Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.8 painters can paint a school in 23 days. How many days would 23 painters take, working at the same speed?
- 2.If 9 mangoes cost ₹333, how much do 3 mangoes cost (in ₹)?
- 3.If 7 kites cost ₹147, how much do 5 kites cost (in ₹)?
- 4.A hostel has enough food for 6 students for 22 days. How many days will the same food last for 22 students?
- 5.A car goes 32 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?
- 6.A car goes 115 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
- 7.If 5 erasers cost ₹110, how much do 20 erasers cost (in ₹)?
- 8.If 2 kg of rice costs ₹104, how many kg can you buy for ₹676?
- 9.A hostel has enough food for 12 students for 7 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 10.If 7 bottles of juice cost ₹196, how much do 17 bottles of juice cost (in ₹)?
- 11.If 8 pencil boxes cost ₹128, how much do 14 pencil boxes cost (in ₹)?
- 12.A car goes 115 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 22 litres (in km)?
- 13.If 2 kites cost ₹68, how much do 4 kites cost (in ₹)?
- 14.If 12 notebooks cost ₹60, how much do 11 notebooks cost (in ₹)?
- 15.12 painters can paint a school in 8 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 16.If 12 cricket balls cost ₹48, how much do 16 cricket balls cost (in ₹)?
- 17.If 7 pens cost ₹273, how much do 10 pens cost (in ₹)?
- 18.A hostel has enough food for 7 students for 11 days. How many days will the same food last for 11 students?
- 19.A car goes 48 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 28 litres (in km)?
- 20.A car goes 88 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?
- 21.If 8 notebooks cost ₹40, how much do 18 notebooks cost (in ₹)?
- 22.If 4 mangoes cost ₹232, how much do 5 mangoes cost (in ₹)?
- 23.A hostel has enough food for 7 students for 25 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 24.If 6 kg of rice costs ₹444, how many kg can you buy for ₹888?
- 25.If 4 kg of rice costs ₹84, how many kg can you buy for ₹231?
- 26.A car goes 66 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 9 litres (in km)?
- 27.If 9 kg of rice costs ₹387, how many kg can you buy for ₹172?
- 28.If 8 erasers cost ₹248, how much do 15 erasers cost (in ₹)?
- 29.A car goes 54 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
- 30.A hostel has enough food for 4 students for 4 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 31.5 painters can paint a school in 8 days. How many days would 10 painters take, working at the same speed?
- 32.If 8 notebooks cost ₹128, how much do 18 notebooks cost (in ₹)?
- 33.A hostel has enough food for 3 students for 17 days. How many days will the same food last for 17 students?
- 34.If 7 cricket balls cost ₹315, how much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
- 35.If 10 notebooks cost ₹180, how much do 18 notebooks cost (in ₹)?
- 36.4 painters can paint a school in 11 days. How many days would 22 painters take, working at the same speed?
- 37.10 painters can paint a school in 22 days. How many days would 11 painters take, working at the same speed?
- 38.A car goes 44 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 28 litres (in km)?
- 39.If 7 kg of rice costs ₹497, how many kg can you buy for ₹1065?
- 40.If 3 kg of rice costs ₹234, how many kg can you buy for ₹390?
Answer key
- 8
- 111
- 105
- 6
- 48
- 782
- 440
- 13
- 28
- 476
- 224
- 506
- 136
- 55
- 32
- 64
- 390
- 7
- 336
- 33
- 90
- 290
- 35
- 12
- 11
- 99
- 4
- 465
- 90
- 8
- 4
- 288
- 3
- 225
- 324
- 2
- 20
- 308
- 15
- 5
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude