Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A car goes 161 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
- 2.A car goes 160 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 15 litres (in km)?
- 3.12 painters can paint a school in 9 days. How many days would 18 painters take, working at the same speed?
- 4.A car goes 72 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
- 5.If 5 pencil boxes cost ₹25, how much do 6 pencil boxes cost (in ₹)?
- 6.A car goes 26 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
- 7.A car goes 240 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
- 8.A car goes 216 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 37 litres (in km)?
- 9.A hostel has enough food for 9 students for 26 days. How many days will the same food last for 6 students?
- 10.If 3 mangoes cost ₹9, how much do 5 mangoes cost (in ₹)?
- 11.A car goes 88 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
- 12.A car goes 120 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 15 litres (in km)?
- 13.If 8 kg of rice costs ₹208, how many kg can you buy for ₹338?
- 14.If 2 mangoes cost ₹76, how much do 10 mangoes cost (in ₹)?
- 15.If 8 kg of rice costs ₹632, how many kg can you buy for ₹790?
- 16.If 6 notebooks cost ₹102, how much do 11 notebooks cost (in ₹)?
- 17.If 11 notebooks cost ₹44, how much do 18 notebooks cost (in ₹)?
- 18.If 8 kg of rice costs ₹576, how many kg can you buy for ₹792?
- 19.If 6 pens cost ₹270, how much do 12 pens cost (in ₹)?
- 20.If 3 kg of rice costs ₹210, how many kg can you buy for ₹140?
- 21.A car goes 42 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
- 22.If 6 kg of rice costs ₹336, how many kg can you buy for ₹168?
- 23.If 7 cricket balls cost ₹217, how much do 13 cricket balls cost (in ₹)?
- 24.If 2 kg of rice costs ₹94, how many kg can you buy for ₹470?
- 25.10 painters can paint a school in 5 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 26.If 4 kg of rice costs ₹196, how many kg can you buy for ₹98?
- 27.A car goes 72 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 36 litres (in km)?
- 28.If 3 notebooks cost ₹132, how much do 15 notebooks cost (in ₹)?
- 29.If 4 kg of rice costs ₹332, how many kg can you buy for ₹747?
- 30.A car goes 99 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 36 litres (in km)?
- 31.A car goes 76 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
- 32.A car goes 253 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 8 litres (in km)?
- 33.If 9 kg of rice costs ₹639, how many kg can you buy for ₹923?
- 34.A car goes 18 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
- 35.12 painters can paint a school in 29 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
- 36.If 6 kg of rice costs ₹294, how many kg can you buy for ₹343?
- 37.If 6 bottles of juice cost ₹204, how much do 3 bottles of juice cost (in ₹)?
- 38.If 8 kg of rice costs ₹656, how many kg can you buy for ₹1148?
- 39.If 3 kg of rice costs ₹81, how many kg can you buy for ₹135?
- 40.If 11 mangoes cost ₹484, how much do 19 mangoes cost (in ₹)?
Answer key
- 874
- 240
- 6
- 594
- 30
- 91
- 700
- 666
- 39
- 15
- 96
- 225
- 13
- 380
- 10
- 187
- 72
- 11
- 540
- 2
- 294
- 3
- 403
- 10
- 25
- 2
- 648
- 660
- 9
- 396
- 133
- 184
- 13
- 315
- 58
- 7
- 102
- 14
- 5
- 836
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude