← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 61 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A car goes 63 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
  2. 2.If 6 bottles of juice cost ₹102, how much do 5 bottles of juice cost (in ₹)?
  3. 3.If 4 kg of rice costs ₹224, how many kg can you buy for ₹280?
  4. 4.If 2 kg of rice costs ₹104, how many kg can you buy for ₹676?
  5. 5.9 painters can paint a school in 28 days. How many days would 18 painters take, working at the same speed?
  6. 6.A car goes 22 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 28 litres (in km)?
  7. 7.A car goes 22 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 15 litres (in km)?
  8. 8.If 5 pencil boxes cost ₹270, how much do 12 pencil boxes cost (in ₹)?
  9. 9.If 5 kites cost ₹290, how much do 16 kites cost (in ₹)?
  10. 10.6 painters can paint a school in 24 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
  11. 11.If 7 pens cost ₹413, how much do 4 pens cost (in ₹)?
  12. 12.11 painters can paint a school in 22 days. How many days would 22 painters take, working at the same speed?
  13. 13.If 3 kg of rice costs ₹93, how many kg can you buy for ₹465?
  14. 14.A car goes 60 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
  15. 15.If 3 kg of rice costs ₹108, how many kg can you buy for ₹144?
  16. 16.If 5 kites cost ₹95, how much do 6 kites cost (in ₹)?
  17. 17.A car goes 180 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 27 litres (in km)?
  18. 18.If 10 mangoes cost ₹450, how much do 3 mangoes cost (in ₹)?
  19. 19.If 10 cricket balls cost ₹190, how much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
  20. 20.If 3 kg of rice costs ₹96, how many kg can you buy for ₹320?
  21. 21.If 4 kg of rice costs ₹172, how many kg can you buy for ₹129?
  22. 22.A hostel has enough food for 8 students for 17 days. How many days will the same food last for 17 students?
  23. 23.A car goes 138 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
  24. 24.If 5 kg of rice costs ₹145, how many kg can you buy for ₹116?
  25. 25.If 12 erasers cost ₹384, how much do 4 erasers cost (in ₹)?
  26. 26.If 2 cricket balls cost ₹70, how much do 11 cricket balls cost (in ₹)?
  27. 27.If 3 notebooks cost ₹144, how much do 6 notebooks cost (in ₹)?
  28. 28.If 9 kg of rice costs ₹360, how many kg can you buy for ₹120?
  29. 29.A car goes 48 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
  30. 30.If 4 notebooks cost ₹60, how much do 19 notebooks cost (in ₹)?
  31. 31.If 8 notebooks cost ₹24, how much do 12 notebooks cost (in ₹)?
  32. 32.A car goes 133 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
  33. 33.A car goes 288 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
  34. 34.A hostel has enough food for 4 students for 24 days. How many days will the same food last for 12 students?
  35. 35.If 10 notebooks cost ₹270, how much do 7 notebooks cost (in ₹)?
  36. 36.A hostel has enough food for 8 students for 29 days. How many days will the same food last for 4 students?
  37. 37.If 8 mangoes cost ₹96, how much do 19 mangoes cost (in ₹)?
  38. 38.If 5 bottles of juice cost ₹55, how much do 7 bottles of juice cost (in ₹)?
  39. 39.If 9 kg of rice costs ₹585, how many kg can you buy for ₹195?
  40. 40.If 5 kg of rice costs ₹435, how many kg can you buy for ₹1218?

Answer key

  1. 306
  2. 85
  3. 5
  4. 13
  5. 14
  6. 308
  7. 165
  8. 648
  9. 928
  10. 48
  11. 236
  12. 11
  13. 15
  14. 210
  15. 4
  16. 114
  17. 540
  18. 135
  19. 76
  20. 10
  21. 3
  22. 8
  23. 391
  24. 4
  25. 128
  26. 385
  27. 288
  28. 3
  29. 840
  30. 285
  31. 36
  32. 38
  33. 144
  34. 8
  35. 189
  36. 58
  37. 228
  38. 77
  39. 3
  40. 14

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude