Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.If 9 pencil boxes cost ₹387, how much do 15 pencil boxes cost (in ₹)?
- 2.A car goes 150 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 5 litres (in km)?
- 3.A car goes 120 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 40 litres (in km)?
- 4.If 7 notebooks cost ₹105, how much do 2 notebooks cost (in ₹)?
- 5.If 6 notebooks cost ₹294, how much do 3 notebooks cost (in ₹)?
- 6.10 painters can paint a school in 11 days. How many days would 11 painters take, working at the same speed?
- 7.A car goes 95 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
- 8.A hostel has enough food for 7 students for 20 days. How many days will the same food last for 4 students?
- 9.A hostel has enough food for 6 students for 27 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 10.If 4 kg of rice costs ₹272, how many kg can you buy for ₹612?
- 11.11 painters can paint a school in 9 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 12.If 2 erasers cost ₹6, how much do 6 erasers cost (in ₹)?
- 13.A car goes 54 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 40 litres (in km)?
- 14.11 painters can paint a school in 9 days. How many days would 9 painters take, working at the same speed?
- 15.11 painters can paint a school in 14 days. How many days would 14 painters take, working at the same speed?
- 16.If 11 pencil boxes cost ₹55, how much do 10 pencil boxes cost (in ₹)?
- 17.6 painters can paint a school in 20 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 18.If 5 kg of rice costs ₹435, how many kg can you buy for ₹1305?
- 19.If 3 kg of rice costs ₹204, how many kg can you buy for ₹408?
- 20.A hostel has enough food for 12 students for 29 days. How many days will the same food last for 6 students?
- 21.A car goes 154 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 14 litres (in km)?
- 22.If 6 bottles of juice cost ₹294, how much do 3 bottles of juice cost (in ₹)?
- 23.A hostel has enough food for 6 students for 11 days. How many days will the same food last for 22 students?
- 24.A hostel has enough food for 6 students for 24 days. How many days will the same food last for 16 students?
- 25.If 12 bottles of juice cost ₹672, how much do 3 bottles of juice cost (in ₹)?
- 26.If 10 mangoes cost ₹310, how much do 20 mangoes cost (in ₹)?
- 27.If 2 kg of rice costs ₹74, how many kg can you buy for ₹185?
- 28.3 painters can paint a school in 14 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
- 29.If 6 cricket balls cost ₹42, how much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
- 30.If 6 kg of rice costs ₹480, how many kg can you buy for ₹160?
- 31.A car goes 168 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
- 32.A car goes 80 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
- 33.2 painters can paint a school in 21 days. How many days would 14 painters take, working at the same speed?
- 34.If 2 notebooks cost ₹78, how much do 14 notebooks cost (in ₹)?
- 35.A car goes 18 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 31 litres (in km)?
- 36.If 11 mangoes cost ₹143, how much do 4 mangoes cost (in ₹)?
- 37.A car goes 108 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
- 38.5 painters can paint a school in 4 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 39.If 9 mangoes cost ₹45, how much do 4 mangoes cost (in ₹)?
- 40.A hostel has enough food for 10 students for 24 days. How many days will the same food last for 4 students?
Answer key
- 645
- 125
- 400
- 30
- 147
- 10
- 304
- 35
- 54
- 9
- 33
- 18
- 720
- 11
- 11
- 50
- 30
- 15
- 6
- 58
- 308
- 147
- 3
- 9
- 168
- 620
- 5
- 7
- 56
- 2
- 476
- 760
- 3
- 546
- 279
- 52
- 288
- 10
- 20
- 60
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude