← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 474 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.If 5 kg of rice costs ₹195, how many kg can you buy for ₹78?
  2. 2.A car goes 108 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 8 litres (in km)?
  3. 3.If 12 erasers cost ₹228, how much do 10 erasers cost (in ₹)?
  4. 4.9 painters can paint a school in 22 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
  5. 5.10 painters can paint a school in 8 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
  6. 6.If 4 pencil boxes cost ₹136, how much do 3 pencil boxes cost (in ₹)?
  7. 7.A hostel has enough food for 9 students for 7 days. How many days will the same food last for 7 students?
  8. 8.If 3 kg of rice costs ₹60, how many kg can you buy for ₹240?
  9. 9.7 painters can paint a school in 9 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
  10. 10.A car goes 162 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
  11. 11.If 11 mangoes cost ₹44, how much do 14 mangoes cost (in ₹)?
  12. 12.If 4 bottles of juice cost ₹196, how much do 20 bottles of juice cost (in ₹)?
  13. 13.If 5 kg of rice costs ₹155, how many kg can you buy for ₹341?
  14. 14.If 6 cricket balls cost ₹30, how much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
  15. 15.If 3 mangoes cost ₹168, how much do 19 mangoes cost (in ₹)?
  16. 16.A hostel has enough food for 2 students for 4 days. How many days will the same food last for 4 students?
  17. 17.If 9 kg of rice costs ₹459, how many kg can you buy for ₹357?
  18. 18.7 painters can paint a school in 26 days. How many days would 14 painters take, working at the same speed?
  19. 19.A hostel has enough food for 10 students for 30 days. How many days will the same food last for 5 students?
  20. 20.If 3 erasers cost ₹120, how much do 11 erasers cost (in ₹)?
  21. 21.If 4 kg of rice costs ₹100, how many kg can you buy for ₹125?
  22. 22.A car goes 39 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
  23. 23.5 painters can paint a school in 21 days. How many days would 21 painters take, working at the same speed?
  24. 24.If 4 kg of rice costs ₹272, how many kg can you buy for ₹612?
  25. 25.A hostel has enough food for 11 students for 14 days. How many days will the same food last for 7 students?
  26. 26.If 2 kg of rice costs ₹88, how many kg can you buy for ₹352?
  27. 27.If 11 kites cost ₹495, how much do 19 kites cost (in ₹)?
  28. 28.If 8 pencil boxes cost ₹24, how much do 2 pencil boxes cost (in ₹)?
  29. 29.2 painters can paint a school in 10 days. How many days would 10 painters take, working at the same speed?
  30. 30.A car goes 121 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 40 litres (in km)?
  31. 31.If 5 cricket balls cost ₹15, how much do 16 cricket balls cost (in ₹)?
  32. 32.A car goes 22 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 30 litres (in km)?
  33. 33.If 3 pencil boxes cost ₹69, how much do 7 pencil boxes cost (in ₹)?
  34. 34.If 9 pens cost ₹153, how much do 5 pens cost (in ₹)?
  35. 35.A hostel has enough food for 5 students for 4 days. How many days will the same food last for 10 students?
  36. 36.If 2 notebooks cost ₹10, how much do 9 notebooks cost (in ₹)?
  37. 37.A car goes 78 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 14 litres (in km)?
  38. 38.A hostel has enough food for 2 students for 11 days. How many days will the same food last for 11 students?
  39. 39.If 3 kg of rice costs ₹246, how many kg can you buy for ₹410?
  40. 40.If 6 cricket balls cost ₹156, how much do 7 cricket balls cost (in ₹)?

Answer key

  1. 2
  2. 144
  3. 190
  4. 33
  5. 20
  6. 102
  7. 9
  8. 12
  9. 21
  10. 108
  11. 56
  12. 980
  13. 11
  14. 40
  15. 1064
  16. 2
  17. 7
  18. 13
  19. 60
  20. 440
  21. 5
  22. 507
  23. 5
  24. 9
  25. 22
  26. 8
  27. 855
  28. 6
  29. 2
  30. 440
  31. 48
  32. 330
  33. 161
  34. 85
  35. 2
  36. 45
  37. 182
  38. 2
  39. 5
  40. 182

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude