Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A car goes 63 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
- 2.If 6 bottles of juice cost ₹102, how much do 5 bottles of juice cost (in ₹)?
- 3.If 4 kg of rice costs ₹224, how many kg can you buy for ₹280?
- 4.If 2 kg of rice costs ₹104, how many kg can you buy for ₹676?
- 5.9 painters can paint a school in 28 days. How many days would 18 painters take, working at the same speed?
- 6.A car goes 22 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 28 litres (in km)?
- 7.A car goes 22 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 15 litres (in km)?
- 8.If 5 pencil boxes cost ₹270, how much do 12 pencil boxes cost (in ₹)?
- 9.If 5 kites cost ₹290, how much do 16 kites cost (in ₹)?
- 10.6 painters can paint a school in 24 days. How many days would 3 painters take, working at the same speed?
- 11.If 7 pens cost ₹413, how much do 4 pens cost (in ₹)?
- 12.11 painters can paint a school in 22 days. How many days would 22 painters take, working at the same speed?
- 13.If 3 kg of rice costs ₹93, how many kg can you buy for ₹465?
- 14.A car goes 60 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
- 15.If 3 kg of rice costs ₹108, how many kg can you buy for ₹144?
- 16.If 5 kites cost ₹95, how much do 6 kites cost (in ₹)?
- 17.A car goes 180 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 27 litres (in km)?
- 18.If 10 mangoes cost ₹450, how much do 3 mangoes cost (in ₹)?
- 19.If 10 cricket balls cost ₹190, how much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
- 20.If 3 kg of rice costs ₹96, how many kg can you buy for ₹320?
- 21.If 4 kg of rice costs ₹172, how many kg can you buy for ₹129?
- 22.A hostel has enough food for 8 students for 17 days. How many days will the same food last for 17 students?
- 23.A car goes 138 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 17 litres (in km)?
- 24.If 5 kg of rice costs ₹145, how many kg can you buy for ₹116?
- 25.If 12 erasers cost ₹384, how much do 4 erasers cost (in ₹)?
- 26.If 2 cricket balls cost ₹70, how much do 11 cricket balls cost (in ₹)?
- 27.If 3 notebooks cost ₹144, how much do 6 notebooks cost (in ₹)?
- 28.If 9 kg of rice costs ₹360, how many kg can you buy for ₹120?
- 29.A car goes 48 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 35 litres (in km)?
- 30.If 4 notebooks cost ₹60, how much do 19 notebooks cost (in ₹)?
- 31.If 8 notebooks cost ₹24, how much do 12 notebooks cost (in ₹)?
- 32.A car goes 133 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
- 33.A car goes 288 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 6 litres (in km)?
- 34.A hostel has enough food for 4 students for 24 days. How many days will the same food last for 12 students?
- 35.If 10 notebooks cost ₹270, how much do 7 notebooks cost (in ₹)?
- 36.A hostel has enough food for 8 students for 29 days. How many days will the same food last for 4 students?
- 37.If 8 mangoes cost ₹96, how much do 19 mangoes cost (in ₹)?
- 38.If 5 bottles of juice cost ₹55, how much do 7 bottles of juice cost (in ₹)?
- 39.If 9 kg of rice costs ₹585, how many kg can you buy for ₹195?
- 40.If 5 kg of rice costs ₹435, how many kg can you buy for ₹1218?
Answer key
- 306
- 85
- 5
- 13
- 14
- 308
- 165
- 648
- 928
- 48
- 236
- 11
- 15
- 210
- 4
- 114
- 540
- 135
- 76
- 10
- 3
- 8
- 391
- 4
- 128
- 385
- 288
- 3
- 840
- 285
- 36
- 38
- 144
- 8
- 189
- 58
- 228
- 77
- 3
- 14
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude