← Comparing total prices lesson New set →

Compare Total Prices Worksheet

Money maths lesson 26: Comparing total prices · Set 173 · 40 sums
TalentJR

The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.One balloon costs ₹5. A pack of 3 balloons costs ₹11. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  2. 2.Shop A sells a cricket ball for ₹150 with free delivery. Shop B sells it for ₹105 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  3. 3.Shop A sells a school bag for ₹615 with free delivery. Shop B sells it for ₹485 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  4. 4.Shop A sells a school bag for ₹690 with free delivery. Shop B sells it for ₹620 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  5. 5.Shop A sells a cricket ball for ₹130 with free delivery. Shop B sells it for ₹120 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  6. 6.Shop A sells a lunch box for ₹195 with free delivery. Shop B sells it for ₹240 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  7. 7.Shop A sells a football for ₹365 with free delivery. Shop B sells it for ₹400 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  8. 8.One juice box costs ₹25. A pack of 3 juice boxes costs ₹73. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  9. 9.One crayon box costs ₹45. A pack of 3 crayon boxes costs ₹134. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  10. 10.One kite costs ₹14. A pack of 3 kites costs ₹39. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  11. 11.Shop A sells a T-shirt for ₹235 with free delivery. Shop B sells it for ₹270 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  12. 12.One crayon box costs ₹45. A pack of 3 crayon boxes costs ₹132. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  13. 13.One juice box costs ₹25. A pack of 3 juice boxes costs ₹72. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  14. 14.One pencil costs ₹7. A pack of 3 pencils costs ₹20. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  15. 15.One juice box costs ₹20. A pack of 3 juice boxes costs ₹58. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  16. 16.One banana costs ₹7. A pack of 3 bananas costs ₹19. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  17. 17.One notebook costs ₹40. A pack of 3 notebooks costs ₹118. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  18. 18.One samosa costs ₹20. A pack of 3 samosas costs ₹56. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  19. 19.Shop A sells a football for ₹430 with free delivery. Shop B sells it for ₹360 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  20. 20.Shop A sells a lunch box for ₹265 with free delivery. Shop B sells it for ₹210 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  21. 21.Shop A sells a water bottle for ₹220 with free delivery. Shop B sells it for ₹120 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  22. 22.Shop A sells a football for ₹390 with free delivery. Shop B sells it for ₹300 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  23. 23.One glue stick costs ₹22. A pack of 3 glue sticks costs ₹63. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  24. 24.Shop A sells a lunch box for ₹255 with free delivery. Shop B sells it for ₹280 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  25. 25.A T-shirt costs ₹340 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
  26. 26.Shop A sells a school bag for ₹675 with free delivery. Shop B sells it for ₹520 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  27. 27.One biscuit packet costs ₹15. A pack of 3 biscuit packets costs ₹42. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  28. 28.A lunch box costs ₹165 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
  29. 29.Shop A sells a cricket ball for ₹110 with free delivery. Shop B sells it for ₹120 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  30. 30.Shop A sells a school bag for ₹685 with free delivery. Shop B sells it for ₹480 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  31. 31.One ruler costs ₹12. A pack of 3 rulers costs ₹32. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  32. 32.A T-shirt costs ₹320 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
  33. 33.One sticker sheet costs ₹6. A pack of 3 sticker sheets costs ₹17. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  34. 34.Shop A sells a lunch box for ₹260 with free delivery. Shop B sells it for ₹200 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
  35. 35.Shop A sells a cricket ball for ₹145 with free delivery. Shop B sells it for ₹110 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
  36. 36.Shop A sells a water bottle for ₹235 with free delivery. Shop B sells it for ₹235 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  37. 37.Shop A sells a water bottle for ₹175 with free delivery. Shop B sells it for ₹210 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  38. 38.One crayon box costs ₹35. A pack of 3 crayon boxes costs ₹103. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
  39. 39.Shop A sells a football for ₹280 with free delivery. Shop B sells it for ₹305 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
  40. 40.One banana costs ₹7. A pack of 3 bananas costs ₹17. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?

Answer key

  1. 4
  2. Shop B
  3. 70
  4. Shop B
  5. Shop A
  6. Shop A
  7. 95
  8. 2
  9. 1
  10. 3
  11. 55
  12. 3
  13. 3
  14. 1
  15. 2
  16. 2
  17. 2
  18. 4
  19. 30
  20. 25
  21. 40
  22. Shop B
  23. 3
  24. Shop A
  25. 330
  26. Shop B
  27. 3
  28. 215
  29. Shop A
  30. 185
  31. 4
  32. 330
  33. 1
  34. Shop A
  35. 45
  36. Shop A
  37. Shop A
  38. 2
  39. Shop A
  40. 4

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids