Compare Total Prices Worksheet
The method (Final price): Final price = price + extra charges (like delivery) − coupons. Compare the final prices; the smaller one is cheaper. Saving = bigger final price − smaller final price.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.One balloon costs ₹5. A pack of 3 balloons costs ₹11. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 2.Shop A sells a cricket ball for ₹150 with free delivery. Shop B sells it for ₹105 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 3.Shop A sells a school bag for ₹615 with free delivery. Shop B sells it for ₹485 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 4.Shop A sells a school bag for ₹690 with free delivery. Shop B sells it for ₹620 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 5.Shop A sells a cricket ball for ₹130 with free delivery. Shop B sells it for ₹120 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 6.Shop A sells a lunch box for ₹195 with free delivery. Shop B sells it for ₹240 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 7.Shop A sells a football for ₹365 with free delivery. Shop B sells it for ₹400 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 8.One juice box costs ₹25. A pack of 3 juice boxes costs ₹73. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 9.One crayon box costs ₹45. A pack of 3 crayon boxes costs ₹134. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 10.One kite costs ₹14. A pack of 3 kites costs ₹39. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 11.Shop A sells a T-shirt for ₹235 with free delivery. Shop B sells it for ₹270 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 12.One crayon box costs ₹45. A pack of 3 crayon boxes costs ₹132. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 13.One juice box costs ₹25. A pack of 3 juice boxes costs ₹72. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 14.One pencil costs ₹7. A pack of 3 pencils costs ₹20. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 15.One juice box costs ₹20. A pack of 3 juice boxes costs ₹58. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 16.One banana costs ₹7. A pack of 3 bananas costs ₹19. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 17.One notebook costs ₹40. A pack of 3 notebooks costs ₹118. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 18.One samosa costs ₹20. A pack of 3 samosas costs ₹56. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 19.Shop A sells a football for ₹430 with free delivery. Shop B sells it for ₹360 plus ₹40 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 20.Shop A sells a lunch box for ₹265 with free delivery. Shop B sells it for ₹210 plus ₹30 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 21.Shop A sells a water bottle for ₹220 with free delivery. Shop B sells it for ₹120 plus ₹60 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 22.Shop A sells a football for ₹390 with free delivery. Shop B sells it for ₹300 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 23.One glue stick costs ₹22. A pack of 3 glue sticks costs ₹63. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 24.Shop A sells a lunch box for ₹255 with free delivery. Shop B sells it for ₹280 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 25.A T-shirt costs ₹340 online. Delivery is ₹30 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 26.Shop A sells a school bag for ₹675 with free delivery. Shop B sells it for ₹520 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 27.One biscuit packet costs ₹15. A pack of 3 biscuit packets costs ₹42. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 28.A lunch box costs ₹165 online. Delivery is ₹60 and a coupon takes ₹10 off. What is the final price (in ₹)?
- 29.Shop A sells a cricket ball for ₹110 with free delivery. Shop B sells it for ₹120 plus ₹60 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 30.Shop A sells a school bag for ₹685 with free delivery. Shop B sells it for ₹480 plus ₹20 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 31.One ruler costs ₹12. A pack of 3 rulers costs ₹32. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 32.A T-shirt costs ₹320 online. Delivery is ₹50 and a coupon takes ₹40 off. What is the final price (in ₹)?
- 33.One sticker sheet costs ₹6. A pack of 3 sticker sheets costs ₹17. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 34.Shop A sells a lunch box for ₹260 with free delivery. Shop B sells it for ₹200 plus ₹70 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop B (b) Shop A
- 35.Shop A sells a cricket ball for ₹145 with free delivery. Shop B sells it for ₹110 plus ₹80 delivery. How many rupees do you save by buying from the cheaper shop?
- 36.Shop A sells a water bottle for ₹235 with free delivery. Shop B sells it for ₹235 plus ₹30 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 37.Shop A sells a water bottle for ₹175 with free delivery. Shop B sells it for ₹210 plus ₹80 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 38.One crayon box costs ₹35. A pack of 3 crayon boxes costs ₹103. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
- 39.Shop A sells a football for ₹280 with free delivery. Shop B sells it for ₹305 plus ₹20 delivery. Which shop is cheaper in total? (a) Shop A (b) Shop B
- 40.One banana costs ₹7. A pack of 3 bananas costs ₹17. How many rupees do you save by buying the pack instead of 3 single ones?
Answer key
- 4
- Shop B
- 70
- Shop B
- Shop A
- Shop A
- 95
- 2
- 1
- 3
- 55
- 3
- 3
- 1
- 2
- 2
- 2
- 4
- 30
- 25
- 40
- Shop B
- 3
- Shop A
- 330
- Shop B
- 3
- 215
- Shop A
- 185
- 4
- 330
- 1
- Shop A
- 45
- Shop A
- Shop A
- 2
- Shop A
- 4
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids