← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 511 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.If 3 kg of rice costs ₹87, how many kg can you buy for ₹116?
  2. 2.4 painters can paint a school in 30 days. How many days would 20 painters take, working at the same speed?
  3. 3.2 painters can paint a school in 10 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
  4. 4.If 9 kg of rice costs ₹657, how many kg can you buy for ₹146?
  5. 5.If 7 kg of rice costs ₹420, how many kg can you buy for ₹300?
  6. 6.A hostel has enough food for 6 students for 24 days. How many days will the same food last for 16 students?
  7. 7.If 8 kg of rice costs ₹200, how many kg can you buy for ₹50?
  8. 8.If 11 notebooks cost ₹154, how much do 12 notebooks cost (in ₹)?
  9. 9.If 4 cricket balls cost ₹140, how much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
  10. 10.If 5 kg of rice costs ₹405, how many kg can you buy for ₹324?
  11. 11.4 painters can paint a school in 28 days. How many days would 7 painters take, working at the same speed?
  12. 12.A hostel has enough food for 6 students for 12 days. How many days will the same food last for 24 students?
  13. 13.If 7 kg of rice costs ₹350, how many kg can you buy for ₹650?
  14. 14.If 7 kg of rice costs ₹469, how many kg can you buy for ₹804?
  15. 15.If 8 notebooks cost ₹296, how much do 16 notebooks cost (in ₹)?
  16. 16.A hostel has enough food for 6 students for 11 days. How many days will the same food last for 2 students?
  17. 17.A hostel has enough food for 10 students for 25 days. How many days will the same food last for 5 students?
  18. 18.If 12 mangoes cost ₹660, how much do 19 mangoes cost (in ₹)?
  19. 19.If 9 kg of rice costs ₹450, how many kg can you buy for ₹150?
  20. 20.4 painters can paint a school in 16 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
  21. 21.If 9 pens cost ₹360, how much do 6 pens cost (in ₹)?
  22. 22.A car goes 92 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 28 litres (in km)?
  23. 23.If 8 kg of rice costs ₹184, how many kg can you buy for ₹276?
  24. 24.If 2 kg of rice costs ₹86, how many kg can you buy for ₹172?
  25. 25.If 2 kg of rice costs ₹134, how many kg can you buy for ₹536?
  26. 26.If 3 kg of rice costs ₹105, how many kg can you buy for ₹455?
  27. 27.A hostel has enough food for 3 students for 9 days. How many days will the same food last for 9 students?
  28. 28.If 9 kg of rice costs ₹612, how many kg can you buy for ₹1020?
  29. 29.12 painters can paint a school in 20 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
  30. 30.If 11 pencil boxes cost ₹209, how much do 16 pencil boxes cost (in ₹)?
  31. 31.A car goes 55 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 40 litres (in km)?
  32. 32.If 8 mangoes cost ₹328, how much do 10 mangoes cost (in ₹)?
  33. 33.If 11 pens cost ₹429, how much do 4 pens cost (in ₹)?
  34. 34.A car goes 45 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
  35. 35.If 12 erasers cost ₹120, how much do 16 erasers cost (in ₹)?
  36. 36.If 6 kg of rice costs ₹294, how many kg can you buy for ₹98?
  37. 37.A car goes 70 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 9 litres (in km)?
  38. 38.If 12 pens cost ₹360, how much do 3 pens cost (in ₹)?
  39. 39.10 painters can paint a school in 20 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
  40. 40.A hostel has enough food for 5 students for 6 days. How many days will the same food last for 6 students?

Answer key

  1. 4
  2. 6
  3. 4
  4. 2
  5. 5
  6. 9
  7. 2
  8. 168
  9. 105
  10. 4
  11. 16
  12. 3
  13. 13
  14. 12
  15. 592
  16. 33
  17. 50
  18. 1045
  19. 3
  20. 32
  21. 240
  22. 644
  23. 12
  24. 4
  25. 8
  26. 13
  27. 3
  28. 15
  29. 40
  30. 304
  31. 440
  32. 410
  33. 156
  34. 30
  35. 160
  36. 2
  37. 90
  38. 90
  39. 40
  40. 5

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude