← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 506 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A car goes 161 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
  2. 2.A car goes 160 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 15 litres (in km)?
  3. 3.12 painters can paint a school in 9 days. How many days would 18 painters take, working at the same speed?
  4. 4.A car goes 72 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
  5. 5.If 5 pencil boxes cost ₹25, how much do 6 pencil boxes cost (in ₹)?
  6. 6.A car goes 26 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
  7. 7.A car goes 240 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
  8. 8.A car goes 216 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 37 litres (in km)?
  9. 9.A hostel has enough food for 9 students for 26 days. How many days will the same food last for 6 students?
  10. 10.If 3 mangoes cost ₹9, how much do 5 mangoes cost (in ₹)?
  11. 11.A car goes 88 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
  12. 12.A car goes 120 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 15 litres (in km)?
  13. 13.If 8 kg of rice costs ₹208, how many kg can you buy for ₹338?
  14. 14.If 2 mangoes cost ₹76, how much do 10 mangoes cost (in ₹)?
  15. 15.If 8 kg of rice costs ₹632, how many kg can you buy for ₹790?
  16. 16.If 6 notebooks cost ₹102, how much do 11 notebooks cost (in ₹)?
  17. 17.If 11 notebooks cost ₹44, how much do 18 notebooks cost (in ₹)?
  18. 18.If 8 kg of rice costs ₹576, how many kg can you buy for ₹792?
  19. 19.If 6 pens cost ₹270, how much do 12 pens cost (in ₹)?
  20. 20.If 3 kg of rice costs ₹210, how many kg can you buy for ₹140?
  21. 21.A car goes 42 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
  22. 22.If 6 kg of rice costs ₹336, how many kg can you buy for ₹168?
  23. 23.If 7 cricket balls cost ₹217, how much do 13 cricket balls cost (in ₹)?
  24. 24.If 2 kg of rice costs ₹94, how many kg can you buy for ₹470?
  25. 25.10 painters can paint a school in 5 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
  26. 26.If 4 kg of rice costs ₹196, how many kg can you buy for ₹98?
  27. 27.A car goes 72 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 36 litres (in km)?
  28. 28.If 3 notebooks cost ₹132, how much do 15 notebooks cost (in ₹)?
  29. 29.If 4 kg of rice costs ₹332, how many kg can you buy for ₹747?
  30. 30.A car goes 99 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 36 litres (in km)?
  31. 31.A car goes 76 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
  32. 32.A car goes 253 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 8 litres (in km)?
  33. 33.If 9 kg of rice costs ₹639, how many kg can you buy for ₹923?
  34. 34.A car goes 18 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
  35. 35.12 painters can paint a school in 29 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
  36. 36.If 6 kg of rice costs ₹294, how many kg can you buy for ₹343?
  37. 37.If 6 bottles of juice cost ₹204, how much do 3 bottles of juice cost (in ₹)?
  38. 38.If 8 kg of rice costs ₹656, how many kg can you buy for ₹1148?
  39. 39.If 3 kg of rice costs ₹81, how many kg can you buy for ₹135?
  40. 40.If 11 mangoes cost ₹484, how much do 19 mangoes cost (in ₹)?

Answer key

  1. 874
  2. 240
  3. 6
  4. 594
  5. 30
  6. 91
  7. 700
  8. 666
  9. 39
  10. 15
  11. 96
  12. 225
  13. 13
  14. 380
  15. 10
  16. 187
  17. 72
  18. 11
  19. 540
  20. 2
  21. 294
  22. 3
  23. 403
  24. 10
  25. 25
  26. 2
  27. 648
  28. 660
  29. 9
  30. 396
  31. 133
  32. 184
  33. 13
  34. 315
  35. 58
  36. 7
  37. 102
  38. 14
  39. 5
  40. 836

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude