← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 430 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.If 11 pencil boxes cost ₹176, how much do 5 pencil boxes cost (in ₹)?
  2. 2.If 8 pens cost ₹224, how much do 4 pens cost (in ₹)?
  3. 3.8 painters can paint a school in 11 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
  4. 4.2 painters can paint a school in 24 days. How many days would 8 painters take, working at the same speed?
  5. 5.A car goes 252 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 32 litres (in km)?
  6. 6.A car goes 120 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
  7. 7.7 painters can paint a school in 13 days. How many days would 13 painters take, working at the same speed?
  8. 8.If 9 kites cost ₹162, how much do 5 kites cost (in ₹)?
  9. 9.If 6 kg of rice costs ₹216, how many kg can you buy for ₹396?
  10. 10.A hostel has enough food for 8 students for 28 days. How many days will the same food last for 14 students?
  11. 11.If 5 cricket balls cost ₹285, how much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
  12. 12.A car goes 117 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 18 litres (in km)?
  13. 13.If 9 mangoes cost ₹414, how much do 17 mangoes cost (in ₹)?
  14. 14.If 2 kg of rice costs ₹166, how many kg can you buy for ₹996?
  15. 15.2 painters can paint a school in 16 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
  16. 16.A car goes 40 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 22 litres (in km)?
  17. 17.A car goes 50 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 20 litres (in km)?
  18. 18.A car goes 110 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
  19. 19.If 12 pens cost ₹708, how much do 17 pens cost (in ₹)?
  20. 20.A hostel has enough food for 4 students for 4 days. How many days will the same food last for 8 students?
  21. 21.If 2 kg of rice costs ₹68, how many kg can you buy for ₹510?
  22. 22.If 4 pens cost ₹236, how much do 14 pens cost (in ₹)?
  23. 23.If 9 kg of rice costs ₹288, how many kg can you buy for ₹128?
  24. 24.If 5 kg of rice costs ₹260, how many kg can you buy for ₹676?
  25. 25.If 10 pencil boxes cost ₹40, how much do 6 pencil boxes cost (in ₹)?
  26. 26.If 4 cricket balls cost ₹168, how much do 16 cricket balls cost (in ₹)?
  27. 27.If 7 pens cost ₹77, how much do 20 pens cost (in ₹)?
  28. 28.If 10 pencil boxes cost ₹190, how much do 19 pencil boxes cost (in ₹)?
  29. 29.If 9 pens cost ₹216, how much do 6 pens cost (in ₹)?
  30. 30.A car goes 28 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
  31. 31.A hostel has enough food for 8 students for 20 days. How many days will the same food last for 5 students?
  32. 32.If 6 pens cost ₹144, how much do 13 pens cost (in ₹)?
  33. 33.A car goes 42 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
  34. 34.A hostel has enough food for 12 students for 13 days. How many days will the same food last for 13 students?
  35. 35.A car goes 192 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?
  36. 36.A car goes 99 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 31 litres (in km)?
  37. 37.A car goes 55 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 15 litres (in km)?
  38. 38.If 2 kg of rice costs ₹156, how many kg can you buy for ₹234?
  39. 39.7 painters can paint a school in 4 days. How many days would 14 painters take, working at the same speed?
  40. 40.If 3 kg of rice costs ₹150, how many kg can you buy for ₹750?

Answer key

  1. 80
  2. 112
  3. 22
  4. 6
  5. 672
  6. 160
  7. 7
  8. 90
  9. 11
  10. 16
  11. 114
  12. 234
  13. 782
  14. 12
  15. 8
  16. 440
  17. 500
  18. 220
  19. 1003
  20. 2
  21. 15
  22. 826
  23. 4
  24. 13
  25. 24
  26. 672
  27. 220
  28. 361
  29. 144
  30. 406
  31. 32
  32. 312
  33. 504
  34. 12
  35. 48
  36. 279
  37. 165
  38. 3
  39. 2
  40. 15

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude