Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A car goes 22 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 16 litres (in km)?
- 2.A hostel has enough food for 9 students for 7 days. How many days will the same food last for 7 students?
- 3.10 painters can paint a school in 28 days. How many days would 8 painters take, working at the same speed?
- 4.A car goes 75 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 36 litres (in km)?
- 5.A car goes 192 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 39 litres (in km)?
- 6.A car goes 80 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 2 litres (in km)?
- 7.A hostel has enough food for 11 students for 30 days. How many days will the same food last for 15 students?
- 8.2 painters can paint a school in 19 days. How many days would 19 painters take, working at the same speed?
- 9.If 7 kg of rice costs ₹385, how many kg can you buy for ₹660?
- 10.If 3 notebooks cost ₹168, how much do 14 notebooks cost (in ₹)?
- 11.A car goes 120 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 15 litres (in km)?
- 12.A car goes 72 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
- 13.7 painters can paint a school in 23 days. How many days would 23 painters take, working at the same speed?
- 14.If 4 cricket balls cost ₹140, how much do 16 cricket balls cost (in ₹)?
- 15.If 4 notebooks cost ₹128, how much do 19 notebooks cost (in ₹)?
- 16.If 9 kg of rice costs ₹810, how many kg can you buy for ₹990?
- 17.If 3 notebooks cost ₹90, how much do 6 notebooks cost (in ₹)?
- 18.If 10 notebooks cost ₹330, how much do 9 notebooks cost (in ₹)?
- 19.A car goes 200 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
- 20.9 painters can paint a school in 25 days. How many days would 15 painters take, working at the same speed?
- 21.If 8 cricket balls cost ₹144, how much do 17 cricket balls cost (in ₹)?
- 22.A car goes 153 km on 9 litres of petrol. How far can it go on 4 litres (in km)?
- 23.A car goes 24 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
- 24.10 painters can paint a school in 16 days. How many days would 4 painters take, working at the same speed?
- 25.3 painters can paint a school in 7 days. How many days would 7 painters take, working at the same speed?
- 26.A car goes 170 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 22 litres (in km)?
- 27.If 4 kg of rice costs ₹124, how many kg can you buy for ₹186?
- 28.10 painters can paint a school in 23 days. How many days would 5 painters take, working at the same speed?
- 29.If 6 kg of rice costs ₹150, how many kg can you buy for ₹50?
- 30.If 12 cricket balls cost ₹48, how much do 16 cricket balls cost (in ₹)?
- 31.If 5 pens cost ₹120, how much do 18 pens cost (in ₹)?
- 32.A car goes 138 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
- 33.A hostel has enough food for 7 students for 6 days. How many days will the same food last for 2 students?
- 34.A car goes 44 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
- 35.A car goes 26 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
- 36.A car goes 161 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
- 37.A hostel has enough food for 3 students for 24 days. How many days will the same food last for 18 students?
- 38.A car goes 264 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 21 litres (in km)?
- 39.If 6 kg of rice costs ₹216, how many kg can you buy for ₹504?
- 40.If 9 bottles of juice cost ₹162, how much do 16 bottles of juice cost (in ₹)?
Answer key
- 176
- 9
- 35
- 540
- 624
- 20
- 22
- 2
- 12
- 784
- 360
- 63
- 7
- 560
- 608
- 11
- 180
- 297
- 420
- 15
- 306
- 68
- 192
- 40
- 3
- 374
- 6
- 46
- 2
- 64
- 432
- 276
- 21
- 110
- 156
- 299
- 4
- 462
- 14
- 288
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude