Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A car goes 104 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 23 litres (in km)?
- 2.If 6 kg of rice costs ₹504, how many kg can you buy for ₹1176?
- 3.If 5 kg of rice costs ₹140, how many kg can you buy for ₹280?
- 4.If 3 kg of rice costs ₹75, how many kg can you buy for ₹125?
- 5.A car goes 104 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
- 6.A car goes 152 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 28 litres (in km)?
- 7.If 4 notebooks cost ₹48, how much do 19 notebooks cost (in ₹)?
- 8.If 4 kg of rice costs ₹140, how many kg can you buy for ₹245?
- 9.If 12 erasers cost ₹168, how much do 16 erasers cost (in ₹)?
- 10.If 8 bottles of juice cost ₹400, how much do 9 bottles of juice cost (in ₹)?
- 11.If 11 notebooks cost ₹88, how much do 20 notebooks cost (in ₹)?
- 12.If 2 notebooks cost ₹56, how much do 15 notebooks cost (in ₹)?
- 13.A hostel has enough food for 12 students for 15 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 14.If 4 kg of rice costs ₹208, how many kg can you buy for ₹728?
- 15.8 painters can paint a school in 4 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 16.If 3 pens cost ₹18, how much do 6 pens cost (in ₹)?
- 17.If 3 kg of rice costs ₹222, how many kg can you buy for ₹1110?
- 18.If 3 pens cost ₹93, how much do 2 pens cost (in ₹)?
- 19.A car goes 48 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
- 20.3 painters can paint a school in 11 days. How many days would 11 painters take, working at the same speed?
- 21.If 6 kg of rice costs ₹150, how many kg can you buy for ₹300?
- 22.9 painters can paint a school in 11 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 23.A hostel has enough food for 10 students for 27 days. How many days will the same food last for 15 students?
- 24.3 painters can paint a school in 28 days. How many days would 14 painters take, working at the same speed?
- 25.If 11 kites cost ₹396, how much do 2 kites cost (in ₹)?
- 26.5 painters can paint a school in 27 days. How many days would 9 painters take, working at the same speed?
- 27.A car goes 180 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 9 litres (in km)?
- 28.11 painters can paint a school in 25 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 29.A car goes 32 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
- 30.A hostel has enough food for 2 students for 9 days. How many days will the same food last for 9 students?
- 31.If 8 kg of rice costs ₹256, how many kg can you buy for ₹416?
- 32.If 7 kg of rice costs ₹567, how many kg can you buy for ₹324?
- 33.12 painters can paint a school in 20 days. How many days would 16 painters take, working at the same speed?
- 34.If 7 kg of rice costs ₹329, how many kg can you buy for ₹188?
- 35.A car goes 264 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
- 36.If 11 cricket balls cost ₹352, how much do 13 cricket balls cost (in ₹)?
- 37.A car goes 54 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 20 litres (in km)?
- 38.A car goes 80 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
- 39.If 4 kites cost ₹76, how much do 19 kites cost (in ₹)?
- 40.If 8 cricket balls cost ₹160, how much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
Answer key
- 299
- 14
- 10
- 5
- 273
- 532
- 228
- 7
- 224
- 450
- 160
- 420
- 36
- 14
- 8
- 36
- 15
- 62
- 312
- 3
- 12
- 33
- 18
- 6
- 72
- 15
- 162
- 55
- 56
- 2
- 13
- 4
- 15
- 4
- 312
- 416
- 180
- 88
- 361
- 40
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude