Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 9 kg of rice costs ₹792, how many kg can you buy for ₹1232?
- 2.A hostel has enough food for 11 students for 16 days. How many days will the same food last for 22 students?
- 3.If 2 bottles of juice cost ₹14, how much do 13 bottles of juice cost (in ₹)?
- 4.A car goes 64 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 37 litres (in km)?
- 5.A car goes 42 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
- 6.If 2 kg of rice costs ₹112, how many kg can you buy for ₹280?
- 7.A car goes 154 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
- 8.A car goes 54 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 31 litres (in km)?
- 9.If 6 kites cost ₹66, how much do 20 kites cost (in ₹)?
- 10.If 2 cricket balls cost ₹12, how much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
- 11.If 11 kites cost ₹550, how much do 2 kites cost (in ₹)?
- 12.If 2 notebooks cost ₹58, how much do 17 notebooks cost (in ₹)?
- 13.If 9 kg of rice costs ₹702, how many kg can you buy for ₹780?
- 14.If 10 pencil boxes cost ₹50, how much do 2 pencil boxes cost (in ₹)?
- 15.A car goes 40 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 25 litres (in km)?
- 16.11 painters can paint a school in 8 days. How many days would 22 painters take, working at the same speed?
- 17.If 5 notebooks cost ₹25, how much do 16 notebooks cost (in ₹)?
- 18.A car goes 98 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?
- 19.A car goes 187 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
- 20.If 5 bottles of juice cost ₹165, how much do 2 bottles of juice cost (in ₹)?
- 21.If 4 kg of rice costs ₹284, how many kg can you buy for ₹213?
- 22.A car goes 42 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 26 litres (in km)?
- 23.A car goes 240 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
- 24.If 10 erasers cost ₹360, how much do 4 erasers cost (in ₹)?
- 25.A hostel has enough food for 3 students for 25 days. How many days will the same food last for 15 students?
- 26.A car goes 132 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 14 litres (in km)?
- 27.A car goes 78 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
- 28.A car goes 108 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
- 29.8 painters can paint a school in 29 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 30.A car goes 253 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
- 31.If 3 notebooks cost ₹168, how much do 8 notebooks cost (in ₹)?
- 32.A hostel has enough food for 10 students for 15 days. How many days will the same food last for 6 students?
- 33.If 5 kg of rice costs ₹405, how many kg can you buy for ₹648?
- 34.If 5 erasers cost ₹295, how much do 13 erasers cost (in ₹)?
- 35.A car goes 20 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
- 36.If 9 pens cost ₹468, how much do 11 pens cost (in ₹)?
- 37.A car goes 100 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 9 litres (in km)?
- 38.4 painters can paint a school in 14 days. How many days would 8 painters take, working at the same speed?
- 39.If 8 bottles of juice cost ₹24, how much do 18 bottles of juice cost (in ₹)?
- 40.If 4 kites cost ₹200, how much do 15 kites cost (in ₹)?
Answer key
- 14
- 8
- 91
- 296
- 819
- 5
- 406
- 279
- 220
- 24
- 100
- 493
- 10
- 10
- 200
- 4
- 80
- 42
- 102
- 66
- 3
- 546
- 816
- 144
- 5
- 154
- 494
- 126
- 58
- 161
- 448
- 25
- 8
- 767
- 170
- 572
- 225
- 7
- 54
- 750
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude