Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.3 painters can paint a school in 26 days. How many days would 13 painters take, working at the same speed?
- 2.If 5 bottles of juice cost ₹110, how much do 14 bottles of juice cost (in ₹)?
- 3.3 painters can paint a school in 14 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
- 4.A car goes 99 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
- 5.A car goes 84 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
- 6.If 2 kg of rice costs ₹112, how many kg can you buy for ₹280?
- 7.If 7 kg of rice costs ₹581, how many kg can you buy for ₹1162?
- 8.A car goes 104 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
- 9.If 2 kg of rice costs ₹84, how many kg can you buy for ₹462?
- 10.If 6 bottles of juice cost ₹294, how much do 15 bottles of juice cost (in ₹)?
- 11.A hostel has enough food for 11 students for 20 days. How many days will the same food last for 4 students?
- 12.If 5 pens cost ₹145, how much do 2 pens cost (in ₹)?
- 13.If 3 erasers cost ₹87, how much do 5 erasers cost (in ₹)?
- 14.A hostel has enough food for 10 students for 13 days. How many days will the same food last for 5 students?
- 15.If 3 kg of rice costs ₹201, how many kg can you buy for ₹737?
- 16.If 8 kg of rice costs ₹616, how many kg can you buy for ₹847?
- 17.A hostel has enough food for 2 students for 30 days. How many days will the same food last for 4 students?
- 18.If 8 kg of rice costs ₹424, how many kg can you buy for ₹265?
- 19.If 9 kg of rice costs ₹504, how many kg can you buy for ₹224?
- 20.If 3 kg of rice costs ₹264, how many kg can you buy for ₹704?
- 21.A car goes 44 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 5 litres (in km)?
- 22.A hostel has enough food for 7 students for 22 days. How many days will the same food last for 14 students?
- 23.If 6 notebooks cost ₹270, how much do 19 notebooks cost (in ₹)?
- 24.If 5 kg of rice costs ₹445, how many kg can you buy for ₹623?
- 25.If 5 bottles of juice cost ₹15, how much do 17 bottles of juice cost (in ₹)?
- 26.If 5 erasers cost ₹275, how much do 14 erasers cost (in ₹)?
- 27.If 2 pens cost ₹110, how much do 7 pens cost (in ₹)?
- 28.If 2 kg of rice costs ₹92, how many kg can you buy for ₹276?
- 29.If 3 notebooks cost ₹9, how much do 11 notebooks cost (in ₹)?
- 30.If 10 pencil boxes cost ₹370, how much do 18 pencil boxes cost (in ₹)?
- 31.If 4 kg of rice costs ₹112, how many kg can you buy for ₹336?
- 32.If 12 pens cost ₹660, how much do 2 pens cost (in ₹)?
- 33.If 8 erasers cost ₹88, how much do 12 erasers cost (in ₹)?
- 34.A car goes 168 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 28 litres (in km)?
- 35.If 11 erasers cost ₹352, how much do 10 erasers cost (in ₹)?
- 36.A hostel has enough food for 4 students for 19 days. How many days will the same food last for 19 students?
- 37.A hostel has enough food for 2 students for 12 days. How many days will the same food last for 3 students?
- 38.12 painters can paint a school in 21 days. How many days would 7 painters take, working at the same speed?
- 39.If 8 cricket balls cost ₹232, how much do 18 cricket balls cost (in ₹)?
- 40.If 2 notebooks cost ₹6, how much do 10 notebooks cost (in ₹)?
Answer key
- 6
- 308
- 7
- 297
- 98
- 5
- 14
- 156
- 11
- 735
- 55
- 58
- 145
- 26
- 11
- 11
- 15
- 5
- 4
- 8
- 55
- 11
- 855
- 7
- 51
- 770
- 385
- 6
- 33
- 666
- 12
- 110
- 132
- 588
- 320
- 4
- 8
- 36
- 522
- 30
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude