Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 3 kg of rice costs ₹87, how many kg can you buy for ₹116?
- 2.4 painters can paint a school in 30 days. How many days would 20 painters take, working at the same speed?
- 3.2 painters can paint a school in 10 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 4.If 9 kg of rice costs ₹657, how many kg can you buy for ₹146?
- 5.If 7 kg of rice costs ₹420, how many kg can you buy for ₹300?
- 6.A hostel has enough food for 6 students for 24 days. How many days will the same food last for 16 students?
- 7.If 8 kg of rice costs ₹200, how many kg can you buy for ₹50?
- 8.If 11 notebooks cost ₹154, how much do 12 notebooks cost (in ₹)?
- 9.If 4 cricket balls cost ₹140, how much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
- 10.If 5 kg of rice costs ₹405, how many kg can you buy for ₹324?
- 11.4 painters can paint a school in 28 days. How many days would 7 painters take, working at the same speed?
- 12.A hostel has enough food for 6 students for 12 days. How many days will the same food last for 24 students?
- 13.If 7 kg of rice costs ₹350, how many kg can you buy for ₹650?
- 14.If 7 kg of rice costs ₹469, how many kg can you buy for ₹804?
- 15.If 8 notebooks cost ₹296, how much do 16 notebooks cost (in ₹)?
- 16.A hostel has enough food for 6 students for 11 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 17.A hostel has enough food for 10 students for 25 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 18.If 12 mangoes cost ₹660, how much do 19 mangoes cost (in ₹)?
- 19.If 9 kg of rice costs ₹450, how many kg can you buy for ₹150?
- 20.4 painters can paint a school in 16 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 21.If 9 pens cost ₹360, how much do 6 pens cost (in ₹)?
- 22.A car goes 92 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 28 litres (in km)?
- 23.If 8 kg of rice costs ₹184, how many kg can you buy for ₹276?
- 24.If 2 kg of rice costs ₹86, how many kg can you buy for ₹172?
- 25.If 2 kg of rice costs ₹134, how many kg can you buy for ₹536?
- 26.If 3 kg of rice costs ₹105, how many kg can you buy for ₹455?
- 27.A hostel has enough food for 3 students for 9 days. How many days will the same food last for 9 students?
- 28.If 9 kg of rice costs ₹612, how many kg can you buy for ₹1020?
- 29.12 painters can paint a school in 20 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
- 30.If 11 pencil boxes cost ₹209, how much do 16 pencil boxes cost (in ₹)?
- 31.A car goes 55 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 40 litres (in km)?
- 32.If 8 mangoes cost ₹328, how much do 10 mangoes cost (in ₹)?
- 33.If 11 pens cost ₹429, how much do 4 pens cost (in ₹)?
- 34.A car goes 45 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
- 35.If 12 erasers cost ₹120, how much do 16 erasers cost (in ₹)?
- 36.If 6 kg of rice costs ₹294, how many kg can you buy for ₹98?
- 37.A car goes 70 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 9 litres (in km)?
- 38.If 12 pens cost ₹360, how much do 3 pens cost (in ₹)?
- 39.10 painters can paint a school in 20 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 40.A hostel has enough food for 5 students for 6 days. How many days will the same food last for 6 students?
Answer key
- 4
- 6
- 4
- 2
- 5
- 9
- 2
- 168
- 105
- 4
- 16
- 3
- 13
- 12
- 592
- 33
- 50
- 1045
- 3
- 32
- 240
- 644
- 12
- 4
- 8
- 13
- 3
- 15
- 40
- 304
- 440
- 410
- 156
- 30
- 160
- 2
- 90
- 90
- 40
- 5
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude