Compare Total Prices Worksheet
The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.Shop A sells a lunch box for ₹160 with free delivery. Shop B sells it for ₹280 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 2.A lunch box costs ₹260 online. Delivery is ₹70 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 3.Shop A sells a school bag for ₹560 with free delivery. Shop B sells it for ₹600 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 4.A school bag costs ₹640 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹20 off. What is the final price (in ₹)?
- 5.One sticker sheet costs ₹6. A pack of 3 sticker sheets costs ₹16. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 6.Shop A sells a cricket ball for ₹105 with free delivery. Shop B sells it for ₹140 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 7.A water bottle costs ₹240 online. Delivery is ₹40 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 8.Shop A sells a badminton racket for ₹395 with free delivery. Shop B sells it for ₹600 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 9.One balloon costs ₹6. A pack of 3 balloons costs ₹17. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 10.A lunch box costs ₹160 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 11.A T-shirt costs ₹390 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 12.Shop A sells a cricket ball for ₹110 with free delivery. Shop B sells it for ₹140 plus ₹70 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 13.Shop A sells a lunch box for ₹245 with free delivery. Shop B sells it for ₹265 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 14.One balloon costs ₹9. A pack of 3 balloons costs ₹24. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 15.One ruler costs ₹10. A pack of 3 rulers costs ₹29. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 16.One sharpener costs ₹8. A pack of 3 sharpeners costs ₹23. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 17.Shop A sells a school bag for ₹750 with free delivery. Shop B sells it for ₹665 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 18.Shop A sells a school bag for ₹740 with free delivery. Shop B sells it for ₹500 plus ₹50 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 19.Shop A sells a water bottle for ₹160 with free delivery. Shop B sells it for ₹225 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 20.One banana costs ₹6. A pack of 3 bananas costs ₹14. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 21.A school bag costs ₹505 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 22.Shop A sells a T-shirt for ₹330 with free delivery. Shop B sells it for ₹225 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 23.One sharpener costs ₹9. A pack of 3 sharpeners costs ₹25. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 24.Shop A sells a badminton racket for ₹300 with free delivery. Shop B sells it for ₹380 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 25.A football costs ₹405 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
- 26.One sharpener costs ₹5. A pack of 3 sharpeners costs ₹11. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 27.One ice candy costs ₹14. A pack of 3 ice candies costs ₹41. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 28.One samosa costs ₹14. A pack of 3 samosas costs ₹38. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 29.Shop A sells a football for ₹305 with free delivery. Shop B sells it for ₹325 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 30.Shop A sells a school bag for ₹780 with free delivery. Shop B sells it for ₹665 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 31.Shop A sells a water bottle for ₹185 with free delivery. Shop B sells it for ₹155 plus ₹50 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 32.Shop A sells a water bottle for ₹210 with free delivery. Shop B sells it for ₹225 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 33.One samosa costs ₹10. A pack of 3 samosas costs ₹27. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 34.A badminton racket costs ₹345 online. Delivery is ₹20 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 35.A school bag costs ₹500 online. Delivery is ₹80 and a coupon takes ₹50 off. What is the final price (in ₹)?
- 36.Shop A sells a lunch box for ₹250 with free delivery. Shop B sells it for ₹285 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 37.Shop A sells a cricket ball for ₹100 with free delivery. Shop B sells it for ₹115 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 38.Shop A sells a cricket ball for ₹110 with free delivery. Shop B sells it for ₹115 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 39.Shop A sells a badminton racket for ₹385 with free delivery. Shop B sells it for ₹390 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 40.A badminton racket costs ₹445 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹30 off. What is the final price (in ₹)?
Answer key
- 150
- 300
- Shop A
- 670
- 2
- Shop A
- 250
- 275
- 1
- 140
- 400
- 100
- 80
- 3
- 1
- 1
- Shop B
- 190
- Shop A
- 4
- 495
- Shop B
- 2
- Shop A
- 405
- 4
- 1
- 4
- 80
- Shop B
- Shop A
- 55
- 3
- 315
- 530
- Shop A
- Shop A
- 25
- Shop A
- 465
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids