Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A hostel has enough food for 3 students for 13 days. How many days will the same food last for 13 students?
- 2.If 8 kg of rice costs ₹640, how many kg can you buy for ₹1040?
- 3.If 10 kites cost ₹120, how much do 20 kites cost (in ₹)?
- 4.7 painters can paint a school in 5 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 5.If 3 notebooks cost ₹111, how much do 18 notebooks cost (in ₹)?
- 6.3 painters can paint a school in 6 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 7.If 4 kg of rice costs ₹92, how many kg can you buy for ₹322?
- 8.If 11 notebooks cost ₹165, how much do 12 notebooks cost (in ₹)?
- 9.If 6 kg of rice costs ₹438, how many kg can you buy for ₹292?
- 10.A hostel has enough food for 4 students for 11 days. How many days will the same food last for 11 students?
- 11.A car goes 192 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 31 litres (in km)?
- 12.If 6 kg of rice costs ₹222, how many kg can you buy for ₹185?
- 13.If 3 pencil boxes cost ₹51, how much do 15 pencil boxes cost (in ₹)?
- 14.A hostel has enough food for 10 students for 17 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 15.If 9 kg of rice costs ₹612, how many kg can you buy for ₹272?
- 16.If 8 kg of rice costs ₹200, how many kg can you buy for ₹325?
- 17.If 5 kg of rice costs ₹325, how many kg can you buy for ₹650?
- 18.If 11 bottles of juice cost ₹308, how much do 6 bottles of juice cost (in ₹)?
- 19.A hostel has enough food for 3 students for 8 days. How many days will the same food last for 8 students?
- 20.If 7 kites cost ₹203, how much do 6 kites cost (in ₹)?
- 21.A car goes 88 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
- 22.If 7 notebooks cost ₹49, how much do 18 notebooks cost (in ₹)?
- 23.If 4 pencil boxes cost ₹60, how much do 7 pencil boxes cost (in ₹)?
- 24.6 painters can paint a school in 15 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 25.If 5 kg of rice costs ₹435, how many kg can you buy for ₹783?
- 26.If 8 cricket balls cost ₹464, how much do 19 cricket balls cost (in ₹)?
- 27.If 4 cricket balls cost ₹176, how much do 14 cricket balls cost (in ₹)?
- 28.If 5 kg of rice costs ₹275, how many kg can you buy for ₹330?
- 29.If 3 kites cost ₹126, how much do 11 kites cost (in ₹)?
- 30.If 2 pens cost ₹42, how much do 13 pens cost (in ₹)?
- 31.A car goes 121 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 38 litres (in km)?
- 32.If 9 kg of rice costs ₹684, how many kg can you buy for ₹760?
- 33.A hostel has enough food for 8 students for 8 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 34.A car goes 110 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 29 litres (in km)?
- 35.3 painters can paint a school in 7 days. How many days would 7 painters take, working at the same speed?
- 36.A car goes 100 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 30 litres (in km)?
- 37.A car goes 48 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 19 litres (in km)?
- 38.If 4 mangoes cost ₹128, how much do 7 mangoes cost (in ₹)?
- 39.If 7 notebooks cost ₹406, how much do 3 notebooks cost (in ₹)?
- 40.A car goes 117 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 3 litres (in km)?
Answer key
- 3
- 13
- 240
- 7
- 666
- 9
- 14
- 180
- 4
- 4
- 496
- 5
- 255
- 34
- 4
- 13
- 10
- 168
- 3
- 174
- 232
- 126
- 105
- 18
- 9
- 1102
- 616
- 6
- 462
- 273
- 418
- 10
- 32
- 319
- 3
- 600
- 228
- 224
- 174
- 39
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude