Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A car goes 80 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 26 litres (in km)?
- 2.If 10 erasers cost ₹300, how much do 18 erasers cost (in ₹)?
- 3.3 painters can paint a school in 7 days. How many days would 7 painters take, working at the same speed?
- 4.If 3 kg of rice costs ₹207, how many kg can you buy for ₹138?
- 5.If 5 cricket balls cost ₹285, how much do 15 cricket balls cost (in ₹)?
- 6.A car goes 40 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 31 litres (in km)?
- 7.If 11 bottles of juice cost ₹55, how much do 13 bottles of juice cost (in ₹)?
- 8.A car goes 240 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
- 9.A hostel has enough food for 4 students for 25 days. How many days will the same food last for 20 students?
- 10.If 2 cricket balls cost ₹30, how much do 19 cricket balls cost (in ₹)?
- 11.A hostel has enough food for 7 students for 10 days. How many days will the same food last for 10 students?
- 12.If 3 cricket balls cost ₹174, how much do 19 cricket balls cost (in ₹)?
- 13.A car goes 180 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 36 litres (in km)?
- 14.9 painters can paint a school in 11 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 15.If 6 bottles of juice cost ₹30, how much do 15 bottles of juice cost (in ₹)?
- 16.If 9 pens cost ₹243, how much do 2 pens cost (in ₹)?
- 17.If 9 kg of rice costs ₹243, how many kg can you buy for ₹162?
- 18.A car goes 90 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
- 19.A car goes 108 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
- 20.If 10 notebooks cost ₹70, how much do 20 notebooks cost (in ₹)?
- 21.If 9 kg of rice costs ₹783, how many kg can you buy for ₹870?
- 22.A hostel has enough food for 5 students for 12 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 23.If 7 kites cost ₹322, how much do 6 kites cost (in ₹)?
- 24.A car goes 51 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
- 25.If 12 cricket balls cost ₹636, how much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
- 26.If 9 bottles of juice cost ₹45, how much do 12 bottles of juice cost (in ₹)?
- 27.A hostel has enough food for 11 students for 18 days. How many days will the same food last for 6 students?
- 28.If 11 bottles of juice cost ₹187, how much do 20 bottles of juice cost (in ₹)?
- 29.A car goes 28 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 32 litres (in km)?
- 30.A car goes 300 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 4 litres (in km)?
- 31.If 4 kg of rice costs ₹168, how many kg can you buy for ₹504?
- 32.If 2 pencil boxes cost ₹70, how much do 7 pencil boxes cost (in ₹)?
- 33.If 2 kg of rice costs ₹176, how many kg can you buy for ₹440?
- 34.A hostel has enough food for 6 students for 24 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 35.A car goes 16 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
- 36.A car goes 32 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 26 litres (in km)?
- 37.If 12 erasers cost ₹240, how much do 9 erasers cost (in ₹)?
- 38.3 painters can paint a school in 9 days. How many days would 9 painters take, working at the same speed?
- 39.A car goes 147 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
- 40.If 8 cricket balls cost ₹72, how much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
Answer key
- 520
- 540
- 3
- 2
- 855
- 310
- 65
- 320
- 5
- 285
- 7
- 1102
- 720
- 33
- 75
- 54
- 6
- 432
- 99
- 140
- 10
- 30
- 276
- 289
- 106
- 60
- 33
- 340
- 448
- 100
- 12
- 245
- 5
- 48
- 312
- 208
- 180
- 3
- 735
- 18
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude