Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A car goes 184 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
- 2.If 7 kg of rice costs ₹189, how many kg can you buy for ₹135?
- 3.If 4 cricket balls cost ₹76, how much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
- 4.A car goes 80 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
- 5.A car goes 220 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 8 litres (in km)?
- 6.If 4 bottles of juice cost ₹140, how much do 5 bottles of juice cost (in ₹)?
- 7.A car goes 72 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
- 8.A car goes 50 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
- 9.4 painters can paint a school in 17 days. How many days would 17 painters take, working at the same speed?
- 10.If 3 kg of rice costs ₹174, how many kg can you buy for ₹870?
- 11.A hostel has enough food for 2 students for 20 days. How many days will the same food last for 10 students?
- 12.A car goes 228 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 20 litres (in km)?
- 13.A hostel has enough food for 12 students for 7 days. How many days will the same food last for 6 students?
- 14.A car goes 33 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 19 litres (in km)?
- 15.If 4 bottles of juice cost ₹224, how much do 10 bottles of juice cost (in ₹)?
- 16.A hostel has enough food for 3 students for 21 days. How many days will the same food last for 9 students?
- 17.A hostel has enough food for 11 students for 27 days. How many days will the same food last for 9 students?
- 18.8 painters can paint a school in 15 days. How many days would 24 painters take, working at the same speed?
- 19.A hostel has enough food for 10 students for 8 days. How many days will the same food last for 16 students?
- 20.A car goes 165 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 5 litres (in km)?
- 21.If 11 kites cost ₹198, how much do 2 kites cost (in ₹)?
- 22.A car goes 96 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 22 litres (in km)?
- 23.3 painters can paint a school in 18 days. How many days would 9 painters take, working at the same speed?
- 24.If 11 cricket balls cost ₹539, how much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
- 25.A hostel has enough food for 2 students for 9 days. How many days will the same food last for 9 students?
- 26.If 5 kg of rice costs ₹350, how many kg can you buy for ₹490?
- 27.A car goes 120 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 30 litres (in km)?
- 28.A car goes 70 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
- 29.A car goes 120 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 23 litres (in km)?
- 30.A hostel has enough food for 10 students for 8 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 31.If 3 kg of rice costs ₹267, how many kg can you buy for ₹534?
- 32.If 8 notebooks cost ₹336, how much do 4 notebooks cost (in ₹)?
- 33.If 4 kg of rice costs ₹92, how many kg can you buy for ₹253?
- 34.If 3 kites cost ₹96, how much do 11 kites cost (in ₹)?
- 35.If 5 kites cost ₹55, how much do 17 kites cost (in ₹)?
- 36.A car goes 72 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 19 litres (in km)?
- 37.A hostel has enough food for 8 students for 26 days. How many days will the same food last for 4 students?
- 38.If 2 kg of rice costs ₹94, how many kg can you buy for ₹611?
- 39.If 8 notebooks cost ₹192, how much do 19 notebooks cost (in ₹)?
- 40.A hostel has enough food for 12 students for 26 days. How many days will the same food last for 8 students?
Answer key
- 299
- 5
- 152
- 160
- 160
- 175
- 90
- 380
- 4
- 15
- 4
- 380
- 14
- 209
- 560
- 7
- 33
- 5
- 5
- 75
- 36
- 264
- 6
- 147
- 2
- 7
- 720
- 476
- 460
- 16
- 6
- 168
- 11
- 352
- 187
- 152
- 52
- 13
- 456
- 39
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude