Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.9 painters can paint a school in 22 days. How many days would 11 painters take, working at the same speed?
- 2.If 6 cricket balls cost ₹180, how much do 20 cricket balls cost (in ₹)?
- 3.If 5 kg of rice costs ₹275, how many kg can you buy for ₹330?
- 4.If 3 kg of rice costs ₹216, how many kg can you buy for ₹720?
- 5.If 2 kg of rice costs ₹102, how many kg can you buy for ₹306?
- 6.If 8 cricket balls cost ₹320, how much do 16 cricket balls cost (in ₹)?
- 7.A car goes 110 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 11 litres (in km)?
- 8.If 9 kg of rice costs ₹693, how many kg can you buy for ₹231?
- 9.If 4 pens cost ₹108, how much do 16 pens cost (in ₹)?
- 10.If 6 notebooks cost ₹252, how much do 19 notebooks cost (in ₹)?
- 11.If 3 kg of rice costs ₹189, how many kg can you buy for ₹819?
- 12.A car goes 144 km on 12 litres of petrol. How far can it go on 32 litres (in km)?
- 13.A car goes 230 km on 10 litres of petrol. How far can it go on 27 litres (in km)?
- 14.A hostel has enough food for 3 students for 24 days. How many days will the same food last for 12 students?
- 15.If 2 mangoes cost ₹82, how much do 7 mangoes cost (in ₹)?
- 16.A hostel has enough food for 12 students for 26 days. How many days will the same food last for 6 students?
- 17.If 9 kg of rice costs ₹297, how many kg can you buy for ₹66?
- 18.If 7 kg of rice costs ₹539, how many kg can you buy for ₹847?
- 19.If 4 erasers cost ₹76, how much do 19 erasers cost (in ₹)?
- 20.A car goes 32 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 24 litres (in km)?
- 21.A car goes 32 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 8 litres (in km)?
- 22.If 6 pens cost ₹324, how much do 13 pens cost (in ₹)?
- 23.3 painters can paint a school in 26 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
- 24.If 7 kg of rice costs ₹602, how many kg can you buy for ₹774?
- 25.If 9 kg of rice costs ₹315, how many kg can you buy for ₹175?
- 26.If 12 notebooks cost ₹540, how much do 11 notebooks cost (in ₹)?
- 27.If 9 kg of rice costs ₹702, how many kg can you buy for ₹234?
- 28.If 10 erasers cost ₹150, how much do 16 erasers cost (in ₹)?
- 29.If 8 kg of rice costs ₹312, how many kg can you buy for ₹156?
- 30.A hostel has enough food for 7 students for 17 days. How many days will the same food last for 17 students?
- 31.If 9 kg of rice costs ₹369, how many kg can you buy for ₹164?
- 32.If 12 kites cost ₹372, how much do 9 kites cost (in ₹)?
- 33.A hostel has enough food for 3 students for 7 days. How many days will the same food last for 7 students?
- 34.7 painters can paint a school in 30 days. How many days would 10 painters take, working at the same speed?
- 35.If 3 kg of rice costs ₹66, how many kg can you buy for ₹154?
- 36.If 7 cricket balls cost ₹343, how much do 11 cricket balls cost (in ₹)?
- 37.5 painters can paint a school in 22 days. How many days would 10 painters take, working at the same speed?
- 38.If 4 kg of rice costs ₹140, how many kg can you buy for ₹175?
- 39.If 3 kg of rice costs ₹117, how many kg can you buy for ₹585?
- 40.If 3 pens cost ₹45, how much do 5 pens cost (in ₹)?
Answer key
- 18
- 600
- 6
- 10
- 6
- 640
- 121
- 3
- 432
- 798
- 13
- 384
- 621
- 6
- 287
- 52
- 2
- 11
- 361
- 384
- 128
- 702
- 13
- 9
- 5
- 495
- 3
- 240
- 4
- 7
- 4
- 279
- 3
- 21
- 7
- 539
- 11
- 5
- 15
- 75
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude