← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 458 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.If 8 kg of rice costs ₹168, how many kg can you buy for ₹42?
  2. 2.If 3 kg of rice costs ₹87, how many kg can you buy for ₹174?
  3. 3.If 2 mangoes cost ₹14, how much do 17 mangoes cost (in ₹)?
  4. 4.A hostel has enough food for 9 students for 21 days. How many days will the same food last for 21 students?
  5. 5.If 8 kg of rice costs ₹504, how many kg can you buy for ₹756?
  6. 6.If 4 pens cost ₹16, how much do 5 pens cost (in ₹)?
  7. 7.A hostel has enough food for 8 students for 11 days. How many days will the same food last for 2 students?
  8. 8.If 3 kg of rice costs ₹72, how many kg can you buy for ₹120?
  9. 9.If 9 kg of rice costs ₹324, how many kg can you buy for ₹144?
  10. 10.If 2 notebooks cost ₹26, how much do 8 notebooks cost (in ₹)?
  11. 11.If 4 kg of rice costs ₹352, how many kg can you buy for ₹1320?
  12. 12.If 3 bottles of juice cost ₹123, how much do 11 bottles of juice cost (in ₹)?
  13. 13.A car goes 132 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 28 litres (in km)?
  14. 14.If 11 pencil boxes cost ₹209, how much do 3 pencil boxes cost (in ₹)?
  15. 15.A car goes 112 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 32 litres (in km)?
  16. 16.A car goes 84 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 31 litres (in km)?
  17. 17.A hostel has enough food for 12 students for 27 days. How many days will the same food last for 9 students?
  18. 18.If 6 mangoes cost ₹252, how much do 12 mangoes cost (in ₹)?
  19. 19.If 6 kg of rice costs ₹240, how many kg can you buy for ₹200?
  20. 20.3 painters can paint a school in 18 days. How many days would 18 painters take, working at the same speed?
  21. 21.11 painters can paint a school in 9 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
  22. 22.If 3 kg of rice costs ₹261, how many kg can you buy for ₹174?
  23. 23.If 9 kg of rice costs ₹225, how many kg can you buy for ₹75?
  24. 24.If 10 notebooks cost ₹590, how much do 6 notebooks cost (in ₹)?
  25. 25.If 2 kg of rice costs ₹72, how many kg can you buy for ₹252?
  26. 26.A car goes 108 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
  27. 27.If 3 kg of rice costs ₹219, how many kg can you buy for ₹730?
  28. 28.If 5 erasers cost ₹280, how much do 17 erasers cost (in ₹)?
  29. 29.A hostel has enough food for 3 students for 18 days. How many days will the same food last for 9 students?
  30. 30.A hostel has enough food for 2 students for 27 days. How many days will the same food last for 6 students?
  31. 31.If 7 kites cost ₹28, how much do 13 kites cost (in ₹)?
  32. 32.A hostel has enough food for 2 students for 10 days. How many days will the same food last for 10 students?
  33. 33.A car goes 99 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 14 litres (in km)?
  34. 34.If 10 mangoes cost ₹160, how much do 4 mangoes cost (in ₹)?
  35. 35.3 painters can paint a school in 22 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
  36. 36.A car goes 132 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 18 litres (in km)?
  37. 37.If 7 cricket balls cost ₹147, how much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
  38. 38.If 5 kg of rice costs ₹285, how many kg can you buy for ₹798?
  39. 39.4 painters can paint a school in 9 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
  40. 40.8 painters can paint a school in 4 days. How many days would 16 painters take, working at the same speed?

Answer key

  1. 2
  2. 6
  3. 119
  4. 9
  5. 12
  6. 20
  7. 44
  8. 5
  9. 4
  10. 104
  11. 15
  12. 451
  13. 616
  14. 57
  15. 448
  16. 372
  17. 36
  18. 504
  19. 5
  20. 3
  21. 33
  22. 2
  23. 3
  24. 354
  25. 7
  26. 261
  27. 10
  28. 952
  29. 6
  30. 9
  31. 52
  32. 2
  33. 154
  34. 64
  35. 11
  36. 396
  37. 63
  38. 14
  39. 18
  40. 2

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude