Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 11 pencil boxes cost ₹176, how much do 5 pencil boxes cost (in ₹)?
- 2.If 8 pens cost ₹224, how much do 4 pens cost (in ₹)?
- 3.8 painters can paint a school in 11 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 4.2 painters can paint a school in 24 days. How many days would 8 painters take, working at the same speed?
- 5.A car goes 252 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 32 litres (in km)?
- 6.A car goes 120 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
- 7.7 painters can paint a school in 13 days. How many days would 13 painters take, working at the same speed?
- 8.If 9 kites cost ₹162, how much do 5 kites cost (in ₹)?
- 9.If 6 kg of rice costs ₹216, how many kg can you buy for ₹396?
- 10.A hostel has enough food for 8 students for 28 days. How many days will the same food last for 14 students?
- 11.If 5 cricket balls cost ₹285, how much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
- 12.A car goes 117 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 18 litres (in km)?
- 13.If 9 mangoes cost ₹414, how much do 17 mangoes cost (in ₹)?
- 14.If 2 kg of rice costs ₹166, how many kg can you buy for ₹996?
- 15.2 painters can paint a school in 16 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 16.A car goes 40 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 22 litres (in km)?
- 17.A car goes 50 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 20 litres (in km)?
- 18.A car goes 110 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
- 19.If 12 pens cost ₹708, how much do 17 pens cost (in ₹)?
- 20.A hostel has enough food for 4 students for 4 days. How many days will the same food last for 8 students?
- 21.If 2 kg of rice costs ₹68, how many kg can you buy for ₹510?
- 22.If 4 pens cost ₹236, how much do 14 pens cost (in ₹)?
- 23.If 9 kg of rice costs ₹288, how many kg can you buy for ₹128?
- 24.If 5 kg of rice costs ₹260, how many kg can you buy for ₹676?
- 25.If 10 pencil boxes cost ₹40, how much do 6 pencil boxes cost (in ₹)?
- 26.If 4 cricket balls cost ₹168, how much do 16 cricket balls cost (in ₹)?
- 27.If 7 pens cost ₹77, how much do 20 pens cost (in ₹)?
- 28.If 10 pencil boxes cost ₹190, how much do 19 pencil boxes cost (in ₹)?
- 29.If 9 pens cost ₹216, how much do 6 pens cost (in ₹)?
- 30.A car goes 28 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
- 31.A hostel has enough food for 8 students for 20 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 32.If 6 pens cost ₹144, how much do 13 pens cost (in ₹)?
- 33.A car goes 42 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
- 34.A hostel has enough food for 12 students for 13 days. How many days will the same food last for 13 students?
- 35.A car goes 192 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?
- 36.A car goes 99 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 31 litres (in km)?
- 37.A car goes 55 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 15 litres (in km)?
- 38.If 2 kg of rice costs ₹156, how many kg can you buy for ₹234?
- 39.7 painters can paint a school in 4 days. How many days would 14 painters take, working at the same speed?
- 40.If 3 kg of rice costs ₹150, how many kg can you buy for ₹750?
Answer key
- 80
- 112
- 22
- 6
- 672
- 160
- 7
- 90
- 11
- 16
- 114
- 234
- 782
- 12
- 8
- 440
- 500
- 220
- 1003
- 2
- 15
- 826
- 4
- 13
- 24
- 672
- 220
- 361
- 144
- 406
- 32
- 312
- 504
- 12
- 48
- 279
- 165
- 3
- 2
- 15
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude