← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 85 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.3 painters can paint a school in 26 days. How many days would 13 painters take, working at the same speed?
  2. 2.If 5 bottles of juice cost ₹110, how much do 14 bottles of juice cost (in ₹)?
  3. 3.3 painters can paint a school in 14 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
  4. 4.A car goes 99 km on 11 litres of petrol. How far can it go on 33 litres (in km)?
  5. 5.A car goes 84 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 7 litres (in km)?
  6. 6.If 2 kg of rice costs ₹112, how many kg can you buy for ₹280?
  7. 7.If 7 kg of rice costs ₹581, how many kg can you buy for ₹1162?
  8. 8.A car goes 104 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
  9. 9.If 2 kg of rice costs ₹84, how many kg can you buy for ₹462?
  10. 10.If 6 bottles of juice cost ₹294, how much do 15 bottles of juice cost (in ₹)?
  11. 11.A hostel has enough food for 11 students for 20 days. How many days will the same food last for 4 students?
  12. 12.If 5 pens cost ₹145, how much do 2 pens cost (in ₹)?
  13. 13.If 3 erasers cost ₹87, how much do 5 erasers cost (in ₹)?
  14. 14.A hostel has enough food for 10 students for 13 days. How many days will the same food last for 5 students?
  15. 15.If 3 kg of rice costs ₹201, how many kg can you buy for ₹737?
  16. 16.If 8 kg of rice costs ₹616, how many kg can you buy for ₹847?
  17. 17.A hostel has enough food for 2 students for 30 days. How many days will the same food last for 4 students?
  18. 18.If 8 kg of rice costs ₹424, how many kg can you buy for ₹265?
  19. 19.If 9 kg of rice costs ₹504, how many kg can you buy for ₹224?
  20. 20.If 3 kg of rice costs ₹264, how many kg can you buy for ₹704?
  21. 21.A car goes 44 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 5 litres (in km)?
  22. 22.A hostel has enough food for 7 students for 22 days. How many days will the same food last for 14 students?
  23. 23.If 6 notebooks cost ₹270, how much do 19 notebooks cost (in ₹)?
  24. 24.If 5 kg of rice costs ₹445, how many kg can you buy for ₹623?
  25. 25.If 5 bottles of juice cost ₹15, how much do 17 bottles of juice cost (in ₹)?
  26. 26.If 5 erasers cost ₹275, how much do 14 erasers cost (in ₹)?
  27. 27.If 2 pens cost ₹110, how much do 7 pens cost (in ₹)?
  28. 28.If 2 kg of rice costs ₹92, how many kg can you buy for ₹276?
  29. 29.If 3 notebooks cost ₹9, how much do 11 notebooks cost (in ₹)?
  30. 30.If 10 pencil boxes cost ₹370, how much do 18 pencil boxes cost (in ₹)?
  31. 31.If 4 kg of rice costs ₹112, how many kg can you buy for ₹336?
  32. 32.If 12 pens cost ₹660, how much do 2 pens cost (in ₹)?
  33. 33.If 8 erasers cost ₹88, how much do 12 erasers cost (in ₹)?
  34. 34.A car goes 168 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 28 litres (in km)?
  35. 35.If 11 erasers cost ₹352, how much do 10 erasers cost (in ₹)?
  36. 36.A hostel has enough food for 4 students for 19 days. How many days will the same food last for 19 students?
  37. 37.A hostel has enough food for 2 students for 12 days. How many days will the same food last for 3 students?
  38. 38.12 painters can paint a school in 21 days. How many days would 7 painters take, working at the same speed?
  39. 39.If 8 cricket balls cost ₹232, how much do 18 cricket balls cost (in ₹)?
  40. 40.If 2 notebooks cost ₹6, how much do 10 notebooks cost (in ₹)?

Answer key

  1. 6
  2. 308
  3. 7
  4. 297
  5. 98
  6. 5
  7. 14
  8. 156
  9. 11
  10. 735
  11. 55
  12. 58
  13. 145
  14. 26
  15. 11
  16. 11
  17. 15
  18. 5
  19. 4
  20. 8
  21. 55
  22. 11
  23. 855
  24. 7
  25. 51
  26. 770
  27. 385
  28. 6
  29. 33
  30. 666
  31. 12
  32. 110
  33. 132
  34. 588
  35. 320
  36. 4
  37. 8
  38. 36
  39. 522
  40. 30

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude