Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 5 kg of rice costs ₹195, how many kg can you buy for ₹78?
- 2.A car goes 108 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 8 litres (in km)?
- 3.If 12 erasers cost ₹228, how much do 10 erasers cost (in ₹)?
- 4.9 painters can paint a school in 22 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
- 5.10 painters can paint a school in 8 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 6.If 4 pencil boxes cost ₹136, how much do 3 pencil boxes cost (in ₹)?
- 7.A hostel has enough food for 9 students for 7 days. How many days will the same food last for 7 students?
- 8.If 3 kg of rice costs ₹60, how many kg can you buy for ₹240?
- 9.7 painters can paint a school in 9 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 10.A car goes 162 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
- 11.If 11 mangoes cost ₹44, how much do 14 mangoes cost (in ₹)?
- 12.If 4 bottles of juice cost ₹196, how much do 20 bottles of juice cost (in ₹)?
- 13.If 5 kg of rice costs ₹155, how many kg can you buy for ₹341?
- 14.If 6 cricket balls cost ₹30, how much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
- 15.If 3 mangoes cost ₹168, how much do 19 mangoes cost (in ₹)?
- 16.A hostel has enough food for 2 students for 4 days. How many days will the same food last for 4 students?
- 17.If 9 kg of rice costs ₹459, how many kg can you buy for ₹357?
- 18.7 painters can paint a school in 26 days. How many days would 14 painters take, working at the same speed?
- 19.A hostel has enough food for 10 students for 30 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 20.If 3 erasers cost ₹120, how much do 11 erasers cost (in ₹)?
- 21.If 4 kg of rice costs ₹100, how many kg can you buy for ₹125?
- 22.A car goes 39 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
- 23.5 painters can paint a school in 21 days. How many days would 21 painters take, working at the same speed?
- 24.If 4 kg of rice costs ₹272, how many kg can you buy for ₹612?
- 25.A hostel has enough food for 11 students for 14 days. How many days will the same food last for 7 students?
- 26.If 2 kg of rice costs ₹88, how many kg can you buy for ₹352?
- 27.If 11 kites cost ₹495, how much do 19 kites cost (in ₹)?
- 28.If 8 pencil boxes cost ₹24, how much do 2 pencil boxes cost (in ₹)?
- 29.2 painters can paint a school in 10 days. How many days would 10 painters take, working at the same speed?
- 30.A car goes 121 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 40 litres (in km)?
- 31.If 5 cricket balls cost ₹15, how much do 16 cricket balls cost (in ₹)?
- 32.A car goes 22 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 30 litres (in km)?
- 33.If 3 pencil boxes cost ₹69, how much do 7 pencil boxes cost (in ₹)?
- 34.If 9 pens cost ₹153, how much do 5 pens cost (in ₹)?
- 35.A hostel has enough food for 5 students for 4 days. How many days will the same food last for 10 students?
- 36.If 2 notebooks cost ₹10, how much do 9 notebooks cost (in ₹)?
- 37.A car goes 78 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 14 litres (in km)?
- 38.A hostel has enough food for 2 students for 11 days. How many days will the same food last for 11 students?
- 39.If 3 kg of rice costs ₹246, how many kg can you buy for ₹410?
- 40.If 6 cricket balls cost ₹156, how much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
Answer key
- 2
- 144
- 190
- 33
- 20
- 102
- 9
- 12
- 21
- 108
- 56
- 980
- 11
- 40
- 1064
- 2
- 7
- 13
- 60
- 440
- 5
- 507
- 5
- 9
- 22
- 8
- 855
- 6
- 2
- 440
- 48
- 330
- 161
- 85
- 2
- 45
- 182
- 2
- 5
- 182
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude