← Unitary method lesson New set →

Unitary Method Worksheet

Quantitative aptitude lesson 7: Unitary method · Set 87 · 40 questions
TalentJR

The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.9 painters can paint a school in 22 days. How many days would 11 painters take, working at the same speed?
  2. 2.If 6 cricket balls cost ₹180, how much do 20 cricket balls cost (in ₹)?
  3. 3.If 5 kg of rice costs ₹275, how many kg can you buy for ₹330?
  4. 4.If 3 kg of rice costs ₹216, how many kg can you buy for ₹720?
  5. 5.If 2 kg of rice costs ₹102, how many kg can you buy for ₹306?
  6. 6.If 8 cricket balls cost ₹320, how much do 16 cricket balls cost (in ₹)?
  7. 7.A car goes 110 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
  8. 8.If 9 kg of rice costs ₹693, how many kg can you buy for ₹231?
  9. 9.If 4 pens cost ₹108, how much do 16 pens cost (in ₹)?
  10. 10.If 6 notebooks cost ₹252, how much do 19 notebooks cost (in ₹)?
  11. 11.If 3 kg of rice costs ₹189, how many kg can you buy for ₹819?
  12. 12.A car goes 144 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 32 litres (in km)?
  13. 13.A car goes 230 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 27 litres (in km)?
  14. 14.A hostel has enough food for 3 students for 24 days. How many days will the same food last for 12 students?
  15. 15.If 2 mangoes cost ₹82, how much do 7 mangoes cost (in ₹)?
  16. 16.A hostel has enough food for 12 students for 26 days. How many days will the same food last for 6 students?
  17. 17.If 9 kg of rice costs ₹297, how many kg can you buy for ₹66?
  18. 18.If 7 kg of rice costs ₹539, how many kg can you buy for ₹847?
  19. 19.If 4 erasers cost ₹76, how much do 19 erasers cost (in ₹)?
  20. 20.A car goes 32 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
  21. 21.A car goes 32 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 8 litres (in km)?
  22. 22.If 6 pens cost ₹324, how much do 13 pens cost (in ₹)?
  23. 23.3 painters can paint a school in 26 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
  24. 24.If 7 kg of rice costs ₹602, how many kg can you buy for ₹774?
  25. 25.If 9 kg of rice costs ₹315, how many kg can you buy for ₹175?
  26. 26.If 12 notebooks cost ₹540, how much do 11 notebooks cost (in ₹)?
  27. 27.If 9 kg of rice costs ₹702, how many kg can you buy for ₹234?
  28. 28.If 10 erasers cost ₹150, how much do 16 erasers cost (in ₹)?
  29. 29.If 8 kg of rice costs ₹312, how many kg can you buy for ₹156?
  30. 30.A hostel has enough food for 7 students for 17 days. How many days will the same food last for 17 students?
  31. 31.If 9 kg of rice costs ₹369, how many kg can you buy for ₹164?
  32. 32.If 12 kites cost ₹372, how much do 9 kites cost (in ₹)?
  33. 33.A hostel has enough food for 3 students for 7 days. How many days will the same food last for 7 students?
  34. 34.7 painters can paint a school in 30 days. How many days would 10 painters take, working at the same speed?
  35. 35.If 3 kg of rice costs ₹66, how many kg can you buy for ₹154?
  36. 36.If 7 cricket balls cost ₹343, how much do 11 cricket balls cost (in ₹)?
  37. 37.5 painters can paint a school in 22 days. How many days would 10 painters take, working at the same speed?
  38. 38.If 4 kg of rice costs ₹140, how many kg can you buy for ₹175?
  39. 39.If 3 kg of rice costs ₹117, how many kg can you buy for ₹585?
  40. 40.If 3 pens cost ₹45, how much do 5 pens cost (in ₹)?

Answer key

  1. 18
  2. 600
  3. 6
  4. 10
  5. 6
  6. 640
  7. 121
  8. 3
  9. 432
  10. 798
  11. 13
  12. 384
  13. 621
  14. 6
  15. 287
  16. 52
  17. 2
  18. 11
  19. 361
  20. 384
  21. 128
  22. 702
  23. 13
  24. 9
  25. 5
  26. 495
  27. 3
  28. 240
  29. 4
  30. 7
  31. 4
  32. 279
  33. 3
  34. 21
  35. 7
  36. 539
  37. 11
  38. 5
  39. 15
  40. 75

Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude