Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 9 kg of rice costs ₹468, how many kg can you buy for ₹520?
- 2.If 5 notebooks cost ₹65, how much do 6 notebooks cost (in ₹)?
- 3.A car goes 275 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
- 4.If 2 kg of rice costs ₹42, how many kg can you buy for ₹189?
- 5.3 painters can paint a school in 15 days. How many days would 9 painters take, working at the same speed?
- 6.If 3 kites cost ₹159, how much do 11 kites cost (in ₹)?
- 7.A hostel has enough food for 4 students for 28 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 8.6 painters can paint a school in 7 days. How many days would 14 painters take, working at the same speed?
- 9.If 7 notebooks cost ₹364, how much do 17 notebooks cost (in ₹)?
- 10.If 9 kg of rice costs ₹738, how many kg can you buy for ₹164?
- 11.A car goes 32 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 4 litres (in km)?
- 12.A car goes 200 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 19 litres (in km)?
- 13.If 3 kg of rice costs ₹264, how many kg can you buy for ₹704?
- 14.A car goes 125 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?
- 15.If 12 pencil boxes cost ₹324, how much do 16 pencil boxes cost (in ₹)?
- 16.If 5 bottles of juice cost ₹245, how much do 16 bottles of juice cost (in ₹)?
- 17.If 3 kg of rice costs ₹258, how many kg can you buy for ₹860?
- 18.A car goes 66 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
- 19.2 painters can paint a school in 19 days. How many days would 19 painters take, working at the same speed?
- 20.If 2 kg of rice costs ₹54, how many kg can you buy for ₹270?
- 21.If 8 mangoes cost ₹344, how much do 11 mangoes cost (in ₹)?
- 22.A car goes 105 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
- 23.A hostel has enough food for 7 students for 24 days. How many days will the same food last for 24 students?
- 24.If 7 kg of rice costs ₹161, how many kg can you buy for ₹46?
- 25.If 7 kg of rice costs ₹560, how many kg can you buy for ₹480?
- 26.If 6 kites cost ₹96, how much do 19 kites cost (in ₹)?
- 27.If 8 kg of rice costs ₹696, how many kg can you buy for ₹783?
- 28.A car goes 198 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
- 29.A car goes 60 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
- 30.A car goes 126 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 28 litres (in km)?
- 31.If 3 pencil boxes cost ₹24, how much do 15 pencil boxes cost (in ₹)?
- 32.A hostel has enough food for 8 students for 12 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 33.If 5 pens cost ₹20, how much do 3 pens cost (in ₹)?
- 34.A car goes 91 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
- 35.2 painters can paint a school in 5 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 36.If 12 notebooks cost ₹156, how much do 13 notebooks cost (in ₹)?
- 37.If 11 cricket balls cost ₹275, how much do 15 cricket balls cost (in ₹)?
- 38.6 painters can paint a school in 5 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 39.If 3 kg of rice costs ₹66, how many kg can you buy for ₹308?
- 40.11 painters can paint a school in 28 days. How many days would 7 painters take, working at the same speed?
Answer key
- 10
- 78
- 175
- 9
- 5
- 583
- 56
- 3
- 884
- 2
- 64
- 475
- 8
- 75
- 432
- 784
- 10
- 319
- 2
- 10
- 473
- 693
- 7
- 2
- 6
- 304
- 9
- 180
- 380
- 588
- 120
- 48
- 12
- 377
- 2
- 169
- 375
- 10
- 14
- 44
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude