Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A car goes 30 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
- 2.A car goes 98 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 22 litres (in km)?
- 3.If 4 mangoes cost ₹20, how much do 18 mangoes cost (in ₹)?
- 4.If 2 kg of rice costs ₹136, how many kg can you buy for ₹1020?
- 5.If 3 notebooks cost ₹96, how much do 18 notebooks cost (in ₹)?
- 6.A hostel has enough food for 4 students for 5 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 7.If 5 kg of rice costs ₹175, how many kg can you buy for ₹70?
- 8.A car goes 264 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
- 9.If 9 mangoes cost ₹135, how much do 3 mangoes cost (in ₹)?
- 10.If 2 kg of rice costs ₹94, how many kg can you buy for ₹705?
- 11.If 3 kg of rice costs ₹144, how many kg can you buy for ₹240?
- 12.If 8 mangoes cost ₹328, how much do 17 mangoes cost (in ₹)?
- 13.4 painters can paint a school in 12 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 14.A car goes 180 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 9 litres (in km)?
- 15.12 painters can paint a school in 4 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 16.If 4 kg of rice costs ₹244, how many kg can you buy for ₹305?
- 17.A car goes 60 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 9 litres (in km)?
- 18.A car goes 264 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
- 19.If 7 erasers cost ₹161, how much do 9 erasers cost (in ₹)?
- 20.If 3 kg of rice costs ₹195, how many kg can you buy for ₹585?
- 21.If 12 pens cost ₹48, how much do 8 pens cost (in ₹)?
- 22.If 4 kg of rice costs ₹240, how many kg can you buy for ₹360?
- 23.If 2 mangoes cost ₹104, how much do 11 mangoes cost (in ₹)?
- 24.If 5 kg of rice costs ₹395, how many kg can you buy for ₹869?
- 25.If 2 kg of rice costs ₹68, how many kg can you buy for ₹340?
- 26.A hostel has enough food for 9 students for 10 days. How many days will the same food last for 6 students?
- 27.A hostel has enough food for 10 students for 22 days. How many days will the same food last for 4 students?
- 28.A car goes 209 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 26 litres (in km)?
- 29.If 9 mangoes cost ₹513, how much do 4 mangoes cost (in ₹)?
- 30.If 4 pencil boxes cost ₹16, how much do 20 pencil boxes cost (in ₹)?
- 31.3 painters can paint a school in 10 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
- 32.If 3 kg of rice costs ₹186, how many kg can you buy for ₹930?
- 33.If 12 kites cost ₹288, how much do 9 kites cost (in ₹)?
- 34.A car goes 108 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 40 litres (in km)?
- 35.If 8 mangoes cost ₹376, how much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 36.9 painters can paint a school in 15 days. How many days would 15 painters take, working at the same speed?
- 37.A hostel has enough food for 2 students for 4 days. How many days will the same food last for 4 students?
- 38.If 3 kg of rice costs ₹183, how many kg can you buy for ₹915?
- 39.If 5 kg of rice costs ₹180, how many kg can you buy for ₹540?
- 40.If 8 pens cost ₹480, how much do 20 pens cost (in ₹)?
Answer key
- 100
- 308
- 90
- 15
- 576
- 4
- 2
- 912
- 45
- 15
- 5
- 697
- 24
- 162
- 16
- 5
- 135
- 770
- 207
- 9
- 32
- 6
- 572
- 11
- 10
- 15
- 55
- 494
- 228
- 80
- 5
- 15
- 216
- 480
- 282
- 9
- 2
- 15
- 15
- 1200
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude