Unitary Method Worksheet
The method (Go through one): Find the value of one: divide. Multiply by the number you need. Inverse (more workers → fewer days): multiply first to find the total work, then divide.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A car goes 92 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
- 2.A hostel has enough food for 7 students for 12 days. How many days will the same food last for 14 students?
- 3.If 7 kg of rice costs ₹595, how many kg can you buy for ₹425?
- 4.A car goes 96 km on 4 litres of petrol. How far can it go on 34 litres (in km)?
- 5.If 4 kg of rice costs ₹240, how many kg can you buy for ₹720?
- 6.If 10 pens cost ₹200, how much do 3 pens cost (in ₹)?
- 7.If 2 kg of rice costs ₹80, how many kg can you buy for ₹200?
- 8.If 3 kg of rice costs ₹210, how many kg can you buy for ₹490?
- 9.If 4 notebooks cost ₹156, how much do 12 notebooks cost (in ₹)?
- 10.If 9 kg of rice costs ₹468, how many kg can you buy for ₹312?
- 11.If 9 notebooks cost ₹99, how much do 5 notebooks cost (in ₹)?
- 12.If 4 kg of rice costs ₹188, how many kg can you buy for ₹141?
- 13.If 2 kg of rice costs ₹108, how many kg can you buy for ₹270?
- 14.A car goes 72 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 12 litres (in km)?
- 15.A car goes 66 km on 6 litres of petrol. How far can it go on 9 litres (in km)?
- 16.A car goes 66 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 36 litres (in km)?
- 17.A car goes 40 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 28 litres (in km)?
- 18.10 painters can paint a school in 27 days. How many days would 6 painters take, working at the same speed?
- 19.A hostel has enough food for 3 students for 17 days. How many days will the same food last for 17 students?
- 20.If 9 kg of rice costs ₹702, how many kg can you buy for ₹1092?
- 21.If 3 notebooks cost ₹12, how much do 6 notebooks cost (in ₹)?
- 22.If 5 kg of rice costs ₹305, how many kg can you buy for ₹183?
- 23.A car goes 75 km on 5 litres of petrol. How far can it go on 13 litres (in km)?
- 24.If 8 kg of rice costs ₹264, how many kg can you buy for ₹462?
- 25.A hostel has enough food for 12 students for 29 days. How many days will the same food last for 6 students?
- 26.A car goes 36 km on 2 litres of petrol. How far can it go on 9 litres (in km)?
- 27.If 10 bottles of juice cost ₹350, how much do 16 bottles of juice cost (in ₹)?
- 28.If 6 mangoes cost ₹348, how much do 5 mangoes cost (in ₹)?
- 29.If 7 pencil boxes cost ₹308, how much do 5 pencil boxes cost (in ₹)?
- 30.7 painters can paint a school in 8 days. How many days would 2 painters take, working at the same speed?
- 31.If 4 kites cost ₹12, how much do 8 kites cost (in ₹)?
- 32.If 8 pencil boxes cost ₹272, how much do 2 pencil boxes cost (in ₹)?
- 33.A car goes 136 km on 8 litres of petrol. How far can it go on 19 litres (in km)?
- 34.If 2 erasers cost ₹70, how much do 13 erasers cost (in ₹)?
- 35.A car goes 168 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 27 litres (in km)?
- 36.If 5 erasers cost ₹260, how much do 15 erasers cost (in ₹)?
- 37.3 painters can paint a school in 16 days. How many days would 8 painters take, working at the same speed?
- 38.If 4 erasers cost ₹44, how much do 8 erasers cost (in ₹)?
- 39.A car goes 133 km on 7 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
- 40.A car goes 39 km on 3 litres of petrol. How far can it go on 10 litres (in km)?
Answer key
- 782
- 6
- 5
- 816
- 12
- 60
- 5
- 7
- 468
- 6
- 55
- 3
- 5
- 108
- 99
- 792
- 560
- 45
- 3
- 14
- 24
- 3
- 195
- 14
- 58
- 162
- 560
- 290
- 220
- 28
- 24
- 68
- 323
- 455
- 648
- 780
- 6
- 88
- 190
- 130
Free quantitative aptitude lessons, practice and worksheets at talentjr.in/quantitative-aptitude