Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 8 kg of rice costs ₹168, how many kg can you buy for ₹42?
- 2.If 3 kg of rice costs ₹87, how many kg can you buy for ₹174?
- 3.If 2 mangoes cost ₹14, how much do 17 mangoes cost (in ₹)?
- 4.A hostel has enough food for 9 students for 21 days. How many days will the same food last for 21 students?
- 5.If 8 kg of rice costs ₹504, how many kg can you buy for ₹756?
- 6.If 4 pens cost ₹16, how much do 5 pens cost (in ₹)?
- 7.A hostel has enough food for 8 students for 11 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 8.If 3 kg of rice costs ₹72, how many kg can you buy for ₹120?
- 9.If 9 kg of rice costs ₹324, how many kg can you buy for ₹144?
- 10.If 2 notebooks cost ₹26, how much do 8 notebooks cost (in ₹)?
- 11.If 4 kg of rice costs ₹352, how many kg can you buy for ₹1320?
- 12.If 3 bottles of juice cost ₹123, how much do 11 bottles of juice cost (in ₹)?
- 13.A car goes 132 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 28 litres (in km)?
- 14.If 11 pencil boxes cost ₹209, how much do 3 pencil boxes cost (in ₹)?
- 15.A car goes 112 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 32 litres (in km)?
- 16.A car goes 84 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 31 litres (in km)?
- 17.A hostel has enough food for 12 students for 27 days. How many days will the same food last for 9 students?
- 18.If 6 mangoes cost ₹252, how much do 12 mangoes cost (in ₹)?
- 19.If 6 kg of rice costs ₹240, how many kg can you buy for ₹200?
- 20.3 painters can paint a school in 18 days. How many days would 18 painters take, working at the same speed?
- 21.11 painters can paint a school in 9 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 22.If 3 kg of rice costs ₹261, how many kg can you buy for ₹174?
- 23.If 9 kg of rice costs ₹225, how many kg can you buy for ₹75?
- 24.If 10 notebooks cost ₹590, how much do 6 notebooks cost (in ₹)?
- 25.If 2 kg of rice costs ₹72, how many kg can you buy for ₹252?
- 26.A car goes 108 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
- 27.If 3 kg of rice costs ₹219, how many kg can you buy for ₹730?
- 28.If 5 erasers cost ₹280, how much do 17 erasers cost (in ₹)?
- 29.A hostel has enough food for 3 students for 18 days. How many days will the same food last for 9 students?
- 30.A hostel has enough food for 2 students for 27 days. How many days will the same food last for 6 students?
- 31.If 7 kites cost ₹28, how much do 13 kites cost (in ₹)?
- 32.A hostel has enough food for 2 students for 10 days. How many days will the same food last for 10 students?
- 33.A car goes 99 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 14 litres (in km)?
- 34.If 10 mangoes cost ₹160, how much do 4 mangoes cost (in ₹)?
- 35.3 painters can paint a school in 22 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
- 36.A car goes 132 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 18 litres (in km)?
- 37.If 7 cricket balls cost ₹147, how much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
- 38.If 5 kg of rice costs ₹285, how many kg can you buy for ₹798?
- 39.4 painters can paint a school in 9 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 40.8 painters can paint a school in 4 days. How many days would 16 painters take, working at the same speed?
Answer key
- 2
- 6
- 119
- 9
- 12
- 20
- 44
- 5
- 4
- 104
- 15
- 451
- 616
- 57
- 448
- 372
- 36
- 504
- 5
- 3
- 33
- 2
- 3
- 354
- 7
- 261
- 10
- 952
- 6
- 9
- 52
- 2
- 154
- 64
- 11
- 396
- 63
- 14
- 18
- 2
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude