← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 64 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A hostel has enough food for 3 students for 13 days. How many days will the same food last for 13 students?
  2. 2.If 8 kg of rice costs ₹640, how many kg can you buy for ₹1040?
  3. 3.If 10 kites cost ₹120, how much do 20 kites cost (in ₹)?
  4. 4.7 painters can paint a school in 5 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
  5. 5.If 3 notebooks cost ₹111, how much do 18 notebooks cost (in ₹)?
  6. 6.3 painters can paint a school in 6 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
  7. 7.If 4 kg of rice costs ₹92, how many kg can you buy for ₹322?
  8. 8.If 11 notebooks cost ₹165, how much do 12 notebooks cost (in ₹)?
  9. 9.If 6 kg of rice costs ₹438, how many kg can you buy for ₹292?
  10. 10.A hostel has enough food for 4 students for 11 days. How many days will the same food last for 11 students?
  11. 11.A car goes 192 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 31 litres (in km)?
  12. 12.If 6 kg of rice costs ₹222, how many kg can you buy for ₹185?
  13. 13.If 3 pencil boxes cost ₹51, how much do 15 pencil boxes cost (in ₹)?
  14. 14.A hostel has enough food for 10 students for 17 days. How many days will the same food last for 5 students?
  15. 15.If 9 kg of rice costs ₹612, how many kg can you buy for ₹272?
  16. 16.If 8 kg of rice costs ₹200, how many kg can you buy for ₹325?
  17. 17.If 5 kg of rice costs ₹325, how many kg can you buy for ₹650?
  18. 18.If 11 bottles of juice cost ₹308, how much do 6 bottles of juice cost (in ₹)?
  19. 19.A hostel has enough food for 3 students for 8 days. How many days will the same food last for 8 students?
  20. 20.If 7 kites cost ₹203, how much do 6 kites cost (in ₹)?
  21. 21.A car goes 88 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
  22. 22.If 7 notebooks cost ₹49, how much do 18 notebooks cost (in ₹)?
  23. 23.If 4 pencil boxes cost ₹60, how much do 7 pencil boxes cost (in ₹)?
  24. 24.6 painters can paint a school in 15 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
  25. 25.If 5 kg of rice costs ₹435, how many kg can you buy for ₹783?
  26. 26.If 8 cricket balls cost ₹464, how much do 19 cricket balls cost (in ₹)?
  27. 27.If 4 cricket balls cost ₹176, how much do 14 cricket balls cost (in ₹)?
  28. 28.If 5 kg of rice costs ₹275, how many kg can you buy for ₹330?
  29. 29.If 3 kites cost ₹126, how much do 11 kites cost (in ₹)?
  30. 30.If 2 pens cost ₹42, how much do 13 pens cost (in ₹)?
  31. 31.A car goes 121 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
  32. 32.If 9 kg of rice costs ₹684, how many kg can you buy for ₹760?
  33. 33.A hostel has enough food for 8 students for 8 days. How many days will the same food last for 2 students?
  34. 34.A car goes 110 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
  35. 35.3 painters can paint a school in 7 days. How many days would 7 painters take, working at the same speed?
  36. 36.A car goes 100 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 30 litres (in km)?
  37. 37.A car goes 48 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 19 litres (in km)?
  38. 38.If 4 mangoes cost ₹128, how much do 7 mangoes cost (in ₹)?
  39. 39.If 7 notebooks cost ₹406, how much do 3 notebooks cost (in ₹)?
  40. 40.A car goes 117 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?

Answer key

  1. 3
  2. 13
  3. 240
  4. 7
  5. 666
  6. 9
  7. 14
  8. 180
  9. 4
  10. 4
  11. 496
  12. 5
  13. 255
  14. 34
  15. 4
  16. 13
  17. 10
  18. 168
  19. 3
  20. 174
  21. 232
  22. 126
  23. 105
  24. 18
  25. 9
  26. 1102
  27. 616
  28. 6
  29. 462
  30. 273
  31. 418
  32. 10
  33. 32
  34. 319
  35. 3
  36. 600
  37. 228
  38. 224
  39. 174
  40. 39

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude