 325
- 210
- 13
- 10
- 240
- 360
- 200
- 7
- 4
- 40
- 598
- 480
- 11
- 15
- 4
- 36
- 2
- 105
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude